XV ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
WISŁA, 27.02.2022 - 3.03.2022


Igrzyska inne niż wszystkie

Już wiemy, że nie będą to Igrzyska jak wszystkie poprzednie. Myślami jesteśmy na Ukrainie gdzie trwa barbarzyńska agresja Rosji na suwerenny, pokojowo nastawiony kraj. Myślami jesteśmy wśród Polaków, którzy muszą opuścić swoje domy i szukać bezpiecznego schronienia w Polsce. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" uruchomiła pomoc dla uchodźców, organizuje wolontariat, miejsca zamieszkania, wsparcie psychologiczne, bytowe. Nie mogliśmy odwołać Igrzysk, ponieważ część zawodników wyruszyła na nie przed agresją Rosji na Ukrainę. Rozegranie zawodów nie jest dla nas moralnie komfortową sytuacją, ale musieliśmy podjąć taką decyzję.


Niech te Igrzyska bedą symbolem pokojowej rywalizacji przyjętej w cywilizowanym świecie.
Sercem jesteśmy z narodem ukraińskim a zwłaszcza z Polakami z Kresów. Nie opuścimy Was w potrzebie
!PIERWSZY DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH

Rozpoczęła się rejestracja uczestników Igrzysk. Zakwaterowanie w hotelu, przekazywanie identyfikatorów, numerów startowych. Ceremonia otwarcia już niebawem o godzinie 18:00 w Amfiteatrze w Wiśle. Czy rozmawiamy o czekającej nas rywalizacji? tematem jest Ukraina, troska o znajomych i nieznajomych. Każdy, kto doświadcza tej traumy związanej z rosyjką agresją jest nam bliski.

RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA IGRZYSK


PIERWSZY DZIEŃ
Ceremonia otwarcia Igrzysk

Niemal 500 uczestników z 21 krajów - Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgari, Czech, Danii, Hiszpanii, Irlandii,Kanady, Kazachstanu, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Niemiec, Rosji, RPA, Stanó Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Węgier - wzięło udział w uroczystym otwarciu XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Wiśle.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu Ukrainy ilustrowanego - przygotowanym specjalnie na ta okazję filmem Polonijnej Agencji Informacyjnej - jako hołd dla narodu i należącym do niego Polaków, którzy muszą stawić czoła rosyjskiemu najeźdźcy.

RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA IGRZYSKDRUGI DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH

Drugi dzień igrzysk upłynął pod znakiem slalomu - na nartach i snowbordzie.
Slalom zwany dawniej slalomem specjalnym to olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta. W porównaniu do innych dyscyplin narciarstwa alpejskiego rozgrywana jest na najkrótszej trasie, o proporcjonalnie największej liczbie zmian kierunku jazdy. Snowboardowe konkurencje alpejskie polegają na jak najszybszym przejechaniu trasy wyznaczonej przez tyczki na przygotowanym stoku. Używany jest tutaj mało popularny u osób jeżdżących rekreacyjnie "twardy" sprzęt, zapewniający znacznie lepszą kontrolę nad sposobem jazdy i uzyskanie dużych prędkości.

RELACJA Z DRUGIEGO DNIA IGRZYSK


TRZECI DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH

Trzeci dzień Igrzysk wypełniły trzy konkurencje - Slalom gigant, olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między supergigantem a slalomem, nordic walking wymyślony w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych, oraz Turniej Rodzinny, czyli Igrzyska na wesoło, zabawa dla całych rodzin które przyjechały na Igrzyska.
Wieczorem jak każdego dnia ceremonia medalaowa, w której uczestniczył Gość Specjalny - Adam Małysz, nasz Orzeł z Wisły. Pan Adam wręczał medale oraz rozmawiał z Polonią w trakcie specjalnego spotkania na którym obecny był również Burmistrz Wisły - prywatnie kolega ze szkoły Adama Małysza.

RELACJA Z TRZECIEGO DNIA IGRZYSK


CZWARTY DZIEŃ
ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH

Czwarty dzień Igrzysk to wielobój łyżwiarski i biegi narciarskie.
Narciarstwo biegowe to sport zimowy, w którym uczestnicy używają nart i kijków na przygotowanych trasach narciarskich w terenie płaskim lub pagórkowatym. Wywodzące się z Norwegii narciarstwo biegowe było swego czasu bardzo skutecznym sposobem przemieszczania się po śniegu.WIelobój łyżwiarski w formule jaką przyjęliśmy na Igrzyskach to zawody indywidualne dedykowane kobietom i mężczyznom w których liczy się umiejętność jazdy na łyżwach, szybkość i zwinność, ponieważ poszczególne konkurencje sprawdzają wszystkie te cechy w równym stopniu.

