POLONIJNE REGATY ŻEGLARSKIE - COPERNICUS 2023


Polonijne Regaty Żeglarskie – Copernicus 2023 o nagrodę Bursztynowego Astrolabium organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” to idealna propozycja dla amatorów żeglarstwa. Regaty skierowane do osób ze środowisk polskich i polonijnych, które chciały zmierzyć się w rekreacyjnych zawodach jachtów żaglowych, jednocześnie korzystając z walorów turystycznych, jakie oferuje akwen Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego okazały się wielkim sukcesem, a gdzie twi jego tajemnica wyjaśnia Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski.

Żeglarstwo to dyscyplina sportu, która kształtuje, pomaga rozwijać takie cechy jak odwaga, kreatywność czy umiejętnośc podejmowania szybkich decyzji. Te cechy są bardzo popularne wśród Polaków żyjących poza granicami kraju pewnie dlatego żeglarstwo cieszy się ich dużym zainteresowaniem. Spotykają się w różnego rodzaju klubach, stowarzyszeniach, federacjach po to żeby nawiązywać relacje ale też i doskonalić swoje umiejętności, które potem chcą sprawdzać, między innymi na takich wydarzeniach, które proponuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Są wśród nich Polonijne Mistrzostwa Świata rozgrywane od czterech lat w Gdyni, we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej i Pomotskim Związkiem Żeglarskim, czy nasza ostatnia propozycja jaką są Regaty Copernicus 2023, któe z jednej strony miały być ukłonem w stronę żeglarskich środowisk polonijnych, z drugiej zaś promocją regionu, który dzięki drodze przez Mierzeję Wiślaną otworzył się na Morze Bałtyckie i - co tu dużo mówiąc - na cały świat, w którym nie brakuje Polaków ćwiczących tę dyscyplinę.
Mamy nadzieję, że regaty na stałe wpiszą się do kalendarza naszych imprez, bo już w tym roku przyciągnęły reprezentacje z wielu krajów - Republiki Południowej Afryki poczynając, przez Stany Zjednoczone i Europę Zachodnią, ale też naszych przyjaciół zza wschodniej granicy, między innymi z Litwy czy Białorusi. Dodać należy, że impreza miałą na celu również promocję postaci Mikołaja Kopernika, który w tym roku obchodził 550 rocznicę urodzin, a więc trasa wiodąca z Gdańska do Fromborka była swojego rodzaju hołdem złożonym temu wielkiemu Polakowi.





Polonijne Regaty Żeglarskie - Copernicus 2023 trwają w najlepsze

Polonijne Regaty Żeglarskie - Copernicus 2023 trwają w najlepsze. Dziś uczestnicy z samego rana wyruszyli w rejs z Górek Zachodnich koło Gdańska, pokonując kolejne etapy drogi morskiej.

Podczas dzisiejszej żeglugi uczestnicy m.in. przedostali się z akwenu Morza Bałtyckiego na wody Zalewu Wiślanego poprzez Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, gdzie miejsce miało śluzowanie.

Pomimo nie zawsze sprzyjających warunków pogodowych, załogi szczęśliwie dotarły do celu, którym były Kąty Rybackie.

A już jutro kluczowy moment wydarzenia - wyścig łodzi na trasie Kąty Rybackie - Krynica Morska - Tolkmicko oraz podsumowująca Ceremonia Medalowa Polonijnych Regat Żeglarskich - Copernicus 2023 o nagrodę Bursztynowego Astrolabium.

Życzymy powodzenia na morskiej drodze!


Dziękujemy naszym partnerom Akademia Marynarki Wojennej, Pomorski Związek Żeglarski, Dom Polonii w Ostródzie, SWP Zdrowie

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach realizacji zadania publicznego ze środków budżetu państwa w ramach programu „Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych”.

Polonijne Regaty Żeglarskie – Copernicus 2023 o nagrodę Bursztynowego Astrolabium organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” to idealna propozycja dla amatorów żeglarstwa. Regaty te skierowane są do osób ze środowisk polskich i polonijnych, które chcą zmierzyć się w rekreacyjnych zawodach jachtów żaglowych, jednocześnie korzystając z walorów turystycznych, jakie oferuje akwen Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego.

O ZAWODACH COPERNICUS 2023

Zawody żeglarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” mają charakter konkursowy, załogi z poszczególnych kategorii sklasyfikowane na miejscach I-III otrzymają nagrody. Regaty te oprócz idei rywalizacji i walki o zwycięstwo stanowią również przestrzeń do integracji polskiego i polonijnego środowiska żeglarskiego m.in. poprzez konfrontację najlepszych sterników i załóg.

Polonijne Regaty Żeglarskie to oprócz sportu możliwość poznania walorów turystycznych okolicy, w której odbywać będą się zawody, w tym m.in. drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany z wykorzystaniem przekopu w Skowronkach. Podczas regat uczestnicy pokonają cztery etapy drogi morskiej, na przestrzeni których odwiedzą nadmorskie miejscowości takie, jak Gdańsk, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Frombork, czy Tolkmicko.

Wydarzenie te przybliży ponadto Polakom i Polonii rodzimą kulturę i historię, w tym postać Mikołaja Kopernika, astronoma mającego ogromny wkład w rozwój nawigacji za pomocą urządzeń wykorzystujących ciała niebieskie.

Organizatorem Polonijnych Regat Żeglarskich – Copernicus 2023 o nagrodę Bursztynowego Astrolabium jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej oraz Pomorskim Związkiem Żeglarskim.


MIEJSCE I DATA
GDYNIA – FROMBORK, 1-5 LIPCA 2023 R.


ORGANIZATOR
STOWARZYSZENIE „WSPÓLNOTA POLSKA”,
ODDZIAŁ WARMIŃSKO-MAZURSKI











REGULAMIN










REGULAMIN
„Polonijnych Regat Żeglarskich - Copernicus 2023”
o nagrodę Bursztynowego Astrolabium


I. INFORMACJE OGÓLNE

Polonijne Regaty Żeglarskie - Copernicus 2023 o to wyścigi jachtów żaglowych dla polonijnych i polskich załóg amatorskich których celem jest:

  1. integrowanie polonijnego i polskiego środowiska żeglarskiego poprzez konfrontację najlepszych sterników i załóg;
  2. popularyzacja sportu oraz turystyki wśród Polonii i Polaków z zagranicy , poprzez wyłonienie najlepszej amatorskiej załogi żeglarskiej mającej w składzie załogantów polonijnych;
  3. promocja Polski, naszej kultury i historii w oparciu o postać astronoma mającego ogromny wkład w rozwój nawigacji za pomocą urządzeń wykorzystujących ciała niebieskie- Mikołaja Kopernika i miejsc z którymi był związany;
  4. promocja drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany z wykorzystaniem przekopu w Skowronkach ze szczególnym uwzględnieniem aspektów turystycznych , gospodarczych oraz bezpieczeństwa narodowego.

II. ORGANIZATOR

Organizatorem regat jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej oraz Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Kontakt organizacyjny : Klaudia Sawko : tel. 600 943 378, e, mail: k.sawko@swp.org.pl

III. UCZESTNICTWO

  1. W regatach mogą wziąć udział zakwalifikowanie przez organizatora chętni będący Polakami mieszkającymi za granicą mający ukończone 18 lat. Możliwe jest dopuszczenie uczestnika poniżej 18 roku życia pod opieka osoby dorosłej i na jej odpowiedzialność.
  2. W regatach mogą wziąć udział osoby zamieszkujące czasowo w Polsce posiadające Kartę Polaka lub inny dokument potwierdzający polskie pochodzenie
  3. W regatach mogą brać udział załogi instytucji partnerskich i innych organizacji które mogą rywalizować o nagrody specjalne . Zgoda na udział może być udzielona po wcześniejszym zgłoszeniu. Koszt udziału w tym przypadku nie jest pokrywany ze środków organizatorów i ustalany będzie indywidualnie.
  4. Miejscem regat jest akwen Zalewu Wiślanego.

IV. KLASA

  1. Regaty zostaną rozegrane na jachtach Balt 23 .
  2. W regatach mogą brać udział jednostki i załogi o których mowa w punkcie III.3. rywalizując o nagrodę specjalną.
  3. V. ZGŁOSZENIA I WARUNKI UCZESTNICTWA

    Zgłoszenia do regat przyjmowane będą online na adres mailowy podany w ogłoszeniu i na stronie organizatora
    www.wspolnotapolska.org.pl:

    VI. PUNKTACJA:

    1. Planowane jest przepłynięcie 2 etapów w tym jednego wyścigu punktowanego.
    2. Zwycięzca wyścigu jest jednocześnie zwycięzcą regat.

    VII. INSTRUKCA ŻEGLUGI

    Instrukcja Żeglugi będzie do wglądu na stronie organizatora

    VIII. Trasa

    • Przejście jachtów na akwen regat - Górki Zachodnie – Nowy Świat- Kąty Rybackie
    • Etap I - Kąty Rybackie - Krynica Morska
    • Etap II - wyścig - Krynica Morska - Tolkmicko

    IX. NAGRODY

    Załogi sklasyfikowane na miejscach I – III otrzymują puchary, dyplomy i medale.

    X. ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

    Zawodnicy uczestniczą w regatach wyłącznie na własne ryzyko. Organizator nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia sprzętu lub osób albo śmierci wynikłych w związku z udziałem w regatach – przed rozpoczęciem, podczas oraz po regatach. Żadna z czynności wykonana lub niewykonana przez Organizatora nie zwalnia uczestników regat od ponoszenia odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę spowodowaną przez zawodnika lub jego jacht wynikającą z udziału w regatach.

    XI. PRAWO DO WIZERUNKU

    Zgłaszając się do regat zawodnik wyraża zgodę na bezpłatne wykorzystanie swojego wizerunku przez sponsorów podczas zdjęć, filmów i innych reprodukcji w czasie trwania regat oraz we wszystkich materiałach dotyczących regat.

    XII. PROTESTY:

    1. Dla ważności protestu obowiązuje poinformowanie o zamiarze protestowania statku mety możliwie jak najszybciej po ukończeniu wyścigu bez jakiegokolwiek kontaktu zewnątrz. Niniejszy punkt zmienia PRŻ 61.
    2. Formularze protestowe będą dostępne w biurze regat. Protesty, prośby o zadośćuczynienie lub o wznowienie muszą być dostarczone do biura przed upływem obowiązującego limitu czasu.
    3. Czas składania protestów wynosi 45 minut po tym jak ostatni jacht ukończył ostatni wyścig w danym dniu lub po tym jak komisja regatowa zasygnalizuje, że nie będzie już więcej wyścigów w tym dniu. Obowiązuje późniejszy z wymienionych terminów.

    XIII. STERNIK JACHTU:

    1. Do każdego jachtu przypisany zostanie ze strony Organizatora regat sternik . Organizator może na podstawie pisemnego wniosku zawodnika wyrazić zgodę na zastąpienie załoganta od Organizatora swoim zawodnikiem. Organizator zastrzega sobie prawo do wycofania tej zgody w trakcie regat, jeśli uzna że jest taka konieczność ze względów bezpieczeństwa.
    2. Organizator może rozpatrzyć pozytywnie pisemny wniosek zawodnika na samodzielne sterowanie jachtem. Wnioski w tej sprawie rozpatrywane będą wyłącznie do soboty godz. 18:00. Po tym czasie przyjęcie sternika ze strony zawodników nie będzie możliwe. W przypadku zgody organizator zastrzega prawo do pozostawienia w załodze 1-2 osób ze strony organizatora regat. Organizator zastrzega sobie prawo do wycofania tej zgody w trakcie regat, jeśli uzna że jest taka konieczność ze względów bezpieczeństwa.

    XIV. NA JACHCIE:

    1. Na każdym jachcie obowiązują załogi 5 osobowe. W wyjątkowych sytuacjach komisja regatowa może rozpatrzyć pozytywnie pisemny wniosek zawodnika na pomniejszenie załogi. 14.2 Rotacja zawodników – zmiana członków załogi na jachcie możliwa jest wyłącznie drugiego dnia regat przed rozpoczęciem pierwszego wyścigu dnia.

    XV. JACHTY

    Losowanie i przydział jachtów ze sternikami (od organizatora) odbędzie się w sobotę podczas spotkania organizacyjnego .

    XVI. ŁODZIE TRENERÓW I OBSERWATORÓW

    Wszystkie motorówki i jednostki pływające obserwatorów uczestniczących w regatach wymagają akredytacji organizatora regat podczas procedury zgłoszeniowej.

    XVII. DANE OSOBOWE

    Osoby uczestniczące w regatach wyrażają zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w celach związanych z przeprowadzeniem regat. Wyniki rywalizacji oraz zarejestrowane podczas regat materiały fotograficzne i video mogą zostać opublikowane w zasobach publicznych Organizatora oraz w innych mediach publicznych.








PROGRAM










PROGRAM
„Polonijnych Regat Żeglarskich - Copernicus 2023”
o nagrodę Bursztynowego Astrolabium

01.07.2023 SOBOTA

przyjazd uczestników do Ostródy zakwaterowanie w Domu Polonii ul. Pieniężnego 6
12.00 – rejestracja zawodników
16.00 – spotkanie  organizacyjne, kompletowanie załóg, omówienie regulaminów oraz zasad BHP
18.00 – kolacja
19.00 - spacer po Ostródzie bulwar jeziora Drwęckiego , baza statków pływających po kanale Ostródzko – Elbląskim

02.07.2023 NIEDZIELA

7:00 – śniadanie + suchy prowiant
7.30 - transfer załóg do bazy żeglarskiej w Górkach Zachodnich  k/Gdańska
10:00- wyjście floty do Kątów Rybackich (śluzowanie  i wejście na Zalew Wiślany-  Nowy Świat)
17:00 - zakwaterowanie, opcjonalnie zwiedzanie Muzeum Zalewu Wiślanego
19.00 - obiadokolacja
20.00 -  integracja ,  „wieczór z żeglarzem”

03.07.2023 PONIEDZIAŁEK

7:30 – śniadanie+ suchy prowiant
09:00 – start regat na trasie Kąty Rybackie – Krynica Morska – Tolkmicko
17:00 – cumowanie w porcie Tolkmicko
17:30 – CEREMONIA MEDALOWA Przystań żeglarska w Tolkmicku ( piękne malownicze miasteczko gdzie zlokalizowany jest jeden z największych portów nad Zalewem Wiślanym )
18.30- przejazd i zakwaterowanie w ośrodku „Narusa Leśna Przystań”
19:00- kolacja grillowo - szantowa J

04.07.2023 WTOREK

08:00 - śniadanie
09:00 - Frombork „Kopernika”

  • Katedra , złożenie kwiatów na  grobie Mikołaja Kopernika
  • Muzeum Wielkiego Astronoma
  • Wieża dzwonna katedry ( przepiękna panorama  miasta, zalewu i Mierzei Wiślanej , wahadło Foucaulta) 

13.00 – Zakończenie regat -  transfer do Elbląga

PROGRAM FAKULTATYWNY *
13.00- transfer do Elbląga
14.00 - rejs po kanale Ostródzko – Elbląskim przez jezioro Drużno do Buczyńca, zwiedzanie unikatowego w skali światowej  odcinka pochylniowego - konstrukcji umożliwiającej jednostkom pływającym pokonywanie wzniesień  „po trawie”.
18.30 -  transfer do Ostródy - Dom Polonii
19.00-  kolacja

05.07.2023 ŚRODA

8:00 – śniadanie
09.00 - kurs doskonalący z technik żeglarskich i etykiety jachtowej
13.00 – obiad
14.00 – wycieczka do Olsztyna- Gietrzwałdu  lub na Pola Grunwaldzkie
19.30 kolacja , wręczenie zaświadczeń i pamiątkowych dyplomów

06.07. 2023 czwartek

08.00 Śniadanie
wyjazdy indywidualne


*organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w proponowanym programie lub odwołania regat w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności uniemożliwiających ich realizację
**opłata indywidualna ustalona w zależności od ilości chętnych osób  pomiędzy 250-300 obejmuje zakwaterowanie 04-06 .07.2023 , wyżywienie , udział w szkoleniu , wycieczkę










Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów