ORLE GNIAZDO


XIII ZLOT MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”
POZNAŃ, 4-13 listopada 2023 r.


DZIEŃ DRUGI - 5 LISTOPADA 2023


Drugi dzień Orlego Gniazda rozpoczął się od zwiedzania Ostrowa Tumskiego. Wczoraj pisaliśmy o jego historii - tej najdawniejszej - dzisiaj zaś zobaczmy jakie jej materialne pozostałości znajdziemy na wyspie.

Ostrów Tumski w Poznaniu to jedna z pozostałości początków państwa polskiego. To w tym miejscu rozpoczęła się historia Poznania. Wśród historyków panują spory, jakoby miałoby to być miejsce chrztu pierwszego władcy Polski. Wyspa jest jedną z najbardziej urokliwych atrakcji naszego miasta i często obowiązkowym punktem wycieczek turystów zwiedzających Poznań. Na Ostrowie Tumskim przez wieki żyło i działało wiele barwnych i znaczących postaci, m.in. książęta, królowie, twórcy czy politycy. Wyspa ta pełniła funkcję rezydencji oraz miejsca modlitwy Mieszka I i jego żony Dobrawy. Osada wielokrotnie doświadczała zniszczeń na skutek pożarów i działań wojennych, stąd też tutejsze budynki były wielokrotnie odbudowywane. Mimo to wyspa wciąż ma swój średniowieczny klimat. Urok pozostałych do dziś zabytków i ich wnętrz przeniesie nas do tamtego okresu.

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. PIOTRA I ŚW. PAWŁA

Inaczej nazywana „katedrą poznańską”. Ta przepiękna bazylika ma bogatą historię. Jej początki sięgają utworzenia w 968 r. biskupstwa poznańskiego. Wcześniej miała się tu znajdowała stacja misyjna pierwszego biskupa Polski Jordana. Jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce i miejscem pochówku pierwszych władców z dynastii Piastów. Pochowani są tutaj m.in. Mieszko I oraz królowie Bolesław Chrobry, Mieszko II i Przemysł II. Według części historyków mogło to być miejsce chrztu Mieszka I w 966r. Odbywały się tutaj śluby m.in. Kazimierza III Wielkiego czy Jana Henryka Dąbrowskiego.

KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY IN SUMMO (na grodzie)

Bazylice św. Piotra i Pawła towarzyszy równie piękny, lecz skromniejszy kościół. Świątynię tę zbudowana w I połowie XV w., wcześniej znajdowała się w tym miejscu kaplica należącas do zespołu pałacowego Mieszka I, która powstała z inicjatywy jego żony, Dobrawy. Kościół ten przetrwał do 1430r., kiedy rozebrano go i przystąpiono do budowy nowego kościoła w stylu gotyckim. Całość budowli wykonano z czerwonej cegły. Halowa konstrukcja podzielona jest na trzy nawy, prezbiterium i ambit. Przykrywa ją sklepienie gwiaździste. Wnętrze pokrywają polichromie. W połowie XIX w. świątynia została odrestaurowana i w tym stanie przetrwała do dzisiaj. Pod Kościołem znajdowało się palatium królewskie Mieszka I, ustawione było na osi północ-południe. Był to budynek mieszkalny wybudowany w 1518r. Zamieszkiwało w nim dwunastu psałterzystów, którzy odprawiali msze w poznańskiej katedrze, msze wotywne i śpiewali psalmy całą noc. Kolegium psałterzystów zlikwidowano w 1810 r. Na jednej ze ścian budynku znajduje się herb rodowy biskupa Jana Lubrańskiego Godziemba, z inicjatywy którego wybudowano psałterię. W środku budynku znajduje się ośmioboczna kolumna, na której widnieją znaki powodzi historycznych mających miejsce w Poznaniu.

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE

Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne jest jedną z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedną z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu. Gromadzi dzieła sztuki religijnej i elementy sakralne. W latach 1519–1780 działała tutaj Akademia założona przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego. Szkoła kształciła w dziedzinach gramatyki, logiki, filozofii, retoryki, prawa rzymskiego i kościelnego. Do jej absolwentów należeli m.in. poeta Klemens Janicki, lekarz Józef Struś oraz matematyk Jan Śniadecki.

ŚLUZA KATEDRALNA

Obiekt hydrotechniczny, zbudowany w latach 1834-1839. Do naszych czasów zachowała się tylko jego zachodnia część. Do niedawna nie była ona dostępna do zwiedzania, bazylika użytkowała ją jako magazyn, ale w 2014 połączono tę część z głównym budynkiem i zaadaptowano dla turystów. Śluza została wtedy przebudowana w ramach Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GENIUS LOCI

Na Ostrowie Tumskim położona jest również filia poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Budynek nie jest zabytkiem, gdyż otworzony został w 2012r, aczkolwiek rezerwat ten jest w stanie zapoznać odwiedzających z pierwotną zabudową Ostrowa Tumskiego, z przeprowadzanymi tutaj wykopaliskami archeologicznymi, a także z historią Poznania.

ARCYBISKUPIE SEMINARIUM DUCHOWNE W POZNANIU

Mieści się tutaj katolickie wyższe seminarium duchowne archidiecezji poznańskiej przygotowujące mężczyzn do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Klerycy są studentami kierunku teologii o specjalności kapłańskiej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Budynek widoczny na zdjęciu funkcjonuje jako seminarium od 2003r.

PAŁAC ARCYBISKUP

Jest to siedziba archidiecezji poznańskiej. Pałac był wielokrotnie niszczony w czasie wojen lub powodzi, dlatego też zmieniał w ciągu wieków swój kształt architektoniczny. Obecny budynek pochodzi z XIX wieku. Wejście prowadzi przez balkonowy portyk z kolumnami jońskimi, a pod nim stoją dwie marmurowe rzeźby przedstawiające świętych Piotra i Pawła.

Śródka

Śródka to historyczna część miasta Poznania, do 1800 roku odrębne miasto. Leży na wschód od Ostrowa Tumskiego, na prawobrzeżu Cybiny. Lokalizację miejską otrzymała przed 1233 rokiem. Osadnictwo na terenie Śródki sięga czasów neolitu. W latach 2012–2013 odkryto pozostałości naczyń i narzędzi używanych przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Teren ten był zasiedlony również w epoce brązu i żelaza, o czym świadczą liczniejsze znaleziska, w tym odkryty w 1934, grób skrzynkowy ludności kultury pomorskiej. Kolejna fala osadnicza datowana jest na II-I w. p.n.e. (rejon Rynku i jego okolic). W okresie wczesnośredniowiecznym istniał tu jeden z pierwszych w Polsce cmentarzy chrześcijańskich.

Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek Śródecki. Przy zachowanej starej części Rynku znajduje się m.in. kościół św. Małgorzaty z XVI wieku oraz XVIII-wieczny klasztor filipinów. Innym ciekawym obiektem jest należący do parafii polskokatolickiej kościół św. Kazimierza oraz przylegający do niego dawny zespół poklasztorny reformatów. Atrakcją turystyczną Śródki jest trójwymiarowy mural Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle.



Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


Warsztaty

Po porannym zwiedzaniu Ostrowa Tumskiego i Śródka przyszedł czas na rozpoczęcie warsztatów tematycznych prowadzonych pod kierunkiem instruktorów w następujących grupach warsztatowych:

  1. Dziennikarskiej – prowadząca Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
  2. Muzycznej – prowadząca Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
  3. Plastycznej – prowadząca Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
  4. Polonistycznej - prowadząca Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
  5. Tanecznej – prowadząca Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
  6. Teatralnej – prowadzący Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
  7. Skutecznej komunikacji - prowadząca Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA


Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna



CEL ZLOTU

Integracja młodych rodaków, pogłębianie wiedzy o kraju pochodzenia swoich przodków, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń pomiędzy rówieśnikami z różnych krajów, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie postaw patriotycznych oraz aktywny wypoczynek!

ZLOT TO

  • wielka rodzina polonijna i poczucie przynależności do narodu polskiego, wpływa uświadamiająco na młodzież, że jest cząstką polonii,
  • miejsce do zgłębiania historii i kultury polski,
  • ważne wydarzenie w życiu młodzieży polonijnej, a młodzież uczestnicząca w zlocie po raz kolejny stanowi o ciągłości grupy zlotowej.

ZLOT „Orle Gniazdo”

  • motywuje do nauki języka polskiego, do poszukiwań swoich przodków,
  • integruje osoby z różnych środowisk polonijnych i krajów, sprzyja nawiązywaniu nowych i podtrzymaniu dawnych kontaktów,
  • inspiruje młodzież do działania, staje się impulsem, by zacząć udzielać się na rzecz lokalnego społeczeństwa polonijnego,
  • poszerza posiadane umiejętności i uczy nowych (warsztaty tematyczne),
  • zachęca do dzielenia się swoimi osiągnięciami, do prezentacji swoich talentów,
  • bywa, że zmienia ludzi (dosłownie i bez przesady).


Produkcja © Polonijna Agencja Informacyjna



PROGRAM
XIII ZLOTU MŁODZIEŻY POLONIJNEJ „ORLE GNIAZDO”


do 18:00    Przyjazdy w ciągu dnia uczestników zlotu do Poznania, do miejsca zakwaterowania.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18:00   obiadokolacja   Dom Rekolekcyjny


19.30    Spotkanie organizacyjne - programu zlotu, podział na grupy warsztatowe.   Dom Rekolekcyjny


21.00    Wieczór taneczny    Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10.00-12.30    Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego

MIEJSCE: Ostrów Tumski    ZOBACZ NA MAPIE


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-16.30    Warsztaty tematyczne pod kierunkiem instruktorów w grupach warsztatowych:
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Przedstawienie baletowe pt. „Ślady” w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


20.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00-    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.00-    Ceremonia otwarcia XIII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” z udziałem zaproszonych gości.
W programie: wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja uczestników zlotu, część

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Pokaz zdjęć i filmów z minionych zlotów. „Spojrzenie w zlotową przeszłość”   Dom Rekolekcyjny

08:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.00-17.30    Zwiedzanie Starego Miasta w Poznaniu

MIEJSCE: Stare Miasto - Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.00    Prelekcja: „Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873), wielki podróżnik i odkrywca w roku jubileuszowym” dr Izabela Wyszowska

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


19.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.30    Wieczór Narodowy. Prezentacje krajów zamieszkania uczestników zlotu.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-19.00    Wyjazd krajoznawczy do Rogalina i Kórnika


20.00    ognisko   Dom Rekolekcyjny

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-18.00    Zwiedzanie: Muzeum Narodowe, Teatr Wielki

MIEJSCE: Muzeum Narodowe w Poznaniu
al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

MIEJSCE: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
ul. Fredry 9, 61-701 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


20.45    Film „Chłopi” w poznańskim kinie Rialto

MIEJSCE: Kino Rialto
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38, 60-843 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

08.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


09.30-12.00    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


13.00    obiad   Dom Rekolekcyjny


16.30    Dyskusja na temat roli młodzieży w środowiskach polonijnych   Dom Rekolekcyjny


18.00    kolacja   Dom Rekolekcyjny


18.00    Rekreacja w aquaparku Termy Maltańskie

MIEJSCE: Termy Maltańskie
ul. Termalna 1, 61-028 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE

07.00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny

Udział w uroczystościach państwowych święta niepodległości w Poznaniu i Gnieźnie
105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę


18.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny

08:00    Dla chętnych: Msza Święta w poznańskiej Katedrze

MIEJSCE: Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17, 61-109 Poznań    ZOBACZ NA MAPIE


09:00    śniadanie   Dom Rekolekcyjny


10:00    Rekreacja i sport na terenie ośrodka Domu Rekolekcyjnego


12.45    obiad   Dom Rekolekcyjny


14.15-16.30    Warsztaty tematyczne w gr. warsztatowych
dziennikarskiej, muzycznej, polonistycznej, plastycznej, skutecznej komunikacji, tanecznej i teatralnej.

1. Dziennikarskej – Aleksandra Włodarczyk, redaktor Radia Poznań,
2. Muzycznej – Aleksandra Grzelak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
3. Plastycznej – Małgorzata Brzozowska-Nowak, artysta plastyk, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
4. Polonistycznej - Patrycja Krasowska, lektor języka polskiego jako obcego, absolwentka Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
5. Tanecznej – Roma Jakubowska, pedagog, choreograf, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, instruktor tańca.
6. Teatralnej – Grzegorz Chołuj, aktor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
7. Skutecznej komunikacji - Agnieszka Kaczmarczyk, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

MIEJSCE: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, Poznań (Ostrów Tumski).    ZOBACZ NA MAPIE


17.00    Ceremonia zakończenia zlotu.
Prezentacja dokonań grup warsztatowych, indywidualne występy artystyczne uczestników zlotu, wręczenie pamiątkowych dyplomów


19.30    kolacja   Dom Rekolekcyjny


21.00    Pożegnalny wieczór taneczny   Dom Rekolekcyjny

08.00 - 13.00    śniadanie, przygotowanie do wyjazdu, obiad   Dom Rekolekcyjny

do 13.00    wyjazdy uczestników zlotu



Organizator Zlotu.
Stowarzyszenie ‘Wspólnota Polska” Oddział Wielkopolski.

Adres: 61-772 POZNAŃ, Stary Rynek 51.Tel./fax. +48-61-853-19-61, tel. + 48-61-852-71-21, e-mail: poznan@swp.org.pl


  poznan@swp.org.pl


Projekt finansowany
ze środków Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023




ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 8271 ZAINTERESOWANYCH OSÓB




Warning: include_once(//kopernik/system/footer.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/2023/dzien_02.php on line 417

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/footer.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/2023/dzien_02.php on line 417

Warning: include_once(//kopernik/system/body-skrypty.php): failed to open stream: No such file or directory in /orlegniazdo/2023/dzien_02.php on line 422

Warning: include_once(): Failed opening '//kopernik/system/body-skrypty.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /orlegniazdo/2023/dzien_02.php on line 422