W dniach 9-12.11.2018 roku
z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
odbywa się w Warszawie
Forum Młodzieży Polonijnej


Forum jest wyrazem aktywności młodych Polaków, pokazuje, że Polska i polskość nie tracą na znaczeniu w ich życiu, a poczucie tożsamości i świadomość polskich korzeni pozwalają często lepiej rozumieć otaczający świat.

To młodzi, aktywni Polacy są nadzieją na kreowanie wizerunku aktywnej Polonii i to od nich zależy jak będzie przekazywana wiedza o Polsce, o jej historii, kulturze i tradycjach coraz to młodszym pokoleniom oraz innym nacjom w krajach ich zamieszkania.

GŁOS MŁODEGO POKOLENIA

Wsłuchanie się w głos młodego pokolenia, to również postulat uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, dlatego za pośrednictwem Forum chciemy uhonorować młodych działaczy z całego świata, podziękować im za ich dotychczasową pracę, wspólnie świętować Odzyskanie Niepodległości oraz w gronie młodych osób zastanowić się jak tę wspólnotę wzmocnić i rozszerzyć.


W I Forum Młodzieży Polonijnej bierze udział
35 młodych, aktywnych osób z 15 krajów:
Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Węgier, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Austrii, Niemiec i Hiszpanii.


W programie pobytu w Polsce przewidziano m. in. spotkania z prezydentem, przedstawicielami Senatu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także dyskusje i warsztaty. Młodzież weźmie również udział w oficjalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.



FORUM
MŁODZIEŻY
POLONIJNEJ

9-12.11.2018
WARSZAWA




SENAT RP

SPOTKANIE W SENACIE RP

Forum otworzyło uroczyste spotkanie, w którym udział wziął Senator Artur Warzocha - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Dariusz Piotr Bonisławski - prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Zenona Bańkowska SWP, Grzegorz Seroczyński dyrektor biura polonijnego Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz młodzież polonijna - uczestnicy Forum.

CZYTAJ WIĘCEJ




INSTYTUT PAMIĘCU NARODOWEJ

WIZYTA EDUKACYJNA W IPN

W popołudniowej części Forum odbyła się edukacyjna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej. Poznawano szczegóły historii starań o odzyskanie przez Polskę niepodległości zwieńczoną odrodzeniem państwowości w 1918 roku., grę edukacyjną związaną z tematem odzyskania niepodległości oraz składano życzenia odrodzonej Polsce

CZYTAJ WIĘCEJ




Zamek Pułtusk

KONCERT NA ZAMKU w PUŁTUSKU

W wieczornej części Forum odbył się koncert pieśni patriotycznych po czym uczestnicy udali się na "Nocne Polaków rozmowy" w czasie, których odbyły się prezentacje uczestników i dyskusje na tematy polonijne, oczywiście te, którymi zainteresowane jest młode pokolenie.

CZYTAJ WIĘCEJ


WSPÓLNOTA POLSKA

PREZENTACJA ORGANIZACJI POLONIJNYCH REPREZENTOWANYCH PRZEZ UCZESTNIKÓW FORUM MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

Drugi dzień Forum Młodzieży Polonijnej zaczął się pracowicie - 35 młodych, aktywnych osób reprezentujących Polaków i Polonię z 15 krajów (Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Węgier, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Austrii, Niemiec i Hiszpanii.) przedstawia swoje organizacje - plany działalności, pomysły dedykowane młodzieży i możliwości współpracy.

CZYTAJ WIĘCEJ




WSPÓLNOTA POLSKA

SPOTKANIE Z DYREKTOREM DEPARTAMENTU WSPÓŁPRACY Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA ZAGRANICĄ

O polityce państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą traktuje spotkanie Arkadiuszem Michońskim, radcą Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ




WSPÓLNOTA POLSKA

Co możemy robić wspólnie?

To pytanie przyświecało warsztatom na których planowano przyszłe działania młodej Polonii Polaków z zagranicy.

CZYTAJ WIĘCEJ




Izba PAMIĘCI GENERAŁA KUKLIŃSKIEGO

WIZYTA EDUKACYJNA IZBIE PAMIĘCI GENERAŁA KUKLIŃSKIEGO

W ramach cyklu spotkań edukacyjnych drugiego dnia Forum zwiedzaliśmy Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego oraz wysłuchaliśmy wykładu o jego życiu oraz heroicznej decyzji jaką podjął w trosce o dobro państwa Polskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ




Pałąc Prezydenta RP

WIZYTA W PAŁACU PREZYDENCKIM

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski przyjął w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli młodego pokolenia Polonii i Polaków z zagranicy, którzy uczestniczą w dniach 9-12 listopada br. w Forum Młodzieży Polonijnej – Łączy nas Niepodległa w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ




Stadion Narodowy

"DLA NIEPODLEGŁEJ"

Zwieńczeniem drugiego dnia Forum był udział jego uczestników w koncercie galowym "Dla Niepodległej".

Wydarzenie na PGE Narodowym zainicjowało centralne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

CZYTAJ WIĘCEJ


Świątynia OPATRZNOŚCI BOŻEJ

"MSZA ZA OJCZYZNĘ W ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ

Mszy w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Uczestniczyli w niej prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu, posłowie i senatorowie oraz przybyli wierni i uczestnicy Forum Młodzieży Polonijnej.

CZYTAJ WIĘCEJ



Świątynia OPATRZNOŚCI BOŻEJ

DĄB NIEPODLEGŁOŚCI IMIENIA IGNACEGO PADEREWSKIEGO

Po mszy w Świątyni OPATRZNOŚCI BOŻEJ uroczyście nadano imiona siedmiu dębom na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. W uroczystości tej wzięli udział prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz abp Gądecki. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski nadal jednemu z drzew imię Ignacego Jana Paderewskiego

CZYTAJ WIĘCEJ


Grób Nieznanego Żołnierza

UROCZYSTA ODPRAWA WART PRZY GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, PODNIESIENIE FLAGI PAŃSTWOWEJ NA MASZT I ODŚPIEWANIE HYMNU RP

W południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy odśpiewali hymn państwowy. Tak samo było również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na uroczystości obecni byli także uczestnicy Forum Młodej Polonii

CZYTAJ WIĘCEJ


Zamek Królewski w Warszawie

RAUT U PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

W niedzielne popołudnie uczestnicy Forum Młodzieży Polonijnej i reprezentanci Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, (Kancelaria Prezydenta RP) wzięli udział w raucie z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, członkami rządu - w tym premierem Mateuszem Morawickim, posłami, senatorami, sędziami, dziennikarzami oraz innymi znamienitymi gośćmi. Spotkanie miało miejsce w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ


Wspólnota Polska

FORUM MŁODZIEŻY POLONIJNEJ - PODSUMOWANIE

Nadszedł czas na podsumowanie Forum Młodzieży Polonijnej. Trzy dni wypełnione spotkaniami, uroczystościami, wizytami edukacyjnymi związanymi ze 100. leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości to duży ładunek emocjonalny i inspiracja do przyszłej aktywności na rzecz Polaków żyjących za granicą. Takie wnioski płynął z wypowiedzi uczestników pierwszego w historii tego typu spotkania młodej Polonii.

CZYTAJ WIĘCEJ







ORGANIZACJA - STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"




PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów