KONFERENCJA PRASOWA
PRZED V ŚWIATOWYM ZJAZDEM POLONII I POLAKÓW Z ZAGRANICY

19 września 2018

Konferencja prasowa poprzedzająca V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Konferencja rozpoczynająca V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Wzięli w niej udział: Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, Dariusz Bonisławski - prezes stowarzyszenia Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Teresa Berezowska - Przewodnicząca Rady Polonii Świata oraz Tadeusz Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miejsca konferencji - polskiego Parlamentu - minister Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senat Rzeczypospolitej Polskiej, który podkreślił szczególny charakter Zjazdu w roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zjazd stwarza możliwość do licznych spotkań i dyskusji z Polonią i Polakami, wymiany opinii i uwag oraz wspólnego wypracowania lepszego modelu współdziałania, tak, by wsparcie ze strony państwa polskiego i Senatu mogło być jeszcze bardziej efektywne.

To co szczególnie istotne, to szukanie odpowiedzi w jaki sposób można budować polską tożsamość narodową za granicą, w jaki sposób można działać na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia naszej Ojczyzny.Dariusz Piotr Bonisławski prezes Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podkreślił rolę jaka odegrała Polonia w odzyskaniu niepodległości i podtrzymaniu polskości za granicą.

Prezes Wspólnoty Polskiej nakreślił program Zjazdu i powiedział, iż wpisuje się on w historię budowania platformy współpracy organizacji polonijnych i Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny..

Teresa Berezowski przewodnicząca Rady Polonii Świata podniosła kwestię obrony dobrego imienia Polski i Polaków, zaznaczyła, że nadchodzący Zjazd będzie okazją do pokazania działalności Polaków i Polonii, ich działania na rzecz obrony dobrego imienia Polski.

Tadeusz Adam Pilat prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych zaznaczył, iż kwestia obrony dobrego imienia Polski przewija się we wszystkich forach Zjazdu. To niezwykle ważne zagadnienie, które konsekwentnie musimy realizować.
Wszyscy podziękowali Marszałkowi Stanisław Karczewski oraz Marszałkowi Marek Kuchciński i administracji sejmowej za dotychczasową współpracę oraz za pełnienie roli Gospodarza Zjazdu, który będzie odbywał się w sali plenarnej sejmu. W miejscu, gdzie demokracja działa w sposób zauważalny na co dzień, w którym ścierają się różne poglądy Polaków.STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA
Portal zw.lt

Karczewski: Zależy nam na młodych liderach w Polonii


Wśród środowisk polonijnych jest duże zainteresowanie współpracą z Polską; dialog partnerski z Polonią jest coraz głębszy, państwo polskie przywiązuje do tego olbrzymią wagę - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrady Zjazdu zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski – w imieniu komitetu honorowego – podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu.

„Bardzo zależy nam na tym, aby poszukiwać nowych, młodych liderów. Chcemy zmiany pokoleniowej. Bardzo wielu młodych ludzi jest zainteresowanych współpracą z Polską i bardzo nam na tym zależy. Jedną z form naszego wsparcia Polonii będzie kładzenie jeszcze większego nacisku i wydawanie jeszcze większych pieniędzy na wypoczynek w Polsce młodych Polaków mieszkających za granicą i mających inne obywatelstwo” – powiedział Karczewski w radiowej Jedynce.

„To co robimy w zakresie Polonii to jest działalność polityczna, również w tym zakresie, aby budować tę siłę Polaków, tam w miejscach zamieszkania. Oni nie mogą się izolować, muszą wychodzić poza swoje środowiska z naszą kulturą, inicjatywami, bogactwem dziejowym i budować wspólnotę” – zaznaczył Karczewski.

Marszałek Senatu wskazał, że zeszły rok był pierwszym od wielu lat „kiedy więcej Polaków przyjechało i wróciło do Polski, niż z Polski wyjechało”. „Polacy za granicą są zainteresowani Polską” – ocenił.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz i szef MSWiA Joachim Brudziński.


http://zw.lt/swiat/karczewski-zalezy-nam-na-mlodych-liderach-w-polonii/

RADIO MARYJA

S. KARCZEWSKI: MAM NADZIEJĘ, ŻE BĘDZIEMY ZWIĘKSZAĆ ŚRODKI FINANSOWE NA POLONIĘ


Rząd podniósł środki finansowe przeznaczane na Polonię do 100 mln zł; będziemy zwiększać te nakłady – wskazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Szef MSZ Jacek Czaputowicz zaznaczył, że Polonia kształtuje pozytywny wizerunek Polski na świecie i broni jej dobrego imienia.

Od czwartku do soboty odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek w Sejmie – w ramach Zjazdu – odbyło się Światowe Forum Organizacji Polonijnych, w którym udział wzięli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Marszałek Karczewski podkreślał, że spotkanie Polonii w gmachu parlamentu jest „niezwykle istotnym i ważnym” wydarzeniem. Jak dodał, to też sygnał dla Polaków mieszkających za granicą, że troszczy się o nich wiele instytucji.

Marszałek zapewnił, że Senat, który opiekuje się Polonią, wspiera ją i dalej będzie to robił.

„Wiemy, że nie jesteśmy instytucją doskonałą i mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale też bardzo dużo robimy” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Jak wskazał, obozowi rządzącemu nie podobało się to, że środki na Polonię zostały zabrane z Senatu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Marszałek podkreślił, że dzięki PiS, wróciły one z powrotem do Izby Wyższej.

„Jestem bardzo wdzięczny swojemu środowisku politycznemu, które podjęło taką polityczną decyzję” – oświadczył Stanisław Karczewski.

Zwrócił również uwagę, że przez wiele lat środki przeznaczane na Polonię były na jednakowym poziomie – 75 mln zł. Jak podkreślił, to rząd jego obozu politycznego zwiększył nakłady na ten cel o 30 proc. do 100 mln zł.

„Jest to dobry cel i będziemy zwiększać na niego środki – taką mam nadzieję” – powiedział Karczewski.

Marszałek Senatu podkreślił, że współpraca z przedstawicielami organizacji polonijnych ma „w pewnym sensie charakter polityczny”.

„Spieramy się tutaj czasami politycznie. Niech te spory trwają, niech będą” – powiedział.

Jak mówił do uczestników panelu, beneficjentem działań ich organizacji oraz rządzących, muszą być Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju.

„My dla nich pracujemy” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

„Tak naprawdę pracujemy dla Polski, bo chcemy, żeby nasze działanie tutaj w Polsce i wasze za granicą wzmacniało Polskę „ – dodał marszałek Senatu.

Podziękował przedstawicielom organizacji polonijnych, za ich „intensywną pracę, trud, za poświecenie czasu”.

Minister spraw zagranicznych podkreślił z kolei, że dla państwa polskiego tak liczna obecność Polaków na świecie „stanowi nie tylko potencjał i wyzwanie, ale również zobowiązanie”. Zadeklarował, że rząd jest gotowy do coraz większej współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą, aby ten „znaczący potencjał wykorzystać dla dobra naszego kraju i naszych rodaków – w kraju i za granicą”.

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że obecny rząd przywiązuje „szczególną wagę” do współpracy z Polonią.

„Sprawy Polonii i Polaków za granicą mają dla nas fundamentalne znaczenie” – oświadczył.

Szef MSZ wskazał, że rodacy mieszkający za granicą są ważnym partnerem dla państwa polskiego przy „realizacji polskiej racji stanu”. Jak mówił, ostatnie trzy lata obecnego obozu rządzącego to czas zmian w polityce polonijnej oraz nowe spojrzenie na to, jakie możliwości – przy realizacji zadań na arenie międzynarodowej – niesie właśnie Polonia.

„Szczególnie jeśli chodzi o kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie i obrony jej dobrego imienia” – podkreślił Czaputowicz.

„Zyskaliśmy w Polonii solidnego, niezawodnego partnera, strażnika prawdy historycznej, wytrwale wspierającego wysiłki obecnego rządu w walce z fałszowaniem historii” – mówił minister. Wyraził wdzięczność, że Polacy mieszkający za granicą reagują na niewłaściwe przedstawienie historii oraz że potrafią zjednoczyć się w działaniu na rzecz wspólnej sprawy.

Podczas V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatuje w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MSWiA Joachim Brudziński.


http://www.radiomaryja.pl/informacje/s-karczewski-mam-nadzieje-ze-bedziemy-zwiekszac-srodki-finansowe-na-polonie/

TVP PARLAMENT

Polacy wracają do Polski. Światowy zjazd Polonii i Polaków z zagranicy


W Warszawie rozpoczął się V Światowy zjazd Polonii i Polaków z zagranicy. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 17.30 w ogrodach pałacu prezydenckiego z uczestnikami zjazdu spotka się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

Obrady Zjazdu zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski – w imieniu komitetu honorowego – podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu.

W gmachu parlamentu do soboty ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

Karczewski: dialog z Polonią jest coraz głębszy

– Bardzo zależy nam na tym, aby poszukiwać nowych, młodych liderów. Chcemy zmiany pokoleniowej. Bardzo wielu młodych ludzi jest zainteresowanych współpracą z Polską i bardzo nam na tym zależy. Jedną z form naszego wsparcia Polonii będzie kładzenie jeszcze większego nacisku i wydawanie jeszcze większych pieniędzy na wypoczynek w Polsce młodych Polaków mieszkających za granicą i mających inne obywatelstwo – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w radiowej Jedynce.

– To co robimy w zakresie Polonii to jest działalność polityczna, również w tym zakresie, aby budować tę siłę Polaków, tam w miejscach zamieszkania. Oni nie mogą się izolować, muszą wychodzić poza swoje środowiska z naszą kulturą, inicjatywami, bogactwem dziejowym i budować wspólnotę – zaznaczył Karczewski.

Marszałek Senatu wskazał, że zeszły rok był pierwszym od wielu lat „kiedy więcej Polaków przyjechało i wróciło do Polski, niż z Polski wyjechało”. – Polacy za granicą są zainteresowani Polską – ocenił.

Siedem forów tematycznych

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

V Światowy zjazd Polonii i Polaków z zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz i szef MSWiA Joachim Brudziński.


http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/polacy-wracaja-do-polski-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/39092036

RADIO POLAND

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie


W stolicy spotyka się około 600 osób polskiego pochodzenia, mieszkających na co dzień poza granicami naszego kraju

Tegoroczny Zjazd Polonii i Polaków z zagranicy odbywa się pod hasłem "Łączy nas Niepodległa", najważniejszym tematem będzie 100-lecie niepodległości Polski - mówi Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi.

- To jest bardzo znamienne wydarzenie dla Polonii i Polaków ponieważ my jesteśmy dla Polski. Dzisiejsze wyzwania na przykład dla Polaków ze Wschodu, którzy potrzebują determinacji by bronić swojej tożsamości, walczyć z rusyfikacją i bronić tych niepodległych wartości - mówiła Andżelika Borys w rozmowie z Polskim Radiem.

- Setki krzyży, setki miejsc pamięci na Wschodzie to jest cena oddana za niepodległość. I my powinniśmy nie tylko pamiętać ale i dbać o to i tej niepodległości też pilnować - mówiła prezes Związku Polaków na Białorusi.

W gmachu parlamentu odbędą się spotkania, panele dyskusyjne i fora tematyczne, związane z nauką, kulturą czy religią. W najbliższych dniach z uczestnikami Zjazdu spotka się również prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie i posłowie. V Zjazd Polonii potrwa do niedzieli.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Marii Wieczorkiewicz.

IAR/dad


http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/383295,V-Zjazd-Polonii-i-Polakow-z-Zagranicy-w-Warszawie

TVP PARLAMENT

Otwarcie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie na specjalnej konferencji prasowej zostanie w środę otwarty V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z zagranicy, organizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czterodniowe obrady Zjazdu zostaną zainaugurowane przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego – w imieniu komitetu honorowego – podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu. Tego dnia odbędzie się też spotkanie z parą prezydencką w Pałacu Prezydenckim.

W ramach Zjazdu ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w trakcie siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/otwarcie-v-swiatowego-zjazdu-polonii-i-polakow-z-zagranicy/39072174

RADIO MARYJA

DZIAŁACZE POLONIJNI: WYJĄTKOWY ZJAZD POLONII W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy był wyjątkowy, ze względu na to, że odbywał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przez rozmach imprezy – podkreślali uczestnicy zjazdu, który rozpoczął się w czwartek i potrwa do niedzieli.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat zaznaczył, że zjazd odbywa się w roku stulecia niepodległości, a Senat „przeznaczył szczególną kwotę” na organizację przedsięwzięcia, w którym wzięło udział przeszło dwa razy więcej uczestników niż w poprzednich zjazdach. Do najważniejszych przedsięwzięć V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zaliczył Forum Oświaty, które „traktowało o młodzieży, a więc o przyszłości”.

Bo przyszłość Polonii i Polaków za granicą to młodzież, dzieci; to jest ich tożsamość narodowa, o którą oprócz rodziców musza walczyć polskie szkoły – dodał.

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska przyznała, że poglądy na V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy i jego przebieg były różne, a „dyskusja była czasem gorąca”, ale – jak zaznaczyła – kończyła się porozumieniem.

Prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest współorganizatorem zjazdów Polonii, Dariusz Bonisławski zwrócił uwagę na udział prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS) w imprezach zjazdu. Zwrócił uwagę na deklarację szefa rządu dotyczące wsparcia dla przyjazdu Polaków i osób polskiego pochodzenia do Polski.

Premier podkreślił, że to jedyny kierunek migracji, który rząd będzie wspierał – zaznaczył Dariusz Bonikowski.

Pytany, dlaczego tuż przed zjazdem niektórym działaczom Polonii niemieckiej cofnięto zaproszenia, jakie były kryteria udziału w tym spotkaniu i jaka była rola ambasad w doborze uczestników, Dariusz Bonisławski powiedział, że „to sytuacja bardzo prosta”.

Poza granicami mieszka ok. 20 mln Polaków. 600 osób – bo tyle było miejsc – to bardzo niewiele w porównaniu z potrzebami – powiedział.

Zaznaczył, że liczba zgłoszeń blisko czterokrotnie przekraczała liczbę miejsc dla uczestników.

Zapewnił, że zamierzeniem organizatorów było, aby V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy był „otwarty na różne środowiska”. Dodał, że rekrutację prowadzono przez organizacje polonijne, ale szukano także osób niezrzeszonych, kierując się np. ich dorobkiem naukowym lub kulturalnym.

Polacy, pomysłowi w kraju, podobnie za granicą, często przekazywali sobie linki do logowania się w naszym systemie rekrutacyjnym. Okazywało się, że są zarejestrowane osoby, które nie miały do tego uprawnień. W odpowiednim momencie to wszystko było weryfikowane – powiedział Dariusz Bonisławski.

Podkreślił, że wiele osób wpisano na listę rezerwową, z której w miarę zwalnianych miejsc, wpisywano je na listę uczestników.

Teresa Berezowska powiedziała, że słyszała o kilku przypadkach, gdy delegaci mając już bilet i opłacony udział, dowiadywali się, że skreślono ich z listy uczestników.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się 20-23 września. Ponad 600 uczestników brało udział w forach tematycznych, debatując o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Zjazd został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a do Komitetu Honorowego należą m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Pierwszy zjazd Polonii odbył się w 1992 r. w Krakowie, poprzedni w 2012 w Warszawie.


http://www.radiomaryja.pl/informacje/dzialacze-polonijni-wyjatkowy-zjazd-polonii-w-stulecie-niepodleglosci/

WIADOMOSCI.COM

Piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. „W ubiegłym roku więcej Polaków wróciło do kraju, niż z niego wyjechało”


Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że w ubiegłym roku więcej Polaków wróciło do kraju, niż z niego wyjechało.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w Jedynce, że stało się tak po raz pierwszy od wielu lat. Jest dla nas ważne, żeby zatrzymać tę emigrację Polaków i to się stało – powiedział marszałek Senatu. Dodał, że „Polacy są zainteresowani Polską, widzą i dostrzegają zmiany, widzą i dostrzegają to, że Polska się rozwija”.

W Warszawie rozpoczyna się dziś Piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Marszałek Karczewski powiedział, że przedstawicieli Polonii przyjmie dziś prezydent Andrzej Duda. Odbędzie się też Gala Niepodległej, w której weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Jutro uczestnicy Zjazdu spotkają się w forach tematycznych, poświęconych między innymi edukacji, mediom i duszpasterstwu Polonii.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/kj


http://wiadomosci.com/piaty-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-w-ubieglym-roku-wiecej-polakow-wrocilo-do-kraju-niz-z-niego-wyjechalo/ORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Biuro Zarządu Krajowego
Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Dom Polonii w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Sekretariat
tel. +48 22 556-90-02
fax: +48 22 556-90-43

www.wspolnotapolska.org.pl
Ochrona danych osobowych


1990-2021 Programming & Design: © Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.

Informacje o wydarzeniach polonijnych lub innych związanych z działalnością Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prosimy nadsyłać na adres: