SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2021-08-03 XII gala konkursu "Być Polakiem" Polska

Na Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Wielkiej odbyła się XII gala konkursu "Być Polakiem". W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę.

Galę swoją obecnością zaszczycilim.in. Marszalek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor Departamentu Współpracy Z Polonia i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - współorganizatora konkursu - Dariusz Piotr Bonisławski w wystąpieniu do młodych uczestników przypomniał, że "Być Polakiem - jak uczy historia - nie zawsze było łatwo, czy to ze względu na nasze położenie geograficzne czy okoliczności niezależne od woli narodu. Na przestrzeni dziejów wielu z nas było zmuszonych do wyjazdu lub emigrowało w poszukiwaniu lepszego życia, możliwości rozwoju. I nie były to decyzje łatwe. W efekcie ponad 20 milionów rodaków znajduje się poza granicami ojczyzny. To z nich wywodzą się uczestnicy konkursu. On zaś uświadamia nam, że być Polakiem, to być przepełnionym dumą z korzeni - historii, kultury, tradycji, wiary. Za takie świadectwo w imieniu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" bardzo Wam dziękuję i jednocześnie deklaruję, że wspólnie z najważniejszymi urzędami włączającymi się w misję krzewienia i podtrzymania polskości będziemy wspierać wasze wysiłki spłacając dług jaki mamy wobec wszystkich, którzy pomimo, że wyjechali, nadal czują się Polakami i kultywują na obczyźnie polską tożsamość. Wszystkim nagrodzonym z serca gratuluję oraz życzę wspaniałego, ciekawego wakacyjnego pobytu w Polsce, o którą tak pięknie opisywaliście w swoich pracach."

Opróćz dyplomów, nagród każdy z uczestników otrzymał w prezencie polską flagę, która przypominać ma o ojczyźnie i dumnie powiewać w miejscu zamieszkania świadcząc o pochodzeniu jej właściciela.

W części artystycznej w patriotycznym repertuarze wystąpił Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.Wyniki konkursu można poznać na dedykowanej mu stronie internetowej: https://bycpolakiem.pl/.

KONKURS „BYĆ POLAKIEM”

Konkurs „Być Polakiem” jest organizowany od 2010 r. Jego uczestnicy przygotowują prace plastyczne i literackie. Tematem przewodnim XI edycji była solidarność. Uczestnicy w pracach konkursowych odpowiadali na pytanie, czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"