Żerków
20-30.07.2019


Historia organizacji Zlotów Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” sięga lat 90-tych XX wieku. Pierwszy zlot odbył się w dniach 29.05-05.06.1997 r. i stanowił dla młodzieży polonijnej swego rodzaju pielgrzymkę do źródeł polskiej państwowości i kultury (młodzi rodacy wzięli wtedy udział m.in. w uroczystościach w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha z udziałem papieża Jana Pawła II). Od tamtej pory zlot odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Jego organizatorem od początku jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Poznania. Zloty odbywają się na terenie Wielkopolski.



W trakcie Zlotu praca odbywa się w kilku grupach warsztatowych, m.in. polonistycznej, dziennikarskiej, muzycznej. Odbywają się także spotkania dyskusyjne, prelekcje i wykłady, wyjazdy krajoznawcze oraz imprezy kulturalne. Wszystko to po to, aby młodzi ludzie mogli poznać lepiej kraj pochodzenia i jego historię, przygotowali się do aktywności polonijnej, wymienili doświadczeniami z rówieśnikami z innych krajów.

W tym roku Zlot będzie się odbywał w Żerkowie pod Poznaniem w dniach 20-30 lipca i jest drugim dużym Kongresem Młodzieży Polonijnej organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w 2019 roku.

integrowanie i motywowanie młodzieży do działalności polonijnej oraz umacnianie polskiej tożsamości narodowej




PROGRAM XII ZLOTU ORLE GNIAZDO


20 lipca – sobota


Przyjazdy uczestników Zlotu „Orle Gniazdo” do Poznania (dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, lotnisko „Ławica”

Transfer autokarowy uczestników zlotu z Poznania na miejsce zlotu w Żerkowie: Centrum Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne, ul. Jarocińska 35


21:00

spotkanie organizacyjne

podział na osiem grup warsztatowych oraz omówienie programu zlotu. Miejsce: sala na terenie ośrodka

Uwaga!
W dniu przyjazdu uczestników zlotu do Poznania, w godzinach 07.00-23.00 w holu (pod tablicami odjazdów pociągów) dworca kolejowego PKP Poznań Główny działał będzie punkt informacyjny dla uczestników zlotu. Punkt będzie oznaczony tablicami z logiem i nazwa zlotu.


21 lipca – niedziela


07:30

Msza Święta w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa w Żerkowie

dla chętnych


10:30 - 12:00

integracyjne zajęcia sportowo-rekreacyjne

na terenie ośrodka (gry i zabawy zespołowe, konkurencje sportowe)


15:00 - 19:00

zajęcia sportowo-rekreacyjne

(podział na grupy): spływ kajakowy rzeką Wartą lub Prosną / wycieczka rowerowa/ wyjazd do Jarocina (Spichlerz Polskiego Rocka) /rekreacja na basenie kąpielowym


21:30 - 00:00

taneczny wieczór integracyjny

Miejsce: sala na terenie ośrodka


22 lipca – poniedziałek


07:30

Msza Święta w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa w Żerkowie

dla chętnych


09:30 - 12:00

warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów

w grupach warsztatowych (*): dziennikarskiej, krajoznawczej, muzycznej, polonistycznej (grupa poczatkująca), polonistycznej (grupa zaawansowana), plastycznej, tanecznej, teatralnej

INSTRUKTORZY GRUP WARSZTATOWYCH - KLIKNIJ, ROZWIŃ LISTĘ

Gr.1.] DZIENNIKARSKEJ – dr Anna ROTER-BOURKANE, instruktor dziennikarstwa i kreatywnego pisania, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.2.] KRAJOZNAWCZEJ - Przemysław Warkocki, mgr turystyki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, pilot i przewodnik turystyczny, krajoznawca autor przewodników turystycznych

Gr.3.] MUZYCZNEJ – Aleksandra GRZELAK, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Gr.4.] PLASTYCZNEJ – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, instruktor i grafik w Domu Kultury „Słońce „ w Poznaniu, emisjonistka głosu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

Gr.5 ] POLONISTYCZNEJ (1. - początkująca) – NOWAK MARTA, lektor języka polskiego jako obcego, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.6.] POLONISTYCZNEJ (2. - zaawansowana)- Justyna Jasiulewicz, lektor języka polskiego jako obcego, filolog, nauczyciel z pasją, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.7.] TANECZNEJ – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS, instruktor tańca w Studiu Tańca Romy Jakubowskiej

Gr.8.] TEATRALNEJ – Grzegorz Chołuj, aktor zawodowy, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


16:00

CEREMONIA OTWARCIA XII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo 2019”.

Miejsce: Sala Czerwona w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, Stary Rynek 78


19:30 - 21:00

Zwiedzanie Poznania

spacer po Starym Mieście w Poznaniu


23 lipca – wtorek


09:30 - 12:30

warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów

w grupach warsztatowych (*): dziennikarskiej, krajoznawczej, muzycznej, polonistycznej (grupa poczatkująca), polonistycznej (grupa zaawansowana), plastycznej, tanecznej, teatralnej

INSTRUKTORZY GRUP WARSZTATOWYCH - KLIKNIJ, ROZWIŃ LISTĘ

Gr.1.] DZIENNIKARSKEJ – dr Anna ROTER-BOURKANE, instruktor dziennikarstwa i kreatywnego pisania, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.2.] KRAJOZNAWCZEJ - Przemysław Warkocki, mgr turystyki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, pilot i przewodnik turystyczny, krajoznawca autor przewodników turystycznych

Gr.3.] MUZYCZNEJ – Aleksandra GRZELAK, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Gr.4.] PLASTYCZNEJ – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, instruktor i grafik w Domu Kultury „Słońce „ w Poznaniu, emisjonistka głosu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

Gr.5 ] POLONISTYCZNEJ (1. - początkująca) – NOWAK MARTA, lektor języka polskiego jako obcego, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.6.] POLONISTYCZNEJ (2. - zaawansowana)- Justyna Jasiulewicz, lektor języka polskiego jako obcego, filolog, nauczyciel z pasją, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.7.] TANECZNEJ – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS, instruktor tańca w Studiu Tańca Romy Jakubowskiej

Gr.8.] TEATRALNEJ – Grzegorz Chołuj, aktor zawodowy, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


15:00 - 19:00

zajęcia sportowo-rekreacyjne

(podział na grupy): spływ kajakowy rzeką Wartą lub Prosną/ wycieczka rowerowa/ wyjazd do Jarocina (Spichlerz Polskiego Rocka) / rekreacja na basenie kąpielowym


21:30 - 22:30

„Spojrzenie w zlotową przeszłość”.

Pokaz zdjęć i filmów z minionych zlotów. Miejsce: sala na terenie ośrodka.


21:30 - 22:30

Nocne turnieje sportowe

tenisa stołowego oraz gry w kręgle. Miejsce: sala i kręgielnia na terenie ośrodka.


24 lipca – środa


09:30 - 12:30

wyjazd krajoznawczy autokarem do ŚMIEŁOWA

W programie wyjazdu: zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza (Filia Muzeum Narodowego w Poznaniu).


15:30 - 18:30

warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów

w grupach warsztatowych (*): dziennikarskiej, krajoznawczej, muzycznej, polonistycznej (grupa poczatkująca), polonistycznej (grupa zaawansowana), plastycznej, tanecznej, teatralnej

INSTRUKTORZY GRUP WARSZTATOWYCH - KLIKNIJ, ROZWIŃ LISTĘ

Gr.1.] DZIENNIKARSKEJ – dr Anna ROTER-BOURKANE, instruktor dziennikarstwa i kreatywnego pisania, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.2.] KRAJOZNAWCZEJ - Przemysław Warkocki, mgr turystyki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, pilot i przewodnik turystyczny, krajoznawca autor przewodników turystycznych

Gr.3.] MUZYCZNEJ – Aleksandra GRZELAK, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Gr.4.] PLASTYCZNEJ – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, instruktor i grafik w Domu Kultury „Słońce „ w Poznaniu, emisjonistka głosu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

Gr.5 ] POLONISTYCZNEJ (1. - początkująca) – NOWAK MARTA, lektor języka polskiego jako obcego, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.6.] POLONISTYCZNEJ (2. - zaawansowana)- Justyna Jasiulewicz, lektor języka polskiego jako obcego, filolog, nauczyciel z pasją, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.7.] TANECZNEJ – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS, instruktor tańca w Studiu Tańca Romy Jakubowskiej

Gr.8.] TEATRALNEJ – Grzegorz Chołuj, aktor zawodowy, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


21:30 - 00:00

taneczny wieczór integracyjny

Miejsce: sala na terenie ośrodka.


25 lipca – czwartek


09:30 - 12:30

warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów

w grupach warsztatowych (*): dziennikarskiej, krajoznawczej, muzycznej, polonistycznej (grupa poczatkująca), polonistycznej (grupa zaawansowana), plastycznej, tanecznej, teatralnej

INSTRUKTORZY GRUP WARSZTATOWYCH - KLIKNIJ, ROZWIŃ LISTĘ

Gr.1.] DZIENNIKARSKEJ – dr Anna ROTER-BOURKANE, instruktor dziennikarstwa i kreatywnego pisania, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.2.] KRAJOZNAWCZEJ - Przemysław Warkocki, mgr turystyki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, pilot i przewodnik turystyczny, krajoznawca autor przewodników turystycznych

Gr.3.] MUZYCZNEJ – Aleksandra GRZELAK, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Gr.4.] PLASTYCZNEJ – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, instruktor i grafik w Domu Kultury „Słońce „ w Poznaniu, emisjonistka głosu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

Gr.5 ] POLONISTYCZNEJ (1. - początkująca) – NOWAK MARTA, lektor języka polskiego jako obcego, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.6.] POLONISTYCZNEJ (2. - zaawansowana)- Justyna Jasiulewicz, lektor języka polskiego jako obcego, filolog, nauczyciel z pasją, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.7.] TANECZNEJ – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS, instruktor tańca w Studiu Tańca Romy Jakubowskiej

Gr.8.] TEATRALNEJ – Grzegorz Chołuj, aktor zawodowy, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


15:00 - 19:00

zajęcia sportowo-rekreacyjne

(podział na grupy): spływ kajakowy rzeką Wartą lub Prosną /wycieczka rowerowa/ wyjazd do Jarocina (Spichlerz Polskiego Rocka) / rekreacja na basenie kąpielowym


20:00

ognisko z muzyką

Miejsce: plac na terenie ośrodka.


22:00 - 23:00

Turniej wiedzy o Polsce i Polonii

Do rywalizacji staną poszczególne grupy warsztatowe. Miejsce: sala na terenie ośrodka


26 lipca – piątek


09:30 - 12:30

warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów

w grupach warsztatowych (*): dziennikarskiej, krajoznawczej, muzycznej, polonistycznej (grupa poczatkująca), polonistycznej (grupa zaawansowana), plastycznej, tanecznej, teatralnej

INSTRUKTORZY GRUP WARSZTATOWYCH - KLIKNIJ, ROZWIŃ LISTĘ

Gr.1.] DZIENNIKARSKEJ – dr Anna ROTER-BOURKANE, instruktor dziennikarstwa i kreatywnego pisania, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.2.] KRAJOZNAWCZEJ - Przemysław Warkocki, mgr turystyki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, pilot i przewodnik turystyczny, krajoznawca autor przewodników turystycznych

Gr.3.] MUZYCZNEJ – Aleksandra GRZELAK, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Gr.4.] PLASTYCZNEJ – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, instruktor i grafik w Domu Kultury „Słońce „ w Poznaniu, emisjonistka głosu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

Gr.5 ] POLONISTYCZNEJ (1. - początkująca) – NOWAK MARTA, lektor języka polskiego jako obcego, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.6.] POLONISTYCZNEJ (2. - zaawansowana)- Justyna Jasiulewicz, lektor języka polskiego jako obcego, filolog, nauczyciel z pasją, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.7.] TANECZNEJ – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS, instruktor tańca w Studiu Tańca Romy Jakubowskiej

Gr.8.] TEATRALNEJ – Grzegorz Chołuj, aktor zawodowy, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


16:00 - 18:00

barwny korowód młodzieży polonijnej ulicami Żerkowa


21:30 - 23:00

wieczór narodowy

prezentacje krajów zamieszkania uczestników zlotu (forma dowolna). Miejsce: sala na terenie ośrodka


27 lipca – sobota


10:00 - 14:00

wyjazd krajoznawczy autokarem do Gołuchowa

W programie: zwiedzanie Muzeum Zamek w Gołuchowie (Filia Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz założenia parkowego


16:00 - 18:00

Porozmawiajmy o sobie. Dyskusja panelowa nt. aktualnych potrzeb młodzieży polonijnej

Moderatorzy: Szilvia trzosek-szabό (Węgry), Eva Maria Tumidajewicz (Norwegia), Lizaveta Visheuskaya (Białoruś).


21:30

koncert zespołu młodzieżowego

Miejsce: sala na terenie ośrodka


28 lipca – niedziela


10:00 - 19:00

wyjazd krajoznawczy autokarem do Poznania

W programie: zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Dzielnicy Zamkowej i kompleksu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim


22:00 - 01:00

taneczny wieczór integracyjny oraz wybór Miss i Mistera zlotu

Miejsce: sala na terenie ośrodka.


29 lipca – poniedziałek


10:00 - 12:00

zajęcia sportowo-rekreacyjne na terenie ośrodka

Siatkówka, kometka, rzutki, piłka nożna, kąpiel w basenach


14:00 - 17:00

warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów

w grupach warsztatowych (*): dziennikarskiej, krajoznawczej, muzycznej, polonistycznej (grupa poczatkująca), polonistycznej (grupa zaawansowana), plastycznej, tanecznej, teatralnej

INSTRUKTORZY GRUP WARSZTATOWYCH - KLIKNIJ, ROZWIŃ LISTĘ

Gr.1.] DZIENNIKARSKEJ – dr Anna ROTER-BOURKANE, instruktor dziennikarstwa i kreatywnego pisania, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.2.] KRAJOZNAWCZEJ - Przemysław Warkocki, mgr turystyki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, pilot i przewodnik turystyczny, krajoznawca autor przewodników turystycznych

Gr.3.] MUZYCZNEJ – Aleksandra GRZELAK, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Gr.4.] PLASTYCZNEJ – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, instruktor i grafik w Domu Kultury „Słońce „ w Poznaniu, emisjonistka głosu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

Gr.5 ] POLONISTYCZNEJ (1. - początkująca) – NOWAK MARTA, lektor języka polskiego jako obcego, doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.6.] POLONISTYCZNEJ (2. - zaawansowana)- Justyna Jasiulewicz, lektor języka polskiego jako obcego, filolog, nauczyciel z pasją, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Gr.7.] TANECZNEJ – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS, instruktor tańca w Studiu Tańca Romy Jakubowskiej

Gr.8.] TEATRALNEJ – Grzegorz Chołuj, aktor zawodowy, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


17:30

CEREMONIA ZAKOŃCZENIA XII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”

Prezentacja dokonań grup warsztatowych, indywidualne występy artystyczne uczestników zlotu, wręczenie pamiątkowych dyplomów. Miejsce: ośrodek w Żerkowie


22:00 - 02:00

pożegnalny wieczór taneczny

Prezentacja dokonań grup warsztatowych, indywidualne występy artystyczne uczestników zlotu, wręczenie pamiątkowych dyplomów. Miejsce: ośrodek w Żerkowie


30 lipca – wtorek


do 12:00

wyjazdy uczestników zlotu

Transfer autokarem uczestników z Żerkowa do Poznania (dworzec kolejowy)





PATRONAT HONOROWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
ANDRZEJA DUDY


PISMO Z KANCELARII PREZYDENTA RP





ORGANIZACJA - STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"





PATRONAT MEDIALNY





Przedsięwzięcie finansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonia i Polakami za granicą.





facebook