SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2017-10-16 OBCHODY 25-LECIA POLSKIEGO RADIA LWÓW Ukraina

W dniach 14-15 października 2017 r. we Lwowie obchodzono 25-lecia Polskiego Radia Lwów. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz P. Bonisławski do redakcji lwowskiej rozgłośni skierował list, w którym napisał: "Proszę przyjąć Wyrazy szacunku i uznania za Wypełnianie Ważnej misji publicznej, która ma istotny wpływ na polską kulturę i dziedzictwo narodowe Polaków we Lwowie. Dzięki Państwa pracy kontynuacja dziedzictwa ,,Wesołej lwowskiej fali'', jej najważniejszych idei, a jednocześnie realizacji nowatorskich koncepcji staje się czymś rzeczywistym. Gratuluję Państwu zapału z jakim rozwiązywaliście i rozwiązujecie trudności w funkcjonowaniu rozgłośni.".

Uroczystości 25-lecia rozpoczęła jubileuszowa audycja radiowa.

Pierwszym z gości rocznicowego programu był Roman Wróbel ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska, który podkreślił wyjątkowe znaczenie Polskiego Radia Lwów. Ta stacja – powiedział - pełni rolę kulturotwórczą i pozwala na kontakt z "żywym językiem polskim", jest to ważne dla pielęgnowania polskiej kultury na Ziemi Lwowskiej. W audycji wzięli również udział licznie goście z Polski i Ukrainy.


SWP SWP SWP SWP


Podczas popołudniowej konferencji prasowej podsumowującej 25 działalności, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów Maria Pyż podkreśliła, że rozgłośnia jest kontynuatorem tradycji przedwojennej rozgłośni, która nadawała od 1930 r. i została zlikwidowana po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Dodała, że jubileusz jest przede wszystkim świętem słuchaczy.


SWP SWP SWP SWP


Pracownicy lwowskiej rozgłośni, Polacy mieszkający we Lwowie i okolicach oraz liczni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Wieczorem odbyła się jubileuszowa gala. O 25-letniej historii radia opowiedziały Teresa Pakosz, prezes i jedna z założycielek współczesnego Polskiego Radia Lwów oraz Maria Pyż, redaktor naczelna stacji. Podczas gali zaprezentowano reportaż Tomasza Nowaka z TVP Łódź "Tu Radio Lwów", który można obejrzeć tutaj: http://lodz.tvp.pl/34405599/tu-radio-lwow. Gratulacjom i życzeniom dla jubilatów nie było końca.

Niedzielne obchody 25-lecia tej polskojęzycznej rozgłośni rozpoczęła msza św. w intencji Polskiego Radia Lwów w lwowskim kościele świętego Antoniego. Niedzielne uroczystości zakończył koncert w Filharmonii Lwowskiej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiacie organizacji polskich działających na Ukrainie, liczni lwowiacy mieszkający w Polsce, wielu darczyńców i przyjaciół z Polski.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z uroczystości przygotowaną przez TVP Rzeszów https://rzeszow.tvp.pl/34398627/polskie-radio-lwow-swietuje-25-urodziny


Z okazji 25-lecia redakcja wydała rocznicową publikację zawierającą historię rozgłośni oraz płytę CD "Halo tu Radio Lwów" zawierającą materiały archiwalne.

Polskie Radio Lwów rozpoczęło emisję programów 29 października 1992 roku. Nadaje audycje we Lwowie i okolicach na falach prywatnej stacji "Niezależność" w każdą sobotę od 9.00 do 12.00. Audycji archiwalnych jak i tej jubileuszowej można także posłuchać na stronie internetowej www.radiolwow.org. Polskie Radio Lwów jest bardzo cenione przez Polaków mieszkających w tym mieście.


TUTAJ ZAŚ FILM ZNALEZIONY W iNTERNECIE O POLSKIM RADIU LWÓWUroczystości 25-lecia Radia Lwów były współfinansowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą."


SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"