Światowy festiwal
polonijnych zespołów folklorystycznych














STRONA GŁÓWNA     DZIEŃ 1     DZIEŃ 2     DZIEŃ 3     DZIEŃ 4     DZIEŃ 5     DZIEŃ 6






Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

12-18 lipca 2023 roku w Rzeszowie odbywał się
XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Drugi dzień Festiwalu

Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Prezydentem Miasta Rzeszowa

Rzeszów od lat jest gospodarzem miejsca Festiwalu, toteż nic dziwnego, że przybyłych do Polski artystów witał Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. - Jako mały chłopak hymn festiwalu słuchałem z wypiekami na twarzy, oglądałem te piękne zespoły na ulicach miasta. Teraz mogę Was przywitać jako prezydent swojego ukochanego miasta, w którym się urodziłem i wychowałem – wspomina Prezydent Fijołek i dodaje, że impreza ma szczególny charakter również z uwagi na to jak dużo ostatnio mówi się o Rzeszowie w związku z wojną na Ukrainie. Rzeszów jest dumny z tego festiwalu, mógł on powstać dzięki wam Polonusom przywiązanym do polskiej kultury, którzy chcieli się spotykać właśnie tutaj.

Szanowni Goście, Uczestnicy Festiwalu, Drodzy Polonusi!

Z ogromną radością i dumą witam Was w Rzeszowie, dziś - sercu polskiego folkloru i kultury, podczas Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2023. Jako Prezydent Rzeszowa jestem szczęśliwy, że po 4 latach znów możemy być gospodarzami tego wyjątkowego wydarzenia, które jednoczy społeczności z całego świata.

Festiwal jest nie tylko okazją do podziwiania piękna i bogactwa naszego dziedzictwa, ale również platformą spotkań, wymiany doświadczeń oraz promocji dialogu międzykulturowego, tak bardzo teraz potrzebnego. Przez cale lata mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia emigrowali w poszukiwaniu lepszego życia, wolności, swojego nowego miejsca. Teraz w wyniku napaści Rosji na Ukrainę i wojny za naszą wschodnią granicą, to my staliśmy się domem dla tysięcy naszych sąsiadów. Mieszkańcy Rzeszowa pokazali całemu światu, czym jest szczera pomoc, polska gościnność i solidarność, przyjmując uchodźców do własnych domów. Pokazali, że te związane z Polską hasła są ciągle żywe i przyniosły z sobą niespotykaną dotąd skalę pomocy.

Drodzy Goście, Rzeszów, jako miasto o pięknej historii i silnych więzach z kulturą ludową, z radością otwiera się na Waszą twórczość. Wierzę, że każde wystąpienie będzie prawdziwym świętem, pełnym energii i pasji. To wyjątkowa okazja do poznania i zrozumienia różnorodności polskiego folkloru oraz do nawiązania nowych przyjaźni i relacji międzyludzkich.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia, a szczególnie zespołom, które przybyły z różnych zakątków świata. Wasza obecność i twórcza energia wzbogacają nasze miasto i pokazują, jak silne są nasze więzi, niezależnie od odległości.

Życzę Wam niezapomnianych chwil, pełnych wzruszeń, radości i artystycznych inspiracji podczas tego festiwalu. Niech wspólne festiwalowe przeżycia staną się kolejnym pięknym rozdziałem w historii naszego miasta i Polonii z całego świata. Dziękuję, że jesteście z nami.

Witam Was serdecznie w Rzeszowie!

Konrad Fijołek
Prezydent Miasta Rzeszowa


Uczestników Festiwalu witali oczywiście również bezpośredni organizatorzy - Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" profesor Aleksander Bobko oraz Dyrektor Festiwalu, Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Mariusz Grudzień oraz Ambasador Festiwalu, Wiceprzewodzniczący Rady Polonii Świata, Tadeusz Adam Pilat.

Szanowni Państwo

Z wielką radością, w imieniu członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", pozdrawiam wszystkich uczestników XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

W tym niespokojnym czasie przybywacie do Rzeszowa z najodleglejszych krańców świata, aby dać świadectwo przywiązania do naszej Ojczyzny i do polskiej kultury. Jesteśmy za to niezwykle wdzięczni. Ze swojej strony będziemy się starali uczynić wszystko, żeby Państwa pobyt w naszym regionie pozostał w dobrej pamięci na długie lata. Wyrażam nadzieję i przekonanie, że wspólnie spędzone dni dostarczą nam niezapomnianych wrażeń i pozwolą doświadczyć tego, co daje nam poczucie dumy z bycia Polakami.

Życząc samego dobra i wielu radosnych, głębokich przeżyć, pozostaję z wyrazami szacunku

Aleksander Bobko
Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska"


Szanowni Państwo,

Po czteroletniej przerwie spowodowanej niezależnymi od nas czynnikami, jakimi była pandemia i jest ciągle jeszcze trwająca w Ukrainie wojna, mamy przyjemność znów gościć w Rzeszowie i na Podkarpaciu polonijne zespoły folklorystyczne, niestrudzenie krzewiące na świecie polską kulturę i ludowe tradycje.

Wiemy, jak trudne dla zespołów byty ostatnie lata. Wiele z nich ograniczyło swą działalność, wiele do dziś boryka się z kłopotami finansowymi i organizacyjnymi. W praktycznie wszystkich nastąpiła zmiana pokoleniowa. Tym bardziej więc cenimy wysiłek związków i stowarzyszeń polonijnych, kierownictw organizacyjnych i artystycznych poszczególnych zespołów, indywidualnych animatorów kultury i sztuki, choreografów i muzyków, którzy na co dzień tak konsekwentnie działają na rzecz kultury polskiej poza granicami.

Ogólnoświatowe uwarunkowania wpłynęły też na nasze działania. Dzięki wielkiemu wsparciu władz państwowych i lokalnych podejmujemy trud organizacyjny, by kontynuować ponad 50-letnią już tradycję rzeszowskich festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych. Obligują nas do tego zarówno zainteresowanie tą imprezą środowisk polonijnych i polskich poza granicami, jak i oczekiwania polskiej publiczności.

Ciągle czynimy starania, by Rzeszów rozwijał się jako stolica polonijnej kultury i sztuki, a Podkarpacie stało się regionem bliskim jak największej liczbie żyjących na obczyźnie rodaków. W imieniu organizatorów witam serdecznie przybyłych do Rzeszowa uczestników festiwalu i zaproszonych gości. Dołożymy starań, by stworzyć Państwu jak najlepsze warunki pobytu i prezentacji oraz by czuli się Państwo u nas dobrze.

Dziękuję serdecznie wszystkim wspierającym naszą działalność, a zwłaszcza współorganizatorom festiwalu, donatorom oraz osobom zaangażowanym w organizację tej ważnej imprezy.

Mariusz Grudzień
Dyrektor Festiwalu
Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska"


Panie Prezydencie, Szanowni Goście a przede wszystkim Wy Drodzy przedstawiciele zespołów folklorystycznych, które przybyły z różnych stron świata do Rzeszowa.

43 lata temu w 1980 roku byłem tutaj na pierwszym moim festiwalu, bo ten festiwal jest moim 15. i muszę powiedzieć, że Rzeszów jest miastem wyjątkowym. Był, jest i będzie właśnie stolicą polskiego folkloru, a ten Festiwal jest wyjątkowy pod wieloma względami. Po okresie pandemii wszyscy są złaknieni bezpośredniego kontaktu, którego nie zastąpią spotkania w Internecie.

Może jest trochę mniejszy aniżeli poprzednie festiwale, ale całe szczęści doszedł do skutku, mamy zachowaną ciągłość i o to będziemy dbali z obecną tu Anią Sokołowską, która również jest ambasadorem - oboje mamy ten zaszczytny tytuł.

Folklor kochają wszyscy, ale my, Polacy za granicą w sposób szczególny. Prędzej czy później w sercach tych, którzy z różnych powodów wyjechali z ojczyzny odzywa się nostalgia za Polską, za polską kulturą, a folklor stanowi jego kwintesencję, podstawę. Gdy patrzymy na działalność zespołów kultywujących tą sztukę należy zauważyć, że są to organizmy żywe, rodzą się - powstają, przechodzą choroby wieku dziecięcego i dojrzałego, niektóre umierają - kończą swoją działalność, ale pojawiają się nowe. To siła tego zjawiska podziwianego we wszystkich zakątkach świata, gdziekolwiek nasi artyści prezentują się przed lokalną publicznością. Folklor wypływa z naszych serc, przyciąga młodzież - to duży jego walor, a chcę zakomunikować, że zgodnie z decyzją Sejmu Polonijnego, który odbył się w ramach niedawnego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, przyszły rok - zgodnie ze zobowiązaniem jakie dedykowali Radzie Polonii Świata posłowie - będzie rokiem młodzieży polonijnej. Cieszę się na przyszła współpracę ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska", również Oddziałem Rzeszowskim, który zapewne już szykuje się do młodzieżowego festiwalu.

Państwu życzę udanych występów, miłego spędzenia czasu na tej gościnnej ziemi, zaś organizatorom kolejnego sukcesu, jak w przypadku poprzednich edycji Festiwalu.

Tadeusz Adam Pilat
Ambasador Festiwalu
Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata


Wszystkie zespoły zostały także przywitane indywidualnie, ich reprezentanci otrzymali okolicznościowe pamiątki - jak stwierdził Prezedent Rzeszowa - będące wytworami lokalnego rękodzielnictwa, jak na festiwal folkloru przystało.

W imieniu uczestników festiwalu kilka słów powiedziała Micheline Jamiński, założycielka Zespołu Tańca Ludowego „Wesoły Lud” z Chicago i wiceprezydent Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce – najstarszej organizacji polonijnej. - Po raz pierwszy przyjechałam do Rzeszowa w 1980 roku razem z 3-letnią córeczką i 20-osobowym zespołem „Wesoły Lud”. Nie urodziłam się w Polsce, tak samo moi rodzice, ale tańczyłam. Chciałam by nasza młodzież tańczyła i śpiewała po polsku. Dzięki temu poznają korzenie swoich dziadków, właśnie przez folklor - podkreślała Micheline Jamiński.


TRANSMISJA ONLINE © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



Zdjęcia: © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna


Zespoły biorące udział w Festiwalu


AUSTARALIA - Perth Zespół Pieśni i Tańca KUKUŁECZKA
BRAZYLIA - Kurytyba Zespół Folklorystyczny JUNAK Towarzystwo Polskie União Juventus
KANADA - Edmonton Zespół Polskiego Tańca Folklorystycznego ŁOWICZ
KANADA - Calgary Zespół Pieśni i Tańca POLANIE
KANADA -Vancouver Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ
LITWA - Troki Zespół Pieśni i Tańca TROCZANIE
MOŁDAWIA - Komrat Taneczny Zespół Polskiego Tańca POLACY BUDŻAKA
NIEMCY - Hannower Polonijny Zespół Folklorystyczny POLONIA T.z. w Hanowerze
REPUBLIKA CZESKA - Czeski Cieszyn Zespół Pieśni i Tańca OLZA
REPUBLIKA CZESKA - Sucha Górna Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE
UKRAINA - Kijów Zespół Pieśni i Tańca POLANIE ZNAD DNIEPRU
USA -Toledo ECHO Z POLSKI
USA - Chicago Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK
USA - Chicago Zespół Pieśni i Tańca POLONIA
USA - Chicago Teatr Pieśni i Tańca WICI
USA -Chicago Zespół Polskich Tańców Ludowych WESOŁY LUD - PRCUA/ZPRKA
USA - Detroit Zespół Folklorystyczny POLANIE
USA - Detroit Zespół WAWEL z Detroit
USA - Tucson Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK
WIELKA BRYTANIA - Londyn Zespół Pieśni i Tańca KAROLINKA

Popołudniowe spotkanie integracyjne członków zespołów.

Po południu nikt tu nie siedzi bezczynnie, należy się poznać (chociaż duża grupa to stali - od lat - bywalcy Festiwalu), wymienić doświadczeniami organizacyjnymi, porozmawiać jak Polak z Polakiem. To wszystko w otoczeniu przysmaków kuchnii regionalnych i wszechobecniej muzyki.

W czasie spotkania wręczono dyplomy czterem absolwentom Polonijnego Studium Choreograficznego z dziedziny polskiego tańca ludowego, który uprawnia do prowadzenia zajęć tanecznych w zespołach oraz do tworzenia choreografii i programów artystycznych opartych na polskiej kulturze ludowej.

Pisząc te słowa zdradzimy, że jest już późny wieczór, a wystarczy otworzyć okno, aby usłyszeć połączony chór polskich głosów i fenomenalne zgranie instrumentalistów które niosą się po Rzeszowie. Taka tu panuje w tych dniach atmosfera.


Zdjęcia: © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna


DYPLOMY

dla zespołów folklorystycznych za krzewienie kultury polskiej za granicą, kultywowanie folkloru jako ważnego elementu edukacji młodego pokolenia oraz udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie


Zdjęcia: © Agata Pawłowska Polonijna Agencja Informacyjna














KILKA SŁÓW O FESTIWALU








Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969r.

ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

Szczęśliwy przypadek

O jego zorganizowaniu zdecydował przypadek, do którego nawiązuje jedna z pieśni śpiewanych w czasie imprezy przez uczestników festiwalu „Trochę z przypadku”. Pomysł przedsięwzięcia związany jest z pobytem w Rzeszowie zespołu „Krakus” z Genk w Belgii, który przyjechał na zaproszenie zespołu folklorystycznego „Bandoska” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wtedy to zrodził się pomysł realizacji cyklicznych spotkań polonijnych zespołów folklorystycznych i zaproszenia do udziału w nim większej liczby Polonusów.



W pierwszym festiwalu, który odbył się dwa lata później, uczestniczyło 12 zespołów z Europy i jeden z USA. Pozwoliło to nazwać imprezę światową. Jej głównymi inicjatorami byli: rzeszowski dziennikarz Lubomir Radłowski, ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Czesław Świątoniowski oraz rzeszowski choreograf i animator kultury Roman Broż. Trwał aż trzy tygodnie a koncerty odbywały się między innymi na scenie teatru im. Wandy Siemaszkowej. O festiwalu dużo pisała ówczesna prasa. Do dziś zachowały się artykuły, w których podkreślano znaczenie takiego związku Polonii z macierzą i fotograficzna dokumentacja kolejnych prób i koncertów.

Festiwal zyskał aprobatę szczególnie starszego pokolenia emigrantów, według których impreza stała się elementem motywującym młodzież polonijną do przejmowania narodowych i ludowych tradycji. Prezentowanie na obczyźnie polskiego folkloru pozwalało również przełamywać bariery związane z nieznajomością języka. Mieszkańcom krajów osiedlenia spodobał się polski folklor, bogate i ciekawe zwyczaje, żywiołowa muzyka i tańce, bogate stroje.

Następne festiwale nabierały rozmachu, a ich rozwojowi sprzyjał brak konkurencyjnych imprez polonijnych, które umożliwiałyby zaprezentowanie własnych sukcesów i porównanie umiejętności. W drugim spotkaniu Polonii z zagranicy uczestniczyło już dziesięć zespołów więcej, a w następnym liczba wzrosła do 27 grup. W ciągu kolejnych lat liczba uczestników ciągle rosła, i na VII festiwalu osiągnęła szczyt - do Rzeszowa przyjechało 46 grup, wszystkie jednak z zachodniej Europy i zza oceanu.

Przełomowym stał się VIII festiwal w 1989 roku. Na 20-lecie imprezy po raz pierwszy przyjechali Polonusi z terenów b. ZSRR - z Litwy. W następnym festiwalu Polonię zza wschodniej granicy reprezentowało już sześć grup - z Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy.



Festiwal inspiruje

Impreza stała się też dla zespołów polonijnych inspiracją do podejmowania innych, wspólnych działań, m.in. łączenia się w stowarzyszenia, jak np. powołane w trakcie rzeszowskich festiwali: Światowa Rada Polonijnych Zespołów Folklorystycznych i Stowarzyszenie Polskich Tańców Ludowych w Ameryce Północnej – zrzeszające po kilkadziesiąt zespołów. Podobną inspirację miały też festiwale zespołów polonijnych w Anglii, Brazylii, Francji, Kanadzie, na Litwie, w Rosji, Szwecji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i USA.

Festiwale spełniają również funkcję edukacyjną, wynikającą z zapotrzebowania zespołów, które - przy okazji pobytu na tej imprezie – otrzymywały pomoc metodyczną zawodowych choreografów i muzyków oraz porady etnografów dotyczące kostiumów, repertuaru. W związku z tym narodziły się różnego rodzaju szkolenia polonijnych animatorów kultury, takie jak kursy i warsztaty, i coroczne szkolenia. Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiło, że w 1992 r. wyłączono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu-Zdroju.







ORGANIZACJA FESTIWALU











ORGANIZATOR

Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”





PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023




PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA