19.11.2018

Spotkanie z dr Michałem Piekarskim, autorem książek: "Muzyka we Lwowie" oraz "Przerwany kontrapunkt. Adolf Chybiński i początki polskiej muzykologii we Lwowie 1912-1944"


Pierwsze z planowanego cyklu spotkań autorskich odbyło się w dniu otwarcia Centrum.

Naszym gościem był dr Michał Piekarski – doktor w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, pasjonat dziejów polskiej muzykologii i szkolnictwa muzycznego oraz kultury muzycznej Lwowa i II RP.

Rozmawialiśmy o jego dwóch wielokrotnie nagradzanych książkach Muzyka we Lwowie oraz Przerwany kontrapunkt. Adolf Chybiński i początki polskiej muzykologii we Lwowie 1912-1944. Rozmowę z naszym gościem poprowadził Roman Wróbel – koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.KONCERT

Kolejnym punktem programu był koncert Tang Polskich – Jak za Dawnych Lat w wykonaniu jedynego w Polsce i jednego z niewielu na świecie zespołów tangowych SawarS Tango Orquesta.

Muzycy w składzie Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitara, Sebastian Wypych – kontrabas, zaprezentowali repertuar jednych z najbardziej popularnych tang wybitnych kompozytorów, takich jak Władysław Szpilmann czy Jerzy Petersburski.

Przy mikrofonie mogliśmy usłyszeć doskonałą Lalę Czaplicką, która w magiczny sposób wprowadziła nas w atmosferę tamtych lat.
Zapraszamy do Centrum Wiedzy o Polonii

miejsca niezwykłego, które poprzez bogaty księgozbiór, spotkania, koncerty, wystawy łączy wiedzę i bogate doświadczenia Polaków ze Wschodu i z Zachodu w sercu ich Ojczyzny – w Warszawie.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


Biuro Zarządu Krajowego
Dom Polonii w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 64
00-322 WarszawaSekretariat
tel. +48 22 556-90-02

www.wspolnotapolska.org.pl
Ochrona danych osobowych


1990-2022 Programming & Design: © Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.

Informacje o wydarzeniach polonijnych lub innych związanych z działalnością Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prosimy nadsyłać na adres: