XIV ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE

KRYNICA ZDRÓJ 2020W ograniczonych z powodu pandemii warunkach w dniach 19-23 grudnia 2020 r. w Krynicy-Zdroju odbyły się XIV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów limit osób mogących uczestniczyć w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym wynosił 150 osób.

Ponad 140 zawodników z 10 krajów (Białoruś, Ukraina, Rosja, Hiszpania, Litwa, Brazylia, Czechy, Wielka Brytania, Austria, Kazachstan) miało okazję wypróbować swoich sił w takich dyscyplinach jak nordic walking, narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie czy wielobój łyżwiarski.

Codziennie podczas Igrzysk odbywały się dodatkowe treningi i szkolenia we wszystkich dyscyplinach dla uczestników z instruktorami i trenerami. Każdy mógł podszkolić swoje umiejętności zarówno przed, jak i po zawodach.


PIERWSZY DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH

Symboliczna ceremonia otwarcia z udziałem przedstawicieli ekip w hali Miejskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji w Krynicy-Zdroju na prośbę Prezesa Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA Emila Dyrcza rozpoczęła się minutą ciszy dla uczczenia zmarłego tragicznie tuż przed Igrzyskami zawodnika Polonii szwedzkiej Wojciecha Szurowskiego. Przysięgi w imieniu zawodników złożyli Tamara Korol z Rosji oraz Emil Dyrcz z Austrii, natomiast przysięgę w imieniu sędziów składał sędzia główny Igrzysk Jarosław Golonka. Znicz uroczyście zapalił Marian Kaczanowski z Litwy (18-krotny mistrz Litwy i medalista młodzieżowych mistrzostw ZSRR w biathlonie, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego).

RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA IGRZYSK


DRUGI DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH
NORDIC WALKING

Drugiego dnia zawodów odbyły się zmagania w nordic walking na stokach w Tyliczu, które powitały uczestników dobrą aurą oraz pięknymi widokami, które uczestnicy mogli podziwiać po dojściu do mety, znajdującej się na szczycie góry Szubienica. Trasa była różnorodna i momentami bardzo stroma. Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

DRUGI DZIEŃ IGRZYSK - NORDIC WALKING


DRUGI DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH
NARCIARSTWO BIEGOWE

Drugiego dnia zawodów zawody w narciarstwie biegowym odbyły się tradycyjnie w Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa (gmina Grybów). Są to trasy do narciarstwa biegowego z najnowszą homologacją FIS-u, trasy trudne, wymagające od zawodników dużego profesjonalizmu. Współczesne biegi narciarskie wyodrębniły się z pierwotnego narciarstwa rozumianego jako jeden ze sposobów przemieszczania się w terenie pokrytym śniegiem.

DRUGI DZIEŃ IGRZYSK - NARCIARSTWO BIEGOWE


TRZECI DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH
NARCIARSTWO ALPEJSKIE

Trzeciego dnia zawodów na stoku Master Ski w Tyliczu zawodnicy rywalizowali w narciarstwie alpejskim. W latach 90-tych jako pierwszym zza żelaznej kurtyny udało nam się przyjechać i byliśmy uczestnikami polonijnych igrzysk. I po 30 latach prawie jest powtórka” –  mówił z dumą Józef Winiarski z Ukrainy, którego żona wywalczyła srebrny medal. Pozostałe miejsca należały do pań z Hiszpanii. Podium w kategorii IV narciarstwa alpejskiego kobiet (urodzonych w latach 1961-1968): 1. miejsce - Maria Kowolik z Hiszpanii, 2. miejsce - Ilona Winiarska z Ukraina, 3. miejsce - Alicia Kotulska z Hiszpanii.

TRZECI DZIEŃ IGRZYSK - NARCIARSTWO ALPEJSKIE


TRZECI DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH
WIELOBÓJ ŁYŻWIARSKI

Na lodowisku MOSiR odbyły się rozgrywki w wieloboju łyżwiarskim. prym wiedli Czesi. Złote medale w swoich kategoriach wywalczyło małżeństwo z Czech Karin i Bogdan Piwko. Ich syn Adam Piwko był najmłodszym uczestnikiem wieloboju i zajął 5. miejsce w grupie II chłopców. W pozostałych kategoriach medale zdobyli uczestnicy z Białorusi i Kazachstanu.

TRZECI DZIEŃ IGRZYSK - WIELOBÓJ ŁYŻWIARSKI


TRZECI DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH
CEREMONIA ZAMKNIĘCIA

Ceremonia zamknięcia na lodowisku MOSiR rozpoczęła się od wręczenia medali za wielobój łyżwiarski. Obecni na zakończeniu Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba oraz Rafał Zygmunt – zastępca kierownika stacji narciarskiej Master Ski w Tyliczu dziękowali uczestnikom za przybycie i udział w Igrzyskach oraz zapewnili o otwartości na współpracę w latach kolejnych, zarówno przy Igrzyskach, jak i innych wydarzeniach sportowych dedykowanych Polonii. Głos w imieniu uczestników zabrali Henryk Cieślar z Czech i Emil Dyrcz z Austrii, dziękując organizatorom za trud włożony w przeprowadzenie Igrzysk w tak trudnym dla wszystkich czasie.

TRZECI DZIEŃ IGRZYSK - CEREMONIA ZAMKNIĘCIA


ZAWODY w ścisłym reżimie sanitarnym

Zawody odbyły się zgodnie ze wszystkimi wytycznymi zawartymi w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że poza zawodami i zajęciami doszkalającymi nie odbyły się żadne dodatkowe wydarzenia. Reżim sanitarny był przestrzegany zarówno w hotelach, autokarach, jak i podczas zawodów z zachowaniem dystansu, obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych (poza zawodami) oraz wszystkimi zasadami prowadzącymi do bezpiecznego pobytu w trakcie Igrzysk. Podczas zmagań sportowych nad uczestnikami czuwali ratownicy medyczni wraz z całym zabezpieczeniem, na szczęście jednak nie doszło do żadnych wypadków ani kontuzji. Mimo że zawody musiały zgodnie z obowiązującymi przepisami odbyć się bez udziału publiczności, nie brakowało dopingu od pozostałych uczestników Igrzysk, którzy dzielnie wspierali zawodników biorących udział w zawodach danego dnia.

NIE TYLKO MEDALE

Wszyscy uczestnicy niezależnie od otrzymanych medali za wygrane konkurencje otrzymali medale pamiątkowe. Ponieważ wiele krajów z powodu pandemii nie mogło wziąć udziału w tegorocznych Igrzyskach nie była prowadzona i nagradzana klasyfikacja drużynowa.

„Wbrew wszelkim wątpliwościom i obawom Igrzyska udało się zorganizować, wprawdzie w bardziej kameralnej odsłonie, ale jednak” – podsumował Igrzyska wiceprezes PTTS „Beskid Śląski Henryk Cieślar z Czech. „Organizatorzy ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska stanęli w Krynicy na wysokości zadania, przestrzegając wszelkich rygorystycznych wymogów sanitarnych. Czapki z głów przed Hiszpanami (Polonia z Hiszpanii dotarła do Krynicy po ponad 20 godzinach żmudnej podróży z przesiadką w Londynie i lądowaniem w Katowicach, zamiast w Krakowie – red.). My mieliśmy do Krynicy znacznie bliżej i cieszę się, że pomimo trudności udało się ponownie stworzyć silną drużynę. Po powrocie do kraju udaliśmy się obowiązkowo na testy i nikt z drużyny po powrocie na Zaolzie nie wykazał się pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa” – podkreślił Cieślar.
ORGANIZATORZY XIV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH


Lokalni partnerzy sportowi:


Patronat medialnyProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów