ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2022

Obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
wraz z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych
w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Dom Polonii im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Warszawie - Dom Polonii w Pułtusku 9-11 listopada 2022 r.


Warto być Polakiem. Warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita trwały w Europie. Te słowa są fundamentem, najgłębszą podstawą patriotyzmu. Są także waszym i moim drogowskazem. Zapobiec zmniejszenia się liczebności naszego narodu, a więc dbać o rodzinę, o elementarne warunki jej rozwoju, dbać o oświatę, o to wszystko co zapewnia wzrost, to polski obowiązek, a więc i mój obowiązek.

Lech Kaczyński, 19 kwietnia 2014 rokuPatronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania NiepodległościMSZA ZA OJCZYZNĘ Z UDZIAŁEM POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ
Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI


Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie... śpiewali nasi ojcowie i dziadowie ufni w boże miłosierdzie, które sprawi, że Polska wróci na mapę świata, Europy, tam gdzie jej niezbywalne miejsce. I tak się stało. Dzięki niezłomnej woli wielu ludzi i wierze jednoczącej nas w dążeniu do wolności 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała suwerenność. Dzisiaj wspominając te dni nadal czujemy potrzebę zawierzenia losów naszych i ojczyzny Bogu, co wyraża się co roku uroczystą Mszą Świętą odprawianą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na której nie może zabraknąć Polonii i Polakó z zagranicy. Tak było i w tym roku..

Mszy Świętej rozpoczynającej centralne obchody przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaś uczestniczyli Prezydent wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser–Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską Parą Prezydencką, m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, pielgrzymi wśród których nie zabrakło Polonii i Polaków za granicą oraz władz i członków Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Rady Polonii Świata i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Mszę koncelebrował bp Wiesław Lechowicz, który wygłosił także homilię oraz bp Grzegorz Kaszak wraz z licznie przybyłymi księżmi. W czasie Mszy zapłonęła po raz kolejny Świeca Niepodległości – znak wolności naszej Ojczyzny, a zarazem wezwanie do dziękczynienia za czuwającą nad nią Bożą Opatrzność.

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podkreśli w homilii, że Polska niepodległość zawdzięcza swoim niepodległym obywatelom. – Polacy osiągnęli cel w postaci niepodległości ojczyzny między innymi dzięki ciągłemu sprzeciwowi wobec wszystkich i wszystkiego, co zagrażało polskiej tożsamości – polskiej kulturze i tradycji - powiedział bp Lechowicz. Jak dodał, w warunkach odzyskanej niepodległości sam sprzeciw nie wystarczy. – Potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los Ojczyzny.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r.Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP


Święto Dnia Niepodległości zorganizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych w 2022 roku dla Polonii i Polaków z zagranicy to szereg spotkań i uroczystości, w ramach których odbył się m.in. konferencja "Warto być Polakiem" poświęcona myśli społecznej i politycznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, koncert w Domu Polonii w Pułtusku, Msza Święta Za Ojczyznę oraz uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w ramach centralnych obchodów państwowych.

Proponujemy pozostałe relacje:


KONFERENCJA "WARTO BYĆ POLAKIEM"

UROCZYSTY KONCERT WE WSPÓLNOCIE POLSKIEJ

UROCZYSTOŚCI PRZED Grobem Nieznanego Żołnierza


ORGANIZATORPROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022