SWP


STRONA GŁÓWNA   REGULAMIN     SEJMIK     DZIEŃ 1     DZIEŃ 2     DZIEŃ 3     DZIEŃ 4     DZIEŃ 5


PIERWSZY DZIEŃ IGRZYSK


Rozpoczęły się igrzyska! Największe sportowe święto Polonii i Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny. To już się dokonało - największe sportowe święto naszych Rodaków mieszkających za granicą - XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - Nysa-Głuchołazy-Wrocław rozpoczęte, odbędą się w dniach 26-31 sierpnia 2023 roku. Dziękujemy za tak liczne przybycie naszych Rodaków ze wszystkich stron świata. Ponad 600 sportowców. Najmłodszy uczestnik igrzysk ma zaledwie 5 lat, to Aneta i przyjechała z Litwy. Najstarszy uczestnik igrzysk to 87 letni Stanisław z Litwy.

Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które wraz z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Komitetem Olimpijskim dbającym o poziom merytoryczny zawodów, przygotowało oprócz letnich konkurencji sportowych moc atrakcji, z których słyną polonijne Igrzyska - m.in. spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo - historyczne, program integracyjny.

Partnerem Igrzysk jest w tym roku Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, której tradycje sięgają okresu I Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas to w 1765 roku Król Stanisław August Poniatowski utworzył w Warszawie Szkołę Rycerską jako szkołę państwową. Szkołę Rycerską ukończyło około 600 oficerów. Byli wśród nich późniejsi słynni dowódcy i bohaterowie Narodu Polskiego: Jakub Jasiński, Józef Sowiński i Tadeusz Kościuszko.

CEREMONIA OTWARCIA
XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych

Popołudniu - zdradzimy, że po rozegraniu pierwszych zawodów sportowych w przepięknym ośrodku Marina nad brzegiem jeziorem Nyskim - w Hali widowiskowo sportowej w gościnnej Nysie odbyła się uroczysta inauguracja XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych.

Ceremonię otwarcia Igrzysk zaszczycili swoją obecnością: Andrzej Dera Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kamil Bortniczuk Minister Sportu i Turystyki, Wojciech Ziemniak Senator, Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Jan Badowski - Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów który przekazał słowa do zawodników od Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Ministra Jana Dziedziczaka, gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka Rektor - Komendant Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu - Partner XXI Igrzysk Polonijnych, płk dr hab. inż. Barbara Kaczmarczyk Prorektor ds. Dydaktycznych AWL we Wrocławiu, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht Rektor - Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Andrzej Kruczkiewicz Starosta Nyski, Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy wraz z przedstawicielami Rady Miasta i instytucji samorządowych Gminy Nysa - Współgospodarz Igrzysk, Edward Szupryczyński - Burmistrz Głuchołaz i Roman Sambor wiceburmistrz Głuchołaz wraz z przedstawicielami Rady Miasta i instytucji samorządowych Gminy Głuchołazy - Współgospodarz Igrzysk, Rafał Pilch Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, płk dr n. med. Barbara Betiuk Wojskowy Instytut Medyczny, Mieczysław Nowak Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego wraz z Olimpijczykami, Tadeusz Adam Pilat Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata dr inż. Przemysław Malinowski, prof. ucz. Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, Dariusz Piotr Bonisławski Prezes Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska" - Organizator XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych wraz z przedstawicielami Rady Krajowej, Zarządu oraz Prezesami Oddziałów.

Dopisali również znani polscy olimpijczycy: Natalia Madej, Renata Mauer-Różańśka, Marian Sypniewski, Luiza Złotkowska, Dariusz Goździak i Tomasz Kucharski. To już tradycja, że polonijne igrzyska wspierają swoją wiedzą umiejętnościami i autorytetem najwybitniejsi sportowcy startujący w biało-czerwonych barwach.

Gdy zapłonął olimpijski znicz przyszedł czas na gwiazdą muzyczną wieczory którą była Justyna Steczkowska - polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, skrzypaczka i osobowość medialna, okazjonalnie także aktorka filmowa i teatralna, prezenterka telewizyjna, projektantka mody i fotografka. Członkini Akademii Fonograficznej. Przyjęty entuzjastycznie koncert był dopełnieniem ceremonii inaugurującej igrzyska.


REALIZACJA - STREAMING © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


Tak jak wspomnieliśmy na początku ceremonię inauguracji poprzedziły zawody nad jeziorem nyskim. Bieg 5 km, siatkówka plażowa, kajakarstwo, oraz nordic walking. W intencji Polonii, zawodników, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i pomyślności igrzysk modliliśmy się w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie

MSZA ŚWIĘTA


ZDJĘCIA © TOMASZ RÓŻNIAK SWP




BIEG NA 5 KILOMETRÓW

Bieg jest jedną z podstawowych czynności towarzyszących człowiekowi od zarania dziejów. Jako dyscyplina sportowa funkcjonuje od początku istnienia rozgrywek olimpijskich. Konkurencja ta wchodzi również tradycyjnie w skład dyscyplin rozgrywanych podczas Światowych Igrzysk Polonijnych dla upamiętnienia biegu maratońskiego, będącego symbolem wszystkich Olimpiad na całym świecie.


BIEG NA 5 KILOMETRÓW - WYNIKI


ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




KAJAKARSTWO

Niegdyś odmiana transportu (wodnego), dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji. Kajak i kanadyjka (canoe) znane były w starożytności, chociaż historię kajaka wiąże się z Eskimosami ("ka-i-ak" – "męskie czółno eskimoskie"), a kanadyjki z Indianami północnoamerykańskimi, głównie z Kanady. Łódź była w wielu miejscach jednym z podstawowych narzędzi człowieka już od najdawniejszych czasów. Służyła mu do podróżowania, polowania i walki. Historia wodnych dyscyplin sportu sięga daleko wstecz, a świadczą o tym liczne, do dziś zachowane pamiątki z przeszłości. W zależności od miejscowych warunków i dostępnych materiałów powstały różne typy łodzi: od kanadyjek (canoe), używanych do dziś przez północnoamerykańskich Indian, poprzez pirogi polinezyjskie do kajaków Eskimosów. Kajakarstwo to też grupa dyscyplin sport. uprawianych na kajakach i kanadyjkach obejmująca: k. klasyczne (tzw. płaskie) i górskie oraz maraton kajakowy, k. żaglowe i piłkę kajakową (tzw. kajak polo).


KAJAKI - WYNIKI / PDF


ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




NORDIC WALKING

Nordic Walking wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku pod dosłownym tytułem ‘”Chodzenie z kijkami”. Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach – przez cały rok. Pierwsze polskie mistrzostwa w Nordic Walkingu odbyły się w Gnieźnie w 2009 r.


NORDIC WALKING - WYNIKI


ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




PIŁKA SIATKOWA PLAŻOWA

Siatkówka plażowa to odmiana tradycyjnej siatkówki, której mecze rozgrywają się na hali. Obie dyscypliny są zasadniczo podobne, jednak plażówka posiada odrębne przepisy i taktykę gry. Wynika to z dwóch czynników – podłoża oraz miejsca prowadzenia gry. Drużyna w piłce siatkowej plażowej składa się tylko z dwóch osób. W czasie meczu nie jest prowadzona przez trenera. Zawodnicy grają boso, chyba że sędzia wyrazi zgodę na grę w skarpetach lub butach. Inne są też wymiary boiska. Wymiary boiska to 16 X 8 m, czyli dwie połowy po 8 X 8 m, nie ma linii środkowej. Piłka siatkowa plażowa jest dyscypliną olimpijską od roku 1996.


medale w piłce siatkowej plażowej


Kat. U17

PIERWSZE MIEJSCE: Jahutovic / Narune Litwa
DRUGIE MIEJSCE: Kopczute / Szaląska Litwa
TRZECIE MIEJSCE: Rozmajte / Kapczute Litwa

Kat. Open kobiety:

PIERWSZE MIEJSCE: Firnowicz / Górska Litwa
DRUGIE MIEJSCE: Grigajte / Leodonske Litwa
TRZECIE MIEJSCE: Synkievic / Sobotkowska Litwa

Kat Open mężczyzni

PIERWSZE MIEJSCE: Duchnievič / Krumkac - Litwa
DRUGIE MIEJSCE: Romanowski/ Pažunis - Litwa
TRZECIE MIEJSCE: Flaszka / Kubacki - Norwegia


Skład U17

Miłosz/Korzun - Litwa
Zichlashova / Hanzel - Czechy
Jachutowicz/ Weimania - Litwa
Rozmaite / Kapczute - Litwa
Rozmaite / Szalaska - Litwa
Tato/ Paulikaite - Litwa
Wania / Wania

Skład Open Kobiety

Fironowicz / Górska- Litwa
Szynkiewicz / Sobotkowska - Litwa
Jakielajte / Kulnite - Litwa
Grigaite / Leodanske - Litwa
Krasznikaite / Korsak - Litwa
Miłosz/ Snieszko - Litwa
Mroztova / Mroztova - Czechy

Kat Open mężczyzni

Duchnievič / Krumkac - Litwa
Romanowski/ Pažunis - Litwa
Flaszka / Kubacki - Norwegia
Michalski/Michalski - Austria
Dywor / Dywor
Bartnicka / Bartnicki


ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




Ceremonia medalowa po pierwszym dniu Igrzysk


ZDJĘCIA © AGATA PAWŁOWSKA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA






XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne
PROGRAM ZAWODÓW


NYSA

10:00
  Msza św., Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
  Rynek 2, 47-300 Nysa
   ZOBACZ NA MAPIE

9:00 - 10:00
  Bieg 5 km
  Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 17:00
  Siatkówka plażowa
  Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 13:00
  Kajakarstwo
  Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 11:30
  Nordic Walking
  Akwa Marina 48-300 Nysa, ul. Skoruchów 200 A
   ZOBACZ NA MAPIE

12.00-16.00
  Piknik nad Jeziorem Nyskim (Wioska Igrzysk)
  Jezioro Nyskie
   ZOBACZ NA MAPIE

Głuchołazy

10:00 - 15:00
  Koszykówka Mix
  Hala sportowa Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji 48-340 Głuchołazy ul. Jana Pawła II 9
   ZOBACZ NA MAPIE

NYSA

17:00
  Ceremonia otwarcia igrzysk
  Hala widowiskowo sportowa 48-303 Nysa, ul. Sudecka 23
   ZOBACZ NA MAPIE


RELACJA Z DNIA 1


NYSA

10:00 - 14:00
Futsal
  Hala PANS 48-300 Nysa ul. Otmuchowska 74
      ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 14:00
  Siatkówka
  Hala PANS 48-300 Nysa ul. Głuchołaska 12
   ZOBACZ NA MAPIE

Głuchołazy

10:00 - 17:00
  Badminton Ind.
  Hala sportowa 48-340 Głuchołazy, ul. Skłodowskiej 32
   ZOBACZ NA MAPIE


RELACJA Z DNIA 2


NYSA

10:00 - 14:00
  Futsal
  Hala PANS 48-300 Nysa ul. Otmuchowska 74
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 14:00
  Siatkówka
  Hala PANS 48-300 Nysa ul. Głuchołaska 12
   ZOBACZ NA MAPIE

Głuchołazy

10:00 - 17:00
  Badminton Ind.
  Hala sportowa 48-340 Głuchołazy, ul. Skłodowskiej 32
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 15:00
  Lekkoatletyka
  Stadion Miejski GOSiR 48-340 Głuchołazy, ul. Konopnickiej 2
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 15:00
  Kolarstwo MTB
  Muszla Leśna 48-340 Głuchołazy, ul. Konopnickiej 2
   ZOBACZ NA MAPIE


RELACJA Z DNIA 3


Wrocław

10:00 - 15:00
  Strzelectwo
  Strzelnica WKS „Śląsk” 52-018 Wrocław, ul. Świątnicka 36
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 15:00
  Pływanie
  Baseny WKS „Śląsk” 53-146 Wrocław, ul. Racławicka 62
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 11:30
  Piłka nożna
  Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych 50-961 Wrocław, ul. Obornicka 108
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 16:00
  Tenis ziemny
  Korty tenisowe 53-146 Wrocław, ul. Racławicka 62
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 14:00
  Szachy
  Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 16:00
  Tenis stołowy
  Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
   ZOBACZ NA MAPIE


RELACJA Z DNIA 4


Wrocław

10:00 - 11:30
  Piłka nożna
  Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych 50-961 Wrocław, ul. Obornicka 108
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 16:00
  Tenis ziemny
  Korty tenisowe 53-146 Wrocław, ul. Racławicka 62
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 14:00
  Brydż
  Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
   ZOBACZ NA MAPIE

10:00 - 14:00
  Tenis stołowy
  Akademia Wojsk Lądowych 51-147 Wrocław, ul. Piotra Czajkowskiego 109
   ZOBACZ NA MAPIE

17:00
  Ceremonia zamknięcia Igrzysk i Festyn Rodzinny
  Ośrodek Jeździecki Akademii Wojsk Lądowych Raków Wielki
   ZOBACZ NA MAPIE


RELACJA Z DNIA 5