RELACJA Z CZWARTEGO DNIA IGRZYSK


ZAKOŃCZENIE XV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH

Środowy wieczór na Igrzyskach Polonijnych poświęcony był trzem wydarzeniom. Oczwyiście ceremonii medalowej, ale też 100-lceia PTTS "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej oraz solidarności z uwięzionymi na Białorusi polskimi działaczami Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys i Andrzejowi Poczobutowi. Za kilkanaście dni minie rok jak bez wyroku, bez procesu, pod fałszywymi zarzutami reżim Łukaszenki uwięził ich w areszcie śledczym.
W czasie ceremonii medalowej poznaliśmy najlepszych w konkurencjach narty biegowe oraz wielobój łyżwiarski.

RELACJA Z CZWARTEGO DNIA IGRZYSKNAGRODY FAIR PLAY


Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za nordic walking Kazimierz Foltyn, Węgry
Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za wielobój łyżwiarski Jerzy Walczak, Szwecja
Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za narciarstwo alpejskie, slalom Magdalena Szewczyk, Czechy
Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za narciarstwo alpejskie, slalom gigant Nina Katrusakova, Czechy
Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za snowboard Gabriel Kawka, Belgia
Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za narciarstwo biegowe Paweł Krakowiak, Irlandia
Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za całokształt Igrzysk Andrzej Dziediewicz, Białoruś
Fair Play Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Karolina Kotulska, Hiszpania

KLASYFIKACJA MEDALOWA XV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH


MIEJSCE KRAJ ZŁOTO SREBRO BRĄZ
1 Czechy 32 27 26
2 Litwa 22 20 21
3 Białoruś 7 6 4
4 Austria 2 3 3
5 Węgry 1 2 0
6 Stany Zjednoczone 1 0 1
7 Szwajcaria 1 0 0
7 Szwecja 1 0 0
8 Kazachstan 0 5 2
9 Luksemburg 0 2 3
10 Irlandia 0 1 1
10 Belgia 0 1 1
11 Hiszpania 0 0 2
12 Bułgaria 0 0 1
12 Dania 0 0 1
12 Łotwa 0 0 1
13 Kanada 0 0 0
13 Ukraina 0 0 0
13 Rosja 0 0 0
13 Niemcy 0 0 0
13 RPA 0 0 0


SPORT WE WSPÓLNOCIE POLSKIEJ

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń - igrzyska, turnieje, mistrzostwa, rozgrywki, spartakiady, zawody, mitingi, obozy sportowe - zarówno w kraju, jak i za granicą. Największymi są igrzyska odbywające się na przemian co dwa lata gromadzące każdorazowo średnio od 1000 do 1500 zawodników. Są to Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Partnerem Igrzysk jest Polski Komitet Olimpijski (PKOL) zapewniający stosowny poziom merytoryczny zawodów oraz fundującym puchar fair play prezesa PKOL dla zawodnika wyróżniającego się postawą sportową względem konkurentów.

Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach. W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym. Ostatnie, 19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2019 roku w Gdyni, natomiast 14. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2020 w Krynicy – Zdrój. Zawodnicy mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Wśród konkurencji zimowych są to między innymi Biegi narciarskie, arciarstwo alpejskie, nordic walking , wielobój łyżwiarski, short track, snowbording, hokej I zimowe turnieje rodzinne.

Oprócz rywalizacji sportowej program Igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo - historyczne. Ich katalog zmienia się wraz z potrzebami i zainteresowaniami przybywających na zawody.

Rok 2022 jest czasem czasem rywalizacji w konkurencjach zimowych. Tym razem spotkamy się w malowniczej Wiśle w powiecie cieszyńskim.Patronat Honorowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne zostały objęte
Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Informujemy, iż na czas trwania Igrzysk - 27.02.2022 r. do 03.03.2022 r. - zakwaterowani zostali Państwo w Hotelu Gołębiewski.

Hotel Gołębiewski w Wiśle
Al. Ks. Bp. Bursche 3, 43-460 Wisła
Recepcja tel. +48 33 855-47-00, 855-47-70 do 77
Hotel na mapie Google
Doba hotelowa rozpoczyna się o godz. 15:00 w dniu przyjazdu, a kończy o godz. 12:00 w dniu wyjazdu.

Organizator nie zapewnia miejsc parkingowych.

Parking w Hotelu płatny przez uczestników:

Parking dla samochodów osobowych - 40 zł/dobę/pojazd.
Parking dla autokarów poza terenem hotelowym - 120 zł/dobę/autokar
Hotel nie gwarantuje rezerwacji miejsc parkingowych.

Dodatkowe noclegi poza czasem trwania Igrzysk na koszt uczestnika należy ustalać bezpośrednio z hotelem.

Biuro Igrzysk znajdować się będzie w Hotelu i czynne będzie w dniu rejestracji 27 lutego 2022 r. w godz. 9:00 - 22:00.
Najpierw należy dokonać rejestracji w biurze Igrzysk, a następnie zostaną Państwo zakwaterowani w hotelu.

Ceremonia otwarcia Igrzysk rozpocznie się 27 lutego 2022 r. o godz. 18:00 w Amfiteatrze w Wiśle (przejście pieszo z hotelu).

Kolacja w dniu przyjazdu 27 lutego 2022 r. od godz. 19:30 do 21:00.
O godz. 21:00 - odprawa dla zawodników startujących następnego dnia.

Przypominamy o obowiązku posiadania przez wszystkich certyfikatów szczepień bądź testów przeciwko covid
(dla usprawnienia rejestracji prosimy zabrać wydrukowane xero), zgodnie z informacją podaną podczas rekrutacji.

Pozostałe informacje, w tym szczegółowy program oraz regulaminy dyscyplin zamieszczane będą sukcesywnie na stronie Igrzysk.

INFORMACJE SANITARNE W CZASIE PANDEMII

  1. Igrzyska odbywać się będą zgodnie ze wszystkimi wytycznymi zawartymi w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w ścisłym reżimie sanitarnym obowiązującym w terminie przeprowadzania Igrzysk.
  2. Reżim sanitarny będzie przestrzegany zarówno w obiektach noclegowych, autokarach, jak i podczas zawodów oraz ze wszystkimi zasadami prowadzącymi do bezpiecznego pobytu w trakcie Igrzysk. Bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich uczestników jest najważniejsze i wszystkie procedury będą temu podporządkowane. W związku z powyższym Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do zmian w programie i zasadach przeprowadzania dyscyplin sportowych Igrzysk Polonijnych.
  3. Uczestnik, który zostanie zakwalifikowany do udziału w Igrzyskach, po przyjeździe do Wisły zobowiązany jest przedstawić unijny certyfikat COVID-19 lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR lub negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem.

ZGŁOSZENIA - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Rejestracja uczestników na XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle trwała do 11 lutego 2022 r.

W Igrzyskach mogą brać udział tylko zarejestrowani zawodnicy. Nie ma możliwości przebywania osób towarzyszących.

REGULAMINY


REGULAMIN IGRZYSK

REGULAMIN - TURNIEJ RODZINNY

KONTAKT SPORT@WSPOLNOTAPOLSKA.ORG.PLZAPRASZAMY DO WISŁY, do Województwa Śląskiego

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją. Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na Obłaźcu, tuż na wjeździe do miasta, na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka. Wisła leży też u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Podobnie jak Wisła całe WOjewództwo Śląskie obfituje w atrakcje turystyczne. To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem. Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.


WIĘCEJ O WIŚLE I WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM
KALENDARZ SPORTOWY XV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH
27 lutego - 3 marca 2022 roku


27 lutego 2022
niedziela
28 lutego 2022
poniedziałek
1 marca 2022
wtorek
2 marca 2022
środa
3 marca 2022
czwartek
Przyjazd zawodników
Zakwaterowanie Hotel Gołębiewski.

ZOBACZ NA MAPIE
9:15-16:00
Narciarstwo alpejskie
- slalom
Ośrodek Narciarski Nowa Osada
REGULAMIN
9:15-14:00
Narciarstwo alpejskie
– slalom gigant
Ośrodek Narciarski Nowa Osada
REGULAMIN
10:00
Narciarstwo biegowe
– styl dowolny
Trasy Narciarstwo Biegowe Kubalonka
REGULAMIN
Wyjazd zawodników
po śniadaniu.
Rejestracja zawodników
Biuro Igrzysk - w Hotelu Gołębiewski
IV piętro, sala 4/3
9:15-16:00
Snowboard
Ośrodek Narciarski Nowa Osada
REGULAMIN
9:15 - 14:00
Nordic walking
Wisła, Plac Bogumiła Hoffa
REGULAMIN
9:30-15:00
Narciarstwo biegowe
– styl klasyczny
Trasy Narciarstwo Biegowe Kubalonka
REGULAMIN
15:15
Turniej rodzinny
Centrum miasta - Bulwar nad Wisłą
REGULAMIN
10:00-15:00
Wielobój łyżwiarski
Cieszyn, Sportowa 1
REGULAMIN
Uroczyste rozpoczęcie Igrzysk
Amfiteatr w Wiśle

Ceremonia medalowa

Ceremonia medalowa

Ceremonia medalowa

Uroczyste zakończenie Igrzysk

21:00 - odprawa dla zawodników startujących następnego dnia 21:00 - odprawa dla zawodników startujących następnego dnia 21:00 - odprawa dla zawodników startujących następnego dnia

REGULAMINY ZAWIERAJĄ INFORMACJE O MIEJSCU O CZASIE ROZGRYWANIA POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLINPROGRAM RAMOWY
XV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH


27 lutego 2022 r. (niedziela)

9:00-22:00 Rejestracja uczestników - biuro Igrzysk Hotel Gołębiewski, IV piętro, sala 4/3
Al. Ks. Bp. Bursche 3, 43-460 Wisła, Recepcja tel. +48 33 855-47-00, 855-47-70 do 77.
Doba hotelowa rozpoczyna się o godz. 15:00.
18:00 Ceremonia otwarcia Igrzysk – Amfiteatr w Wiśle (przejście pieszo z hotelu)
19.30-21.00 Kolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
21:00 Odprawa dla zawodników startujących następnego dnia – Hotel Gołębiewski, IV piętro, sala 4/3

28 lutego 2022 r. (poniedziałek)

8:00-21:00 Biuro zawodów - IV piętro, sala 4/3
7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
9:00 Wyjazd autokarów do Nowej Osady (podstawienie 8.30)
9:15-16:00 Zawody narciarstwo alpejskie slalom i snowboard – Nowa Osada, Na Stoku 17, 43-460 Wisła
16:00 Wyjazd autokarów do hotelu
17:30 - 21:00 Obiadokolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
19:00 Ceremonia medalowa, Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
20:00 Wieczór olimpijski ,
spotkanie z Natalią Czerwonką - łyżwiarką szybką oraz Adamem Krzesińskim – sekretarzem generalnym PKOl,
Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
20:45 Odprawa dla zawodników startujących następnego dnia – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2

1 marca 2022 r. (wtorek)

8:00-21:00 Biuro zawodów - IV piętro, sala 4/3
7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
9:00 Wyjazd autokarów do Nowej Osady (podstawienie 8.30)
9:15 - 14:00 Zawody narciarstwo alpejskie slalom gigant – Nowa Osada, Na Stoku 17, 43-460 Wisła
9:15 - 14:00 Zawody nordic walking – Miasto Wisła, Plac Bogumiła Hoffa – przejście pieszo z hotelu
14:15 Wyjazd autokarów z Nowej Osady do hotelu
15:15 Turniej rodzinny – Miasto Wisła, Plac Bogumiła Hoffa – przejście pieszo z hotelu
17:30 - 21:00 Obiadokolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
19:00 Ceremonia medalowa – H. Gołębiewski VI piętro, sala 6/2
20:00 Spotkanie z Gościem Specjalnym - Adamem Małyszem – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
20:30 Odprawa dla zawodników startujących następnego dnia – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2

2 marca 2022 r. (środa)

8:00-21:00 Biuro zawodów - IV piętro, sala 4/3
7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
9:00 Wyjazd autokarów lodowisko w Cieszynie (podstawienie 8.30)
9:15 Wyjazd autokarów na Kubalonkę (podstawienie 8.45)
9:30 - 15:00 Zawody narciarstwo biegowe – przełęcz Wisła Kubalonka
10:00 - 15:00 Zawody wielobój łyżwiarski – Lodowisko w Cieszynie Sportowa 1, 43-400 Cieszyn
ok. 15:30 Wyjazd autokarów z Kubalonki oraz lodowiska w Cieszynie
17:30 - 21:00 Obiadokolacja, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
20:00 100-lecie PTTS „BESKID ŚLĄSKI” w Republice Czeskiej – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2
19:00 Cremonia medalowa i uroczyste zakończenie Igrzysk – Hotel Gołębiewski, VI piętro, sala 6/2

3 marca 2022 r. (czwartek)

7:00-11:00 Śniadanie, Restauracja Czerwona, Hotel Gołębiewski
do 12:00 Wyjazdy uczestników - doba hotelowa kończy o godz. 12.00.

POBIERZ PROGRAM ZA POMOCĄ KODU QRKOMITET HONOROWY


Henryk Kowalczyk

Wiceprezes Rady Ministrów

Kamil Bortniczuk

Minister Sportu i Turystyki

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

Wojciech Kałuża

Wicemarszałek Województwa Śląskiego

Tomasz Bujok

Burmistrz Wisły

Dariusz Piotr Bonisławski

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Andrzej Kraśnicki

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Tadeusz Pilat

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Teresa Berezowska

Przewodnicząca Rady Polonii Świata