ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2022

Obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
wraz z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych
w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Dom Polonii im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Warszawie - Dom Polonii w Pułtusku 9-11 listopada 2022 r.


Warto być Polakiem. Warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita trwały w Europie. Te słowa są fundamentem, najgłębszą podstawą patriotyzmu. Są także waszym i moim drogowskazem. Zapobiec zmniejszenia się liczebności naszego narodu, a więc dbać o rodzinę, o elementarne warunki jej rozwoju, dbać o oświatę, o to wszystko co zapewnia wzrost, to polski obowiązek, a więc i mój obowiązek.

Lech Kaczyński, 19 kwietnia 2014 rokuPatronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania NiepodległościKONCERT WE WSPÓLNOCIE POLSKIEJ DLA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ
Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI


11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty to mężowie stanu, którzy byli ojcami Niepodległej. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych, ale ich wspólnym celem w roku 1918 było odbudowanie własnego państwa przez Polaków.

Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. […] Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

Pamięć o historycznym dniu, kiedy Polska odzyskała Niepodległość, do dziś pozostaje dla nas źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra naszej ojczyzny – Polski. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", którego sens istnienia od chwili powstania, czyli już ponad 32 lata, związany jest z Polonią i Polakami za granicą, w takim momencie rocznicowym za swój obowiązek ale i przywilej uważa wspólne świętowanie z Rodakami rozsianymi po całym świecie. Niektórzy mogą przyjechać wówczas do ojczyzny - gościmy ich z radością, z innymi łączymy się myślą i wspólnymi wspomnieniami. Bycie razem ma w tym szczególnym dniu wyjątkową symbolikę skomplikowanych polskich losów i niezbywalnego przez wieki pragnienia wolności.

I tak to po raz kolejny w gościnnych murach Zamku Pułtuskiego - Domu Polonii Wspólnoty Polskiej spotkaliśmy się aby wznieść toast za Niepodległą. Uroczysta kolacja poprzedzona koncertem o treściach patriotycznych wprowadzała nas w atmosferę Święta Niepodległości. Obok wspaniałych gości, pracowników i działaczy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" reprezentowanego przez Prezesa Dariusza Piotra Bonisławskiego i Zarząd Krajowy była z nami Rada Polonii Świata na czele z Przewodniczącym Jarosławem Narkiewiczem oraz Europejska Unia Wspólnot Polonijnych reprezentowana przez Prezydenta Tadeusza Adama Pilata. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie.

Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna SWP
Realizacja filmowa © Polonijna Agencja Informacyjna SWPŚwięto Dnia Niepodległości zorganizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych w 2022 roku dla Polonii i Polaków z zagranicy to szereg spotkań i uroczystości, w ramach których odbył się m.in. konferencja "Warto być Polakiem" poświęcona myśli społecznej i politycznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, koncert w Domu Polonii w Pułtusku, Msza Święta Za Ojczyznę oraz uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w ramach centralnych obchodów państwowych.

Proponujemy pozostałe relacje:


KONFERENCJA "WARTO BYĆ POLAKIEM"

MSZA ZA OJCZYZNĘ

UROCZYSTOŚCI PRZED Grobem Nieznanego Żołnierza


ORGANIZATORPROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022