I MŁODZIEŻOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA SPORTÓW ZIMOWYCH

I MŁODZIEŻOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA SPORTÓW ZIMOWYCH


I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych

20-24 lutego 2019 w Krynicy-Zdroju.UROCZYSTE OTWARCIE MISTRZOSTW

Ponad 200 uczestników - młodzież z 12 krajów, zaproszeni Goście, działacze polonijni, media jednym słowem uroczyste otwarcie historycznych, bo pierwszych Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych

Zaproszenie na uroczystość otwarcia przyjęli:

- Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski z Małżonką
- Senator Artur Warzocha
- Minister, Szef Kancelarii Senatu RP Jakub Kowalski
- Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski
- Amb. dr Witold Rybczyński Polski Komitet Olimpijski
- Burmistrz Gminy Krynica-Zdrój Piotr Ryba
- Wójt Gminy Grybów Jacek Migacz
- Wicewójt Gminy Grybów Andrzej Poręba
- Burmistrz Miasta i Gminy Muszyna Jan Golba
- Prezes Zarządu Uzdrowiska Krynica Żegiestów S. A. Wiesław Pióro
- Prezes Zarządu Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka Jan Łuszczewski
- Dyrektor Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa Renata Żarnowska
- Dyrektor Sportowy Mistrzostw Dominik Jazic


Honory gospodarza I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych pełnił Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski, który dokonał też uroczystego otwarcia Mistrzostw., zapewniając, że to dopiero początek przyszłych corocznych wydarzeń sportowych dedykowanych młodzieży polskiej i polonijnej mieszkającej poza granicami kraju.


RELACJA Z CEREMONII OTWARCIA


PIERWSZY DZIEŃ RYWALIZACJI SPORTOWEJ
KONKURENCJE ALPEJSKIE - JAWORZYNA KRYNICKA

Pierwszy dzień rywalizacji sportowej przebiegał na stoku Jaworzyny Krynickiej w konkurencjach alpejskich - slalom i slalom gigant.

Zawodnicy i zawodniczki zostali podzieleni i sklasyfikowani w kategoriach wiekowych

Zawody odbywały się będą zgodnie z Narciarskim Regulaminem Sportowym (NRS) z wyłączeniem pkt. dotyczących: promieni skrętu, długości deski snowboardowej, parametrów (tras tzn. regulamin dopuszcza odstępstwa od tych założeń)

Sędzią głównym Zawodów był Wojciech Bębenek.RELACJA Z KONKURENCJI ALPEJSKICH


FORUM MŁODZIEŻY POLONIJNEJ - DEBATA PANELOWA

Wieczorne spotkanie uczestników Mistrzostw z zaproszonymi Gośćmi poświęcone było m.in omówieniu perspektyw rozwoju sportów polonijnych, pomysłom na nowe wydarzenia integrujące Polonię wokół idei olimpijskich, omówieniu dotychczasowych rezultatów odbywających się Mistrzostw oraz planów na kolejny dzień, czyli narciarstwa biegowego.

Zwieńczeniem wieczoru byłą debata - poprzedzona quizem internetowym z wiedzy o Polsce - przygotowująca "Manifest Polskości" - czym jest dla młodego pokolenia Polaków mieszkających za granica i młodej Polonii polskość?. Jakie budzi skojarzenia, emocje, uczucia. Na podstawie pracy w grupach określono kluczowe pojęcia konstytuujące polskość. Do wyników tej pracy będziemy jeszcze wracali. Tymczasem zapraszamy do zobaczenia relacji fotograficznejRELACJA Z DEBATY


DRUGI DZIEŃ RYWALIZACJI SPORTOWEJ
KONKURENCJE BIEGOWE - CENTRUM SPORTÓW ZIMOWYCH PTASZKOWA

Drugi dzień rywalizacji sportowej rozegrał się Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa w konkurencjach biegowych - w stylu klasycznym i dowolnym.

Zawody rozegrano na zamkniętych pętlach o długości 1,5 kilometra ze startu wspólnego w poszczególnych kategoriach wiekowych

Zawody odbywały się zgodnie z Narciarskim Regulaminem Sportowym (NRS) z wyłączeniem parametrów (tras tzn. regulamin dopuszcza odstępstwa od tych założeń)

Sędzią głównym Zawodów był Feliks Piwowar.RELACJA Z KONKURENCJI BIEGOWYCH


TRZECI DZIEŃ RYWALIZACJI SPORTOWEJ
SNOWBOARD - JAWORZYNA KRYNICKA

Trzeci dzień rywalizacji sportowej to dwie równolegle rozgrywane konkurencje - snowbord i short track..

Zawody w snowbordzie rozegrano na Jaworzynie Krynickiej. Zawodnicy zostali podzieleni i klasyfikowani w kategoriach wiekowych

Zawody odbywać się będą zgodnie z Narciarskim Regulaminem Sportowym (NRS) z wyłączeniem pkt. dotyczących: promieni skrętu, długości deski snowboardowej, parametrów (tras tzn. regulamin dopuszcza odstępstwa od tych założeń).

Sędzią głównym Zawodów był Wojciech Bębenek.RELACJA - SNOWBOARD


TRZECI DZIEŃ RYWALIZACJI SPORTOWEJ
SHORT TRACK - MUSZYNA

Zawody w short tracku rozegrano na Muszynie. Zawodnicy zostali podzieleni i klasyfikowani w kategoriach wiekowych odpowiednio: 13-15 lat / 16-17 lat / 18-21 lat / 22-28 lat - oddzielnie kobiety i mężczyźni. Na początku przeprowadzono bieg na 1 okrążenie toru na czas, w celu ustalenia rankingu według którego rozstawione zostały kolejne biegi. Konkurencje były rozgrywane na dystansie 3 okrążeń toru. Z każdego biegu, do następnej rundy przechodziło po 2 zawodników. Drabinka eliminacji doprowadziła do 4 osób w finale. Dodatkowym wydarzeniem, poza konkurencjami, był bieg opiekunów naszych młodych zawodników.

Sędzią głównym Zawodów był Roman Pawłowski.RELACJA - SHORT TRACK


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE MISTRZOSTW

Nadszedł zatem czas na uroczyste zakończenie w trakcie którego medale zwycięzcom, rywalizującym w 6 konkurencjach, wręczyli marszałek Senat Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, senator Artur Warzocha oraz ambasador dr Witold Rybczyński reprezentujący Polski Komitet Olimpijski.

Mnóstwo radości, wzruszeń, podziękowań, wyróżnienia fair play i mocne postanowienie spotkania się na kolejnych mistrzostwach młodych Polaków i Polonii. Być może już za rok.

W tegorocznych pierwszych mistrzostwach wzięło udział 200 uczestników z dwunastu krajów, reprezentujących Polaków i Polonię mieszkającą poza granicami kraju.RELACJA Z ZAKOŃCZENIA MISTRZOSTWFILMY O MISTRZOSTWACH


TVP Polonia

O I MŁODZIEŻOWYCH POLONIJNYCH MISTRZOSTWACH SPORTÓW ZIMOWYCH
O Pierwszych Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostwach Sportów Zimowych w Magazynie Halo Polonia! (od 9 minuty). Do Krynicy-Zdroju 200 osób z 12 krajów przyjechało aby uczestniczyć w sportowych zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Głos - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

JEDZIEMY PO ZŁOTO
Pojechali po złoto! 25 wspaniałych pod kier. Henryka Cieślara wyruszyło dziś rano na I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych w Krynicy Zdroju. Ceremonia otwarcia dziś o 19. Jutro startują pierwsze zawody - narciarstwo alpejskie.


TVP Polonia

UROCZYSTE OTWARCIE
I MŁODZIEŻOWYCH POLONIJNYCH MISTRZOSTW SPORTÓW ZIMOWYCH
Jak wyglądało otwarcie Pierwsze Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych w Krynicy Zdroju? Czy uczestnicy są już gotowi i zmotywowani?

Portal Informacyjny Grybow24.pl

PTASZKOWA - KONKURENCJE BIEGOWE MISTRZOSTW
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" było organizatorem I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych 2019. Konkurencje w narciarstwie biegowym rozgrywano na trasach CSZ Ptaszkowa. Gmina Grybów była współgospodarzem mistrzostw dla młodzieży polonijnej


Associazione Apolonia

I MŁODZIEŻOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA SPORTÓW ZIMOWYCH
Reprezentacja z Włoch na Mistrzostwach Associazione Apolonia! Nie tylko umiejętności są ważne. Dobra zabawa, uczestnictwo i odwaga - to jest zawsze w cenie

Relacja #Polonia24

JUŻ ZA ROK KOLEJNE MISTRZOSTWA!
Medale rozdane - Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych przeszły do historii. To były pierwsze takie zawody i na pewno nie ostatnie!
WYNIKI I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostwach Sportów Zimowych.


WYNIKI MISTRZOSTW W PODZIALE NA KRAJE

KRAJE WYMIENIONE ALFABETYCZNIE


KRAJI - ZŁOTOII - SREBROIII - BRĄZ
Austria322
Białoruś330
Czechy17127
Hiszpania202
Kazachstan323
Litwa257
Rosja031
Ukraina021
Węgry010
Wielka Brytania001
Włochy001
RAZEM303025


200 uczestników z 12 krajów

  Austria   Białoruś   Czechy
Hiszpania   Islandia   Kazachstan
Litwa   Rosja   Ukraina
Węgry   W.Brytania   Włochy  


O MISTRZOSTWACH DLA TELEWIZJI POLSKIEJ

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski oraz koordynator projektów polonijnych Zenka Bańkowska w Halo Polonia opowiadali o I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostwach Sportów Zimowych.

Jak idea przyświeca organizacji spotkań młodzieżowych, co czeka na uczestników Mistrzostw i jakie plany - nie tylko sportowe - kreśli Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w stosunku do młodej Polonii w najbliższych latach.

O MISTRZOSTWACH
DLA POLSKIEGO RADIA DLA ZAGRANICY

Koordynator Mistrzostw Agata Żukowska ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" wyjaśniała ideę zawodów oraz plany Wspólnoty Polskiej na przyszłość związane ze sportem młodzieżowym.

Źródło: http://www.radiozagranica.plDyscypliny sportowe
Narciarstwo alpejskie

REGULAMIN

Narciarstwo biegowe

REGULAMIN

Shorttrack

REGULAMIN

Snowboard

REGULAMINKażda dyscyplina będzie realizowana zgodnie ze standardami amatorskich imprez sportowych, jednakże zachowując profesjonalną obsługę organizacyjną i przy dochowaniu wszelkiej staranności w zakresie bezstronności sędziów i w duchu fair - play. Mistrzostwom towarzyszyły będą imprezy rozrywkowe, ceremonie otwarcia i zamknięcia, ceremonie medalowe, młodzieżowe forum polonijne, możliwość korzystania z atrakcji turystycznych regionu, wycieczka krajoznawcza oraz spotkania i mecze gościnne z młodymi sportowcami z Polski.

PROGRAM RAMOWY MISTRZOSTW


GODZINA WYDARZENIA

10:00-17:00

Przyjazd uczestników Mistrzostw.

Rejestracja zawodników

Ośrodek "Sportowiec" Krynica-Zdrój ul. Dąbrowskiego 21


19:00

Uroczysta ceremonia otwarcia I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych

Pijalnia Główna, Krynica-Zdrój Aleja Nowotarskiego 9/3


MAPY OBIEKTÓW


INTERAKTYWNA MAPA GOOGLE  

GODZINA WYDARZENIA

10:00–16:00

Treningi i zawody sportowe


10:00

Narciarstwo alpejskie - Slalom Gigant

Jaworzyna Krynicka

REGULAMIN

WYNIKI ZAWODÓW / PDF: SLALOM-GIGANT


13:00

Narciarstwo alpejskie - Slalom

Jaworzyna Krynicka

REGULAMIN

WYNIKI ZAWODÓW / PDF:    SLALOM


19:00

Forum Młodzieży Polonijnej – debata panelowa

Wieczór integracyjny – Polonia dla Organizatorów

Hotel PANORAMA Krynica-Zdrój ul. Wysoka 15


MAPY OBIEKTÓW


INTERAKTYWNA MAPA GOOGLE  

GODZINA WYDARZENIA

10:00–16:00

Treningi i zawody sportowe


10:00/10:30

Narciarstwo biegowe - styl klasyczny

Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa

REGULAMIN

WYNIKI ZAWODÓW / PDF:    KONKURENCJE BIEGOWE   


13:00

Narciarstwo biegowe -styl dowolny

Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa

REGULAMIN

WYNIKI ZAWODÓW / PDF:    KONKURENCJE BIEGOWE   


19:00

Koncert Ani Dąbrowskiej

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju, Aleja Nowotarskiego 9/3


MAPY OBIEKTÓW


INTERAKTYWNA MAPA GOOGLE  

GODZINA WYDARZENIA

10:00–16:00

Treningi i zawody sportowe

10:00

Snowboard

Jaworzyna Krynicka

REGULAMIN

WYNIKI ZAWODÓW / PDF:    SNOWBOARD    SNOWBOARD - WYNIKI POŁĄCZONE   

10:00

Short track:

Muszyna

REGULAMIN

WYNIKI ZAWODÓW / PDF:    SHORT TRACK

19:00

Ceremonia medalowa

Uroczyste zakończenie I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych.

Stary Dom Zdrojowy, Krynica-Zdrój Aleja Nowotarskiego 2


MAPY OBIEKTÓW


INTERAKTYWNA MAPA GOOGLE  

GODZINA WYDARZENIA

9:00

Wyjazd uczestników Mistrzostw


POBIERZ NA SWOJE URZĄDZENIE MOBILNE


MAPA

PROGRAM DZIEŃ 1

PROGRAM DZIEŃ 2

PROGRAM DZIEŃ 3

PROGRAM DZIEŃ 4
Dyscypliny sportowe

  narciarstwo alpejskie - slalom
  narciarstwo alpejskie - slalom gigant
  narciarstwo biegowe - styl klasyczny
  narciarstwo biegowe - styl dowolny
  snowboard
  short track

MAPA ZAWODÓW
OBIEKTY SPORTOWE - HOTELE
IMPREZY TOWARZYSZĄCEWYDARZENIA KULTURALNE MISTRZOSTW

Mistrzostwa to nie tylko sportowa rywalizacja, to bogaty program wydarzeń towarzyszących. Jednym znich będzie koncert zespołu Lachersi w trakcie ceremonii otwarcia

Lachersi to rodowici mieszkańcy ziemi sądeckiej, grają tradycyjne melodie Lachów Sądeckich, Limanowskich i Szczyrzyckich, ozdobione barwnymi dźwiękami trąbki i klarnetu, we współcześnie brzmiących aranżacjach. W ich wykonaniach pieśni ludowych można usłyszeć prawdziwą, lachowską gwarę. Repertuar zespołu dopełniają autorskie kompozycje nawiązujące do tradycji rodzimego folkloru. Koncerty to dla Lachersów serdeczne spotkania z publicznością, pełne zabawy, śpiewu, a czasem refleksji płynącej z doświadczeń wielu pokoleń.

Poza muzyką, charakterystyczne dla zespołu są oryginalne stroje inspirowane folklorem Lachów, a przy wyjątkowych okazjach muzycy prezentują tradycyjne stroje ludowe.

Już od początku istnienia zespół został doceniony zarówno przez profesjonalne jury jak i wielomilionową publiczność, dzięki czemu doszedł do finału V edycji programu Must Be The Music (2013). Pierwszą trasę koncertową zespołu otwierał koncert wykonany i zarejestrowany z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Równie gorąco przyjęty zostaje program kolęd i pastorałek.


Miasto Mistrzostw Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, miasto leżące w województwie Małopolskim, to perła polskich uzdrowisk i jeden z najważniejszych kurortów w kraju, niepowtarzalne miejsce zrodzone z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od ponad 220 lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i świata. Krynica to miejsce tętniące życiem społecznym, kulturalnym, miejsce kreatywnych mieszkańców, gdzie w otoczeniu nieskazitelnej przyrody znajdziesz czas na aktywny wypoczynek.
PATRONEM HONOROWYM
I MŁODZIEŻOWYCH POLONIJNYCH MISTRZOSTW SPORTÓW ZIMOWYCH JEST
MARSZAŁEK SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
STANISŁAW KARCZEWSKI


Organizator - Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Przedsięwzięcie finansowane
ze środków Senatu RP oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Partner Główny
Patronat Honorowy nad Mistrzostwami
Marszałek Senatu RP Stanisław KarczewskiPatronat Honorowy nad Mistrzostwami
Minister Sportu i TurystykiPatronat Honorowy nad Mistrzostwami
Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski
Patronat nad Mistrzostwami - Polski Komitet Olimpijski
Patronat Honorowy
Piotr Ryba
Burmistrz Krynicy-Zdroju


Patronat Honorowy
Jacek Migacz
Wójt Gminy Grybów
Lokalni partnerzy sportowi

Patronat medialny
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów