ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH w ramach konkursu
"Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą 2021 – Infrastruktura Polonijna"

Budowa Domu Polskiego we Lwowie – etap VII "Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą 2021 – Infrastruktura Polonijna"

PARTNER ZADANIA Federacja Polskich Organizacji na Ukrainie
KWOTA DOTACJI 650 450,00 zł

Budowa Domu Polskiego - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego na Ukrainie. Dom będzie ośrodkiem kultury, nauki, promocji języka polskiego i polskich tradycji narodowych oraz nowoczesnym centrum medialnym i konferencyjnym, dysponującym wielofunkcyjną salą widowiskową na 500 osób wraz z profesjonalną sceną. Jego ranga dalece wykracza poza tradycyjnie rozumiane cele i funkcje Domu Polskiego. Działania przewidziane w roku 2021 są niezbędne w celu utrzymania budowy w trakcie przestoju robót.

Realizowane przedsięwzięcie to budowa w zakres której, wchodzą dwa budynki 3-piętrowe, podpiwniczone – wszystkie połączone zadaszonymi ciągami komunikacyjnymi, budynek kotłowni , parking. W budynku istniejącym, przeznaczonym do przebudowy i nadbudowy, zaprojektowano część hotelową i gastronomiczną. 49 pokoi hotelowych wraz z salą konsumpcyjną daje możliwość przenocowania autokaru gości. Budynek posiada recepcję hotelową, kuchnię wraz z zapleczem kuchennym, część techniczną i obsługową.

Każdy z pokoi wyposażony jest we własną łazienkę z umywalką, muszlą ustępową i prysznic, dwa niezależne łóżka o szer. 90 cm z możliwością rozsuwania, dwie niezależne szafki nocne, szafę, lustro, biurko i minibar. Zaprojektowano dwa pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Obiekt spełnia wymagania stawiane hotelom w standardzie trzygwiazdkowym.

W budynku nowoprojektowanym, na parterze budynku, przewidziano salę wielofunkcyjną, której przestrzeń może pomieścić blisko 500 osób. Powierzchnie biurowe dla grup polonijnych oraz administracji obiektu przewidziano na drugim piętrze. Tam również, w szklanym łączniku zaprojektowano salę konferencyjną, która ma służyć spotkaniom grup polonijnych oraz może być wynajmowana komercyjnie. Zespół trzech sal konferencyjno- bankietowych, znajdujących się na trzecim piętrze, został zaprojektowany w układzie mobilnych sal o zmiennej konfiguracji- dzięki przesuwnym ściankom działowym pozwalają na stworzenie jednej dużej Sali- 300-350 osób, sal podwójnych lub trzech na ok 100 osób. Kawiarnia mieszcząca się na 3 piętrze została zaprojektowana tak, by jak najbardziej wyeksponować panoramę miasta widoczną z licznych przeszkleń. Zaproponowane zostało małe zaplecze z podstawowym wyposażeniem, zmywalnią i zapleczem socjalnym. Kawiarnia obsługiwana jest windami połączonymi ze strefą restauracyjną na parterze.

Budynki będą zaopatrzone w instalacje sanitarne ( wod, kan, c.o, inst. Hydrantowa, wentylacja i klimatyzacja) elektryczne i teletechniczne ( m.in. kontrola dostępu, CCTV, BMS, inst. Telewizyjna i wideofonowa, SOP, DSO). Na terenie zewnętrznym przewidziano elementy małej architektury- ławki, śmietniki, lampy oświetleniowe. Dodatkowo wydzielono 10 miejsc parkingowych oraz podjazd dla autokaru. Powierzchnia działki pod budynek użyteczności publicznej wynosi 4080 m2. Całkowita powierzchnia budynków to 7517,31 m2 a kubatura wynosi 39 997,53 m3.

Zakres zadania w 2021:

Działania przewidziane w roku 2021 są niezbędne w celu utrzymania budowy w trakcie przestoju robót.