SWP




2021-11-25 Wsparcie struktur organizacji polskich i polonijnych na Litwie w Estonii i Rosji Polska

Priorytetem  działań Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  jest zapewnienie zaplecza organizacyjnego i biurowego, modernizacja zasobu sprzętowego oraz umożliwienie funkcjonowania infrastruktury organizacji, wokół których skupia  się życie polskie i działalność statutowa oraz budowanie prestiżu i siły polonijnych  organizacji działających poza granicami kraju.

Struktura organizacji jest podstawowym elementem umożliwiającym jej działalność programową mającą na celu integrację społeczności polskiej na rzecz odrodzenia polskiej kultury i tożsamości narodowej. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od wielu lat współpracuje z organizacjami polskimi i polonijnymi na  Litwie, w Estonii i Rosji wspierając ich funkcjonowanie i działalność programową.

Na Litwie mieszka ponad 230 tysięcy Polaków. Znaczny procent ludności polskiej koncentruje się w rejonie wileńskim ( 60%) i solecznickim (80%), w mieście Wilnie oraz rejonie święciańskim i trockim. Polacy na Litwie są prężnie działającą grupą  etniczną przejawiającą swoją aktywność w różnych dziedzinach życia społecznego. Na Litwie działa Związek Polaków i oddziały terenowe ZPL, Polska Macierz Szkolna oraz kilkanaście organizacji branżowych zrzeszających m.in. artystów, lekarzy,inżynierów, naukowców prawników. Funkcjonują również przedszkola i szkoły z polskim językiemnauczania, działają teatry polskie, liczne zespoły artystyczne i Domy Polskie. Funkcjonuje równieżprasa polskojęzyczna oraz media (radio i telewizja). Działa polska partia polityczna i samorządyrejonowe. Jest to olbrzymy dorobek polskiego środowiska na Litwie.

Kłajpedzki Oddział Związku Polaków na Litwie
Pomieszczenie siedziby Kłajpedzkiego Oddziału ZPL jest wynajmowane od Samorządu m. Kłajpeda. W siedzibie  działa  szkółka niedzielna, biblioteka, funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku.  Odbywają się również  próby zespołu wokalnego "Płomyczek" i "Stokrotka", organizowane są zebrania, spotkania integracyjne i  wieczorki literackie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wilnie
Siedziba UTW mieści się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie,  funkcjonuje w niej biuro oraz  odbywają się spotkania okolicznościowe. P UTW w ramach działalności statutowej organizuje serię otwartych wykładów zarówno dla słuchaczy PUTW jak  i społeczności lokalnej.

Jezioroski Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie
Oddział aktualnie zajmuje jedno pomieszczenie w nowym budynku  miejscowego  Domu Kultury.  W siedzibie mają miejsce spotkania członków Oddziału, odbywają się również  przedsięwzięcia okolicznościowe oraz próby zespołu  „Srebrne pasemko . Każdego roku Oddział organizuje ważne wydarzenie dla całej społeczności  lokalnej  -  Festyn Kultury Polskiej.

Szyrwincki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie
W siedzibie Oddziału ZPL prowadzona jest działalność programowa, odbywają się spotkania okolicznościowe oraz przygotowywany jest  program ważnych wydarzeń kulturalnych , w tym  Festyn Kultury Polskiej.

Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Polski w Nowych Święcianach
W Domu Polskim działa szkółka języka polskiego, odbywają się imprezy okolicznościowe i obchody
polskich świąt narodowych.

Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie
 W siedzibie Oddziału  realizowane są spotkania  członków organizacji  oraz planuje się realizację  szeregu cyklicznych imprez:  Festyn Kultury Polskiej  „Dźwięcz Polska,  Pieśni”,  Impreza dożynkowa „Plon”,  Koncert kolęd „Do Betlejem”, Zimowe i Letnie Igrzyska Sportowe, Zlot turystyczno-wypoczynkowy „Uśmiech lata”, Rajd rowerowy, Święto pierwszoklasisty oraz uroczyste obchody 11 listopada. Trocki Oddział Rejonowy wspiera również  siedziby Kół w Świętnikach, Rudziszkach i Landwarowie.

Święciański Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie
W siedzibie Oddziału odbywają się spotkania okolicznościowe oraz zebrania członków. Siedziba
jest niezbędna do prowadzenia działalności statutowej.

Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie,
Oddział zajmuje pomieszczenie w Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego. Jest to niewielki pokój, w którym mieści się biuro Oddziału,  gdzie odbywają się  spotkania okolicznościowe oraz  różnorodne przedsięwzięcia.  W przypadku dużych wydarzeń Oddział korzysta z sali widowiskowej Centrum. Solecznicki Oddział Rejonowy wspiera również  siedziby Kół w Jaszunach i Dziewieniszkach, które mieszczą się w budynku starostwa.

Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie,
Oddział  użytkuje pomieszczenie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Biuro jest czynne codziennie. W siedzibie spotykają się członkowie Kół, organizowane są zebrania i narady.

Oddział Związku Polaków na Litwie miasta Wisaginas
W siedzibie Oddziału odbywają się zajęcia szkółki sobotnio-niedzielnej, próby zespołu artystycznego „Tumielanka” działającego przy Oddziale, organizowane są spotkania okolicznościowe i przedsięwzięcia kulturalne.

Szyłucki Oddział Związku Polaków na Litwie
Oddział  zrzesza niewielką liczbę członków. Niemniej aby prowadzić działalność niezbędne jest pomieszczenie, w którym można zorganizować spotkania i realizować różnorodne przedsięwzięcia. W siedzibie Oddziału mieści się  szkółka sobotnio-niedzielna.  Członkowie Oddziału opiekują się także cmentarzem polskim w Macikach.

Oddział Kowieński Związku Polaków na Litwie
W siedzibie Oddziału funkcjonuje biblioteka, prowadzone są zajęcia z języka polskiego. Siedziba jest
również miejscem spotkań lokalnej społeczności polskiej w Kownie. W siedzibie organizowane są obchody polskich świąt państwowych i religijnych.

Krajowe Stowarzyszenie Literatów Polskich na Litwie
Stowarzyszenie mieści się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W siedzibie odbywają się spotkania literatów oraz spotkania z młodzieżą w formie warsztatów literackich.

 Druskiennicki Oddział Związku Polaków na Litwie
Siedziba Oddziału mieści się w wolnostojącym budynku w centrum miasta.  Jest to miejsce spotkań  społeczności polskiej w Druskienikach. W siedzibie  odbywają się różnorodne przedsięwzięcia dla młodzieży i seniorów, organizowane  są obchody polskich świąt narodowych i religijnych.

Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie
PSML mieści się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W roku bieżącym organizacja  otrzymała  wsparcie dotyczące  rewitalizacji strony internetowej www.psml.lt

Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Domu Kultury Polskiej w Wilnie”
Dom Kultury Polskiej w Wilnie jest ośrodkiem życia kulturalnego Polaków na Wileńszczyźnie. Ponad 30 organizacji społecznych ma tutaj swoje stałe siedziby. Dom Kultury Polskiej w Wilnie jest największą polską instytucją kulturalną poza granicami RP. Placówka prowadzi aktywną działalność kulturalną organizując wystawy, koncerty, występy teatralne, zajęcia edukacyjne dla dzieci, warsztaty, cykliczne wydarzenia, w tym Dni Kultury Polskiej w Wilnie. W Domu Kultury Polskiej mieści się  hotel, restauracja, sala widowiskowa i  2 sale  konferencyjne oraz obszerny hol.

W Estonii mieszka ponad 2500 osób polskiego pochodzenia. Pod względem liczebności jest to jedna z mniejszych grup etnicznych  z 173 narodowości mieszkających na terenie tego niewielkiego państwa liczącego zaledwie półtora miliona mieszkańców. Największe skupiska Polaków to:  stolica Tallin, Tartu, Paldiski  Parnu, Achtme, Kohtla-Jarve, Narva. Są to potomkowie  Polaków osiadłych tam w XIX i na początku XX w., przesiedleńcy, więźniowie łagrów oraz ludność napływowa  z różnych części  byłego Związku Radzieckiego, a zwłaszcza z Białorusi i Ukrainy. Związek Polaków w Estonii „Polonia” jest jedyna polonijną organizacją w Estonii i zrzesza ok. 300 os.

Związek Polaków w Estonii „Polonia”
Siedziba  znajduje się na Starówce tallińskiej i zajmuje lokal   o powierzchni ok. 70 m. kw . W siedzibie mieści się biblioteka, działa szkółka sobotnio-niedzielna, odbywają się spotkania członków organizacji, spotkania okolicznościowe oraz próby zespołu folklorystycznego „Lajkonik”.

Diaspora polska w Rosji mieszka w dużym rozproszeniu na rozległym obszarze Federacji Rosyjskiej.
Działalność organizacji skupia się w obrębie miasta i regionu. Organizacje polonijne w Rosji posiadają duży potencjał organizacyjny i dorobek intelektualny. Przedsięwzięcia popularyzujące kulturę polską są ważnymi wydarzeniami nie tylko dla Polonii ale biorą w nich udział Rosjanie zainteresowani Polską, jej kulturą i tradycją. Siedziby organizacji stanowią bazę do realizacji działalności programowej.

Sankt-Petersburska organizacja społeczna „Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia”
Stowarzyszenie prowadzi aktywna działalność polonijną , organizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych, oświatowych i sportowych, m.in. Konkurs recytatorski „Kresy”, prelekcje i odczyty o różnej tematyce, imprezy z okazji polskich świąt narodowych i religijnych. Przy Stowarzyszeniu działa zespół folklorystyczny „Gaik” oraz funkcjonuje  szkółka sobotnio-niedzielna.

Regionalna Społeczna Organizacja “Kongres Polaków w Sankt Petersburgu”
Kongres realizuje działalność programową  m.in. obchody polskich świąt narodowych, opiekuje się miejscami pamięci narodowej, realizuje spotkania integracyjne. Przy Kongresie działała klub "Polski rodowód" oraz funkcjonuje chór "Kwiaty Polskie".

Dom Polski w Sankt Petersburgu
Dom znajduje się w centrum miasta  w zabytkowej kamienicy. Jest to pięciopokojowe mieszkanie, w którym  mają swoje siedziby organizacje polonijne: Kongres Polaków w Sankt Petersburgu  i  Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia”.  

Organizacja Społeczna „Moskiewska Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Dom Polski”
Dom Polski działa  w użyczonym przez Ambasadę RP w Moskwie pomieszczeniu, w którym odbywają się spotkania okolicznościowe, zebrania oraz próby zespołu „Czerwone Jagody”.

Wspólnota Kultury Polskiej im. Jana Kochanowskiego w Oziersku
Dom Polski w Oziersku mieści się w budynku wolnostojącym. Funkcjonuje w nim szkółka
niedzielna, organizowane są przedsięwzięcia kultywujące polskie tradycje i obyczaje.

Regionalna Organizacja Społeczna „Tiumeńskie Obwodowe Centrum Oświaty i Kultury Polskiej „Latarnik”
W siedzibie Centrum mieści się muzeum «Polacy w kraju tiumeńskim», zbiory którego liczą 4000 eksponatów materialnej kultury polskich zesłańców i osadników. Jest ono jedynym muzeum historyczno-etnograficznym tego typu w Rosji. W siedzibie działa szkółka sobotnio niedzielna odbywają się również spotkania okolicznościowe i zebrania członków.

 Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Nadzieja” w Ułan-Ude
Siedziba Autonomii  znajduje się i się w trzypokojowym  mieszkaniu, w którym  funkcjonuje klasa lekcyjna, biblioteka  z polską literaturą oraz pomocami edukacyjnymi. Siedziba jest miejscem spotkań nie tylko Polonii mieszkającej w  stolicy Buriacji  ale również pobliskiej Kiachcie.  W siedzibie  odbywają się   konkursy,  obchody polskich świąt narodowych i religijnych, przeglądy polskich filmów oraz spotkania poetyckie.


W roku bieżącym ze środków KPRM  w ramach zadania „Wsparcie struktur organizacji polskich i polonijnych na Litwie w Estonii i Rosji” powyższym organizacjom  zapewniono  utrzymanie lokali siedzib oraz ich bieżące funkcjonowanie, wyposażenie  w niezbędny sprzęt oraz modernizację infrastruktury.



Zadanie publiczne finansowane jest ze środków
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2021."







WIADOMOŚĆ WYŚWIETLONO:  2317 RAZY



Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów