XV ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
WISŁA, 27.02.2022 - 3.03.2022

DRUGI DZIEŃ IGRZYSK
28 LUTEGO 2022 - PONIEDZIAŁEK


Zawody - narciarstwo alpejskie - slalom

Slalom zwany dawniej slalomem specjalnym to olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta. W porównaniu do innych dyscyplin narciarstwa alpejskiego rozgrywana jest na najkrótszej trasie, o proporcjonalnie największej liczbie zmian kierunku jazdy. Na konkurencję składają się dwa przejazdy na dwóch różnych trasach wyznaczonych bramkami.

Zgodnie z przepisami FIS bramka slalomowa w narciarstwie składa się z dwóch tyczek jednego koloru, które są ustawione na przemian: czerwone – niebieskie. Wewnętrzna tyczka (bliższa osi przejazdu) to tzw. tyczka skrętu. Szerokość bramki wynosi 4–6 m. Najmniejsza odległość między kolejnymi bramkami w kombinacjach bramkowych wynosi 0,75 m. Odległość od tyczki skrętu jednej bramki do tyczki skrętu drugiej bramki nie może być mniejsza od 6 m, a większa od 13 m. Pewne odstępstwa od tej zasady dotyczą układu z bramką opóźniającą.

Przy wyznaczaniu trasy przejazdu wymagana jest różnica wzniesień: w zawodach najwyższej rangi (ZIO, MŚ, PŚ): mężczyźni – 180–220 m, kobiety – 140–220 m. W pozostałych zawodach: mężczyźni – 140–220 m, kobiety – 120–200 m. Liczba bramek na trasie slalomu jest zależna od różnicy wysokości między startem a metą. Liczba bramek, a właściwie zmian kierunku (nie zawsze bramka zmienia kierunek jazdy) wynosi 30–35% różnicy poziomów +/- 3 zmiany kierunku. Bramki, czyli wynosi od 55 do 75 dla mężczyzn i od 45 do 60 dla kobiet. Trasa przejazdu składa się z typowych figur slalomowych, wyznaczonych przez bramki.

O zwycięstwie decyduje najmniejsza suma czasów. Pomiar czasu jest elektroniczny (z dokładnością do 0,01 s).


WYNIKI - SLALOM


Zawody w trakcie XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych
odbywają się w Stacji Narciarskiej Wisła - Nowej Osadzie.

Produkcja © Polonijna Agencja Informacyjna


Zawody - konkurencje alpejskie - snowboard

Snowboardowe konkurencje alpejskie polegają na jak najszybszym przejechaniu trasy wyznaczonej przez tyczki na przygotowanym stoku. Używany jest tutaj mało popularny u osób jeżdżących rekreacyjnie "twardy" sprzęt, zapewniający znacznie lepszą kontrolę nad sposobem jazdy i uzyskanie dużych prędkości. Większość zawodów rozgrywa się zgodnie z wytycznymi FIS. Do konkurencji alpejskich należą: slalom (SL), slalom gigant (GS), slalom równoległy (PSL), slalom gigant równoległy (PGS).

Tyczki ustawione są w odległościach 10-14 m od siebie. Konkurencja ta wymaga dobrej dynamiki - skręty wykanywane są z dużą częstotliwością. Nie osiąga się dużych prędkości.

Zawody mogą być rozgrywane w trybie pojedynczym lub równoległym. Tryb pojedynczy wygląda analogicznie jak w nartach - wszyscy zawodnicy zjeżdżają dwa przejazdy po tej samej trasie, a o wyniku decyduje suma czasów. W trybie równoległym najpierw odbywają się dwa przejazdy kwalifikacyjne. Numery nieparzyste jadą po jednym torze, parzyste po drugim. Do drugiego przejazdu wchodzi po szesnastu zawodników z obu torów, którzy następnie jadą po drugim torze. Wynikiem kwalifikacji jest suma czasów zawodnika z przejazdów po obu torach. W finałach szesnastu najlepszych po kwalifikacjach zawodników ściga się parami (zwykle dwa przejazdy - na drugi zawodnicy zamieniają się torami) według tabeli. Zwycięzca przechodzi etap wyżej.


WYNIKI - SNOWBOARD


Zawody w trakcie XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych
odbywają się w Stacji Narciarskiej Wisła - Nowej Osadzie.Ceremonia medalowa

Po pierwszym dniu zawodów odbyła się ceremonia medalowa w konkurencjach alpejskich - slalom na nartach oraz slalom snowboard.
Spotkanie z Polskim Komitetem Olimpijskim

Igrzyska Polonijne, pomimo, że mają charakter amatorski odbywają się pod patronatem i merytorycznym wsparciem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" przy organizacji imprez sportowych. To gwarantuje stosowny poziom i rangę zawodów. Na Igrzyskach zawsze obecni są przedstawiciele PKOl oraz wybitni polscy olimpijczycy. W tym roku Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, wybitna polska łyżwiarka szybka Natalia Czerwonka oraz ambasador dr Witold Rybczyński – Przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią PKOl i Komisji Sportu i Turystyki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Igrzyska w Pekinie "od kuchni"

Obecność prezesa Andrzeja Kraśnickiego - Przewodniczącego Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej była okazją do wysłuchania relacji z pobytu i występów polskiej reprezentacji narodowej na igrzyskach w Pekinie. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała organizacja zawodów, jak funkcjonowała wioska olimpijska. Należy pamiętać, że wyjazd do Chin przebiegał w ścisłym reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią COVID-19. Obiekty olimpijskie znajdowały się w trzech strefach: Pekin, Yanqing i Zhangjiakou i poza nimi w praktyce zobaczenie czegokolwiek innego, ze względu na obostrzenia sanitarne, było niemożliwe. Do tego regularne testowanie zawodników i działaczy, duże odległości do pokonania między miejscami rozgrywania poszczególnych dyscyplin. Prezes Kraśnicki uświadomił polonijnym zawodnikom, że Pekin stał się pierwszym miastem-organizatorem zarówno letnich (2008 rok) jak i zimowych igrzysk olimpijskich.

Nowością Igrzysk były konkurencje debiutujące na tego typu zawodach - trzy w narciarskim freestyle’u, skoki drużynowe oraz narciarski big air – zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, udział drużyn mieszanych w tradycyjnych skokach narciarskich oraz w snowboard crossie i łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze. Całkowicie nową konkurencją dedykowaną wyłącznie kobietom był monobob - bobslej jedynka. Polacy wystartowali w 10 dyscyplinach, w reprezentacji było 27 mężczyzn i 30 kobiet. 71 osób współpracowało z Polską Reprezentacją Olimpijską Pekin 2022.

Efekty udziału polskich sportowców pozostawiły bez wątpienia niedosyt. Liczyliśmy na więcej, tymczasem jedynie Dawid Kubacki w skokach narciarskich zdobył brązowy medal. Pozostali zawodnicy często "o włos" ocierali się o podium, co tym bardziej było trudne zarówno dla nich samych, jak i kibiców. Testy na obecnośc koronawirusa stanowiły postrach wszystkich startujących - decydowały o uczestnictwie, możliwości startu w kwalifikacjach. Z powodu pozytywnego wyniku na pokład samolotu lecącego do Pekinu nie wsiedli panczeniści Karolina Bosiek i Damian Żurek. Oboje dolecieli do Chin w późniejszym terminie. Zuzanna Fujak w ostatniej chwili musiała być zastąpiona przez Karolinę Kukuczkę. Nawet chorąża Natalia Czerwonka nie mogła ponieść biało-czerwonej flagi na czele naszej reprezentacji, gdyż niejednoznaczny test na COVID wyeliminował ją z udziału w ceremonii otwarcia. 29 stycznia zakażenie wykryto u największej polskiej nadziei medalowej – Natalii Maliszewskiej, której najważniejszy start był zaplanowany już na 5 lutego. Łyżwiarka mimo dobrego samopoczucia musiała przebywać w hotelu-izolatce. Na nic zdały się odwołania do Medycznego Panelu Eksperckiego. Maliszewska straciła szansę na medal.

Tak oto, dzięki wysłuchaniu bezpośredniej relacji od szefa polskiej reprezentacji, polonijni zawodnicy w szczegółach mogli poznać blaski i cienie tego "wielkiego sportu", w którym oprócz umiejętności i predyspozycji dużą rolę odgrywają procedury, przepisy i odrobina szczęścia.

Trudy kariery sportowej

Może dawniej było łatwiej? Świadczyłaby o tym kariera drugiego gościa Igrzysk Polonijnych - Natalii Czerwonki. Łyżwiarka szybka, uczestniczka ZIO w Vancouver (2010), Soczi (2014) i PyeongChang (2018). Dwukrotna medalistka mistrzostw świata w drużynie w 2012 i 2013 roku. Srebrna medalistka olimpijska w wyścigu drużynowym z Soczi. Opowiadała o swoim życiu, karierze. Urodziłą się w Lublinie w 1988 roku, aktualnie trenuje w klubie Arena działającym przy Arenie Lodowej Tomaszów Mazowiecki, co ważne - ierwszym całorocznym torze łyżwiarskim w Polsce. 4 sierpnia 2014 uległa poważnemu wypadkowi – jadąc rowerem, zderzyła się z ciągnikiem, wskutek czego doznała urazu kręgosłupa. Do zdarzenia doszło podczas zgrupowania w Spale, gdzie łyżwiarka przygotowywała się do nowego sezonu. Jedynie niezwykła determinacja, upór i bardzo ciężka praca pozwoliła jej rok później wrócić do uprawiania sportu.

W Pekinie nie poszło tak jak planowała. W biegu drużynowym Natalia Czerwonka występująca razem z Magdaleną Czyszczoń i Karoliną Bosiek odpadły w ćwierćfinale. Dopowiemy, że droga na olimpijskie lodowisko nie byłą łatwa. Bosiek pozytywny wynik testu na Covid-19 miała jeszcze przed wylotem do Pekinu, przez co dotarła na igrzyska z opóźnieniem. Z kolei Czerwonka i Czyszczoń wylądowały na kwarantannie już w Chinach i spędziły na izolacji aż osiem dni. Eksperci twierdzą, że czterodniowa przerwa w treningach jest już katastrofą, a co dopiero osiem dni?...

Opisaliśmy spotkanie Wieczoru Olimpijskiego, bowiem czym innym jest oglądanie relacji w telewizji, a czym innym wysłuchanie opowieści bezpośrednio od ogranizatorów i uczestników. Taką okazję stwarzają właśnie Igrzyska Polonijne, których celem jest z jednej strony integracja przez sport środowisk polskich rozrzuconych po całym świecie, z drugiej zas strony zbliżenie do osób reprezentujących sport narodowy na międzynarodowych arenach. Bezpośrednia rozmowa z mistrzami to najlepsza mobilizacja do treningu i udziału w kolejnych takich imprezach. A jeżeli weźmiemy pod uwagę, że słuchały jej również polonijne dzieci i młodzież uczestniczące w igrzyskach w Wiśle, to może w niedalekiej przyszłości z ich grona wyłonią się kolejni reprezentanci Polski. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne dają przedsmak takiej kariery.

Odprawa przed trzecim dniem Igrzysk
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja InformacyjnaDZIEŃ 1 DZIEŃ 2 DZIEŃ 3 DZIEŃ 4


27 lutego 2022 r. (niedziela)

9:00-22:00 Rejestracja uczestników - biuro Igrzysk Hotel Gołębiewski, IV piętro, sala 4/3
Al. Ks. Bp. Bursche 3, 43-460 Wisła, Recepcja tel. +48 33 855-47-00, 855-47-70 do 77.
Doba hotelowa rozpoczyna się o godz. 15:00.
18:00 Ceremonia otwarcia Igrzysk – Amfiteatr w Wiśle (przejście pieszo z hotelu)
19.30-21.00 Kolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
21:00 Odprawa dla zawodników startujących następnego dnia – Hotel Gołębiewski, IV piętro, sala 4/3

28 lutego 2022 r. (poniedziałek)

8:00-21:00 Biuro zawodów - IV piętro, sala 4/3
7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
9:00 Wyjazd autokarów do Nowej Osady (podstawienie 8.30)
9:15-16:00 Zawody narciarstwo alpejskie slalom i snowboard – Nowa Osada, Na Stoku 17, 43-460 Wisła
16:00 Wyjazd autokarów do hotelu
17:30 - 21:00 Obiadokolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
19:00 Ceremonia medalowa, Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
20:00 Wieczór olimpijski ,
spotkanie z Natalią Czerwonką - łyżwiarką szybką oraz Adamem Krzesińskim – sekretarzem generalnym PKOl,
Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
20:45 Odprawa dla zawodników startujących następnego dnia – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2

1 marca 2022 r. (wtorek)

8:00-21:00 Biuro zawodów - IV piętro, sala 4/3
7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
9:00 Wyjazd autokarów do Nowej Osady (podstawienie 8.30)
9:15 - 14:00 Zawody narciarstwo alpejskie slalom gigant – Nowa Osada, Na Stoku 17, 43-460 Wisła
9:15 - 14:00 Zawody nordic walking – Miasto Wisła, Plac Bogumiła Hoffa – przejście pieszo z hotelu
14:15 Wyjazd autokarów z Nowej Osady do hotelu
15:15 Turniej rodzinny – Miasto Wisła, Plac Bogumiła Hoffa – przejście pieszo z hotelu
17:30 - 21:00 Obiadokolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
19:00 Ceremonia medalowa – H. Gołębiewski VI piętro, sala 6/2
20:00 Spotkanie z Gościem Specjalnym - Adamem Małyszem – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
20:30 Odprawa dla zawodników startujących następnego dnia – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2

2 marca 2022 r. (środa)

8:00-21:00 Biuro zawodów - IV piętro, sala 4/3
7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
9:00 Wyjazd autokarów lodowisko w Cieszynie (podstawienie 8.30)
9:15 Wyjazd autokarów na Kubalonkę (podstawienie 8.45)
9:30 - 15:00 Zawody narciarstwo biegowe – przełęcz Wisła Kubalonka
10:00 - 15:00 Zawody wielobój łyżwiarski – Lodowisko w Cieszynie Sportowa 1, 43-400 Cieszyn
ok. 15:30 Wyjazd autokarów z Kubalonki oraz lodowiska w Cieszynie
17:30 - 21:00 Obiadokolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
20:00 100-lecie PTTS „BESKID ŚLĄSKI” w Republice Czeskiej – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
19:00 Cremonia medalowa i uroczyste zakończenie Igrzysk – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2

3 marca 2022 r. (czwartek)

7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
do 12:00 Wyjazdy uczestników - doba hotelowa kończy o godz. 12.00.

POBIERZ PROGRAM ZA POMOCĄ KODU QR

KOMITET HONOROWY


Henryk Kowalczyk

Wiceprezes Rady Ministrów

Kamil Bortniczuk

Minister Sportu i Turystyki

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

Wojciech Kałuża

Wicemarszałek Województwa Śląskiego

Tomasz Bujok

Burmistrz Wisły

Dariusz Piotr Bonisławski

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Andrzej Kraśnicki

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Tadeusz Pilat

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Teresa Berezowska

Przewodnicząca Rady Polonii Świata