SWP




2019-04-09 IV ŚWIATOWY ZJAZD INŻYNIERÓW POLSKICH Polska

Już niebawem rozpocznie się IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich, który został zwołany razem z XXVI Kongresem Techników Polskich do Krakowa, w dniach 13-15 czerwca 2019 r.

Spotkanie polskich inżynierów zarówno tych mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami, odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Tematem krakowskich obrad będzie „Inżynier Przyszłości”. Jest to odpowiedź na IV rewolucję przemysłową (Industry 4.0), która stawia olbrzymie zadania przed polską nauką, techniką i gospodarką.

Pierwszy Zjazd Techników Polskich miał miejsce pod zaborami w Krakowie w 1882 r. Zjazdy i Kongresy gromadziły polskich inżynierów z kraju i rozproszonych po świecie.

Powróciliśmy do tradycji wspólnych spotkań i debat polskich twórców techniki. Ich wynikiem było nawiązanie współpracy inżynierów polskich, pracujących i osiągających sukcesy poza granicami z uczelniami, instytutami badawczymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami.

I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich odbył się w 2010 r. w Warszawie. Postanowiono, że zgromadzenia polskich twórców techniki będą się odbywały co 3 lata. Głównym tematem debat były możliwości wsparcia gospodarki.


Organizatorami spotkania w Krakowie są ze strony krajowej:

  • Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT,
  • Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza,
  • Politechnika Krakowska,
  • Politechnika Warszawska,
  • Akademia Inżynierska w Polsce,
  • Rada Główna Instytutów Badawczych,
  • Krakowska Rada FSNT-NOT;

Ze strony polonijnej:

  • Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej
  • Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.


W skład Komitetu Honorowego wchodzi Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski


Organizatorzy zapraszają do Krakowa wszystkich tych, którzy rozsiani po całym świecie czują się polskimi inżynierami i zechcą w koleżeńskim gronie podzielić się swymi doświadczeniami i pomysłami.



Strona wydarzenia www.szip.org.pl

REJSTRACJA





Światowe Zjazdy Inżynierów Polskich

Idea organizowania sympozjów „Polacy Razem” zrodziła się na XXII Kongresie Techników Polskich (Warszawa, listopad 1992 r.), w którym uczestniczyli przedstawiciele polonijnych organizacji inżynierskich. Miały one na celu wzajemne poznanie się inżynierów i techników polskich pracujących w Polsce i poza granicami, nawiązanie współpracy oraz prezentację ich wkładu w rozwój techniki światowej.

Pierwsze i drugie takie spotkanie inżynierów z Polski i spoza Niej odbyły się w Warszawie w 1996 i 1998 r. W ich wyniku działające od 1940 r. Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii i powstałe w 1941 r. Stowarzyszenie Polskich Inżynierów w Kanadzie stały się członkami FSNT-NOT, co zaowocowało wspólnie organizowanymi konferencjami naukowo-technicznymi i spotkaniami bilateralnymi. Kolejne sympozja POLACY RAZEM odbyły się w: Londynie (2000), temat - nowoczesne rozwiązania techniczne wdrożone w firmach, w których pracują polscy inżynierowie i technicy; Wilnie (2004), temat - osiągnięcia polskiej optoelektroniki; Wiedniu (2006), temat - alternatywne źródła energii.

Ich organizatorami były Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT i Wspólnota Polska, do których dołączyły polonijne stowarzyszenia inżynierskie z Wielkiej Brytanii, Litwy i Austrii.

Wynikiem tych i innych przedsięwzięć było nawiązanie współpracy inżynierów polskich, osiągających sukcesy poza granicami z uczelniami, instytutami badawczymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Rozwijająca się współpraca i nawiązane kontakty były impulsem do ich rozszerzenia. Zrodziła się wówczas inicjatywa, aby spotkaniom polskich i polonijnych inżynierów nadać większą rangę i rozszerzyć udział w nich o inżynierów nie będących członkami stowarzyszeń.

FSNT-NOT, Politechnika Warszawska i Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej zorganizowały w we wrześniu 2010 r. w Warszawie I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich, który zgromadził ok. 500 polskich inżynierów z kraju i zza granicy. Na Zjeździe postanowiono, że światowe zgromadzenia polskich twórców techniki będą się odbywały co 3 lata.

Do grona organizatorów II SZIP (Warszawa 2013) dołączyły: Europejska Federacja Polonijnych SNT oraz Akademia Inżynierska w Polsce i Rada Główna Instytutów Badawczych. Kolejny, III SZIP odbył się we Wrocławiu (2016), a jego współorganizatorem była Politechnika Wrocławska.

Głównym tematem zjazdowych debat były możliwości wsparcia innowacji gospodarki przez polonijnych inżynierów. Dyskusje dotyczyły edukacji sprzyjającej rozwojowi twórczych postaw społeczeństwa, umiejętności przekładania pomysłów i wynalazków na praktykę gospodarczą. Prezentowano różne systemy kształcenia zarówno inżynierów, jak i średniej kadry technicznej. Przesłanie trzech SZIP głosiło: „Inżynierowie Polsce i Światu”. Nawiązane na nich kontakty stały się podstawą organizowania międzynarodowych konferencji, poświęconych gospodarce wodnej, energetycznej i nowoczesnym rozwiązaniom w komunikacji (transport i techniki informacyjne).

Obecnie przygotowujemy się do kolejnego IV SZIP, który został wpisany do wieloletniego programu obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości i odbędzie się w Krakowie.

Jego współorganizatorem będzie środowisko techniczno-naukowe Krakowa: AGH i Politechnika Krakowska. Tematem obrad będzie „Inżynier Przyszłości”. Jest to odpowiedź na dziejącą się obecnie na świecie IV rewolucję przemysłową (Industry 4.0), która stawia olbrzymie zadania przed polską nauką, techniką i gospodarką. Chcemy tu skorzystać z doświadczenia koleżanek i kolegów pracujących w krajach, w których czwarta rewolucja jest bardziej zaawansowana. Przygotowanie społeczeństwa do życia i pracy w dobie sztucznej inteligencji jest problemem społecznym, w którym dużą rolę odgrywają twórcy techniki.

IV Zjazd i XXVI Kongres odbywają się w okresie obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, tematyka wkładu inżynierów w dzieło budowy państwowości będzie podstawą do debaty na temat „Inżynierowie Przyszłości” (AI – sztuczna inteligencja i jej implikacje kulturowe, społeczne i gospodarcze).


Kongresy Techników Polskich

Miejscem integrującym polskich inżynierów niezależnie od miejsca ich zamieszkania i pracy były Zjazdy i Kongresy zwoływane przez stowarzyszenia i organizacje naukowo-techniczne działające w czasie zaborów, II Rzeczypospolitej Polskiej, w PRL oraz w III RP.

W różnych okresach miały różną numerację. Ponieważ stanowią wspólny ciąg działań na rzecz budowy kraju o wysokim poziomie cywilizacyjnym i gospodarczym, w stulecie od zwołania pierwszego Zjazdu (Kraków, 1882r.), postanowiono na Kongresie w 1982r. w Łodzi wprowadzić jednakową numerację i nazwę - Kongres Techników Polskich (KTP).

W czasie zaborów odbyło się 7 Zjazdów Techników Polskich. Bardzo ważny był VII Zjazd Techników Polskich, który odbył się w Warszawie w 1917 r. Przewidując bliskie odrodzenie Państwa Polskiego organizatorzy nadali mu nazwę Nadzwyczajnego Zjazdu Techników Polskich. Jego tematyką był ustrój, administracja, nauka, technika i przemysł odrodzonego, niepodległego państwa polskiego.

W czasach PRL zorganizowano 9 Kongresów, które odnosiły się do planów przyjmowanych przez ówczesne władze (pięciolatki). Warte podkreślenia jest iż środowisko techniczne wyrażało często wiele krytycznych opinii o tych działaniach. Na uwagę zasługuje VIII Kongres Techników Polskich (XX KTP) zwołany w Łodzi w 1982 r. Kongres ten podjął decyzję o wprowadzeniu numeracji nawiązującej do tradycji zjazdów, poczynając od l Zjazdu Techników Polskich w 1882 r. Uczestnicy Kongresu odnieśli się do kryzysu gospodarczego wskazując na przygotowane przez środowisko techniczne krytyczne raporty o stanie poszczególnych branż, publikowane w „Przeglądzie Technicznym”.

Po 1989 r. zorganizowano 4 Kongresy: XXII KTP – I sesja w Warszawie - listopad 1992 r. i II we wrześniu 1993 r. XXIII KTP pod hasłem „Technicy bliżej rynku” - I sesja w Warszawie - grudzień 2001 r. i II sesja Poznań - czerwiec 2002 r. XXIV KTP został zapoczątkowany na VIII Forum Inżynierskim w Poznaniu - czerwiec 2010 r. Zakończyła go sesja podsumowująca w Łodzi - maj 2011. XXV KTP odbył się we Wrocławiu, wspólnie z III Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich (czerwiec 2016).

Ważnym nurtem kongresowej dyskusji było rozliczenie działalności NOT w okresie PRL oraz wypracowanie założeń funkcjonowania ruchu stowarzyszeniowego po przemianach ustrojowych. Środowisko techniczne wyraziło zadowolenie z przemian. Jednakże niepokój uczestników budził sposób prywatyzacji dobrych przedsiębiorstw państwowych i deprecjacja dorobku polskich inżynierów.

W toku branżowych i regionalnych dyskusji wypracowano ponad 200 wniosków i postulatów, które w większości dotyczyły włączenia się środowiska technicznego w dostosowanie polskiej gospodarki do wejścia w struktury Unii Europejskiej. Za najważniejsze uznano zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki.

Rozszerzono ich formułę i doproszono współorganizatorów. I tak jubileuszowy, XXV Kongres Techników Polskich odbył się wspólnie ze Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich we Wrocławiu (2016). Jego organizatorami były Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Politechnika Warszawska, Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, Europejska Federacja Polonijnych SNT, Akademia Inżynierska w Polsce, Rada Główna Instytutów Badawczych i Politechnika Wrocławska.

W Przesłaniu XXV KTP i III ŚZIP ich uczestnicy przyjęli, że kolejne spotkanie – XXVI KTP i IV ŚZIP – odbędzie się w czerwcu 2019 r. w Krakowie.






Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów