Światowe Forum Mediów Polonijnych

Miejsce obrad: Centrum Okopowa - Caritas Polska

21 września 2018


Media polonijne są niezbędnym elementem systemu instytucji działających na rzecz utrwalania polskiej tożsamości poza granicami kraju, integrację polonijnych środowisk, podnoszenie statusu społecznego Polonii oraz promowanie Polski. Aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, media polonijne w coraz większej liczbie krajów wydawane są równocześnie w języku kraju osiedlania i w języku polskim. Środki masowego przekazu są patronem medialnym wszystkich poważnych imprez organizowanych przez Polaków oraz często animatorem wielu prestiżowych spotkań Polonii.

Liczne działania integracyjne podejmowane przez poszczególne media polonijne, a przede wszystkim realizacja misji edukacji tożsamościowej, umacnianie poczucia polskości i propagowanie języka polskiego, wyróżnia je spośród klasycznych mediów krajów osiedlenia. Polonijne media elektroniczne tworzą pewną sieć informacyjną, która pozwala ludziom rozrzuconym po najdalszych zakątkach świata poczuć się wspólnotą, wymieniać się informacjami, chwalić dokonaniami i wspomagać w trudnych sytuacjach, z udzielaniem pomocy w razie katastrof włącznie.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA

POLONIA 24

JAK WYGLĄDA PRACA POLONIJNYCH DZIENNIKARZY?
V ŚWIATOWY ZJAZD POLONII I POLAKÓW Z ZAGRANICY


Przyjechali z najdalszych zakątków globu, by opowiedzieć o tym, jak wygląda ich praca. Korespondenci polonijni w siedzibie Telewizji Polskiej mieli też okazję zobaczyć jak - od kuchni - wygląda praca w TVP Polonia - jedynym kanale skierowanym do Polaków mieszkających za granicą.

Pomysł na to jak wykorzystać potencjał polonijnych korespondentów ma Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - chce otworzyć Polonijną Agencję Informacyjną. Jej zadaniem ma być skoncentrowanie w jednym miejscu informacji o aktywności Polonii na całym świecie.Katarzyna Urbańska - Polonia 24Głos Polaków w Republice Czeskiej

ŚWIAT UCHWYCONY SMARTFONEM”


W ramach V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się I Światowe Forum Mediów Polonijnych. Jednym z jego gości był Cezary Ciszewski, najbardziej znany w Polsce propagator idei telewizji w telefonie komórkowym.

I Światowe Forum Mediów Polonijnych zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji oraz Europejską Unię Wspólnot Polonijnych. Uczestniczyli w nim także dziennikarze „Głosu” i „Zwrotu”. W ciągu trzech dni odbyło się wiele warsztatów dla dziennikarzy oraz spotkań z ciekawymi ludźmi. Cezary Cieszewski swego czasu w TVP Polonia, z którą jest związany od wielu lat, stworzył cykl „Polonia w Komie”. Polacy z całego świata wysyłali na adres telewizji krótkie filmy nakręcone komórką, relacje z wydarzeń i imprez, które następnie były emitowane na antenie. Spotkanie w Warszawie było okazją do krótkiej rozmowy z niecodziennym artystą.

Podczas warsztatów z dziennikarzami powiedziałeś dla wielu zaskakującą rzecz: smartfon dał ci to, czego nigdy nie dała kamera. Jak to rozumieć? Kamera to przecież profesjonalne narzędzie, telefon tylko jego namiastka…

– Chodzi przede wszystkim o bardzo bliską relację między filmującym a filmowanym. Z telefonem musimy podejść bardzo blisko rozmówcy. Następnie cały proces produkcji odbywa się w telefonie – przygotowujesz w nim całość, oglądasz i montujesz; poza tym komórka dała mi możliwość bycia wolnym człowiekiem i twórcą jednocześnie.

Czy to wszystko pójdzie w tym kierunku, że będziemy chodzili do kina na filmy nakręcone komórką, na przykład Almodóvara czy Allena?

– Jak doczekamy takiego zjawiska, to to urządzenie już się nie będzie nazywać komórką. W smartfonie najważniejsze jest to, żeby mieć internet. To proste – chodzi o to, żeby to, co nakręcimy i przetworzymy, wypuścić w świat. Jak tego nie robimy, to lepiej kupić sobie kamerę. Nie łudźmy się – Almodóvar nie nakręci filmu smarfonem, ale kiedy zabrał się za to Steven Soderbergh (laureat Oscara, nakręcił takie filmy, jak na przykład „Seks, kłamstwa i kasety wideo”, „Erin Brockovich” czy „Wielki Liberace” – przyp. wot), to wszyscy mówili, że to wielka rzecz. Natomiast kiedy nikomu nieznany człowiek, po szkole filmowej kręci film telefonem komórkowym, to dla wielu nie jest to żaden wyczyn.

Całą rozmowę Tomasza Wolffa przeczytacie w papierowym „Głosie” z 25 września 2018.


http://glos.live/Wiadomosci/detail/Swiat_uchwycony_smartfonem/0ORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE