ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2022

Obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
wraz z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych
w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Dom Polonii im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Warszawie - Dom Polonii w Pułtusku 9-11 listopada 2022 r.


Warto być Polakiem. Warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita trwały w Europie. Te słowa są fundamentem, najgłębszą podstawą patriotyzmu. Są także waszym i moim drogowskazem. Zapobiec zmniejszenia się liczebności naszego narodu, a więc dbać o rodzinę, o elementarne warunki jej rozwoju, dbać o oświatę, o to wszystko co zapewnia wzrost, to polski obowiązek, a więc i mój obowiązek.

Lech Kaczyński, 19 kwietnia 2014 rokuPatronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania NiepodległościUROCZYSTOŚCI PRZED GROBEM NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
Z UDZIAŁEM POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
W RAMACH CENTRALNYCH OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w drzemiące w każdym i w nas wszystkich razem poczucie ogromnej wiary w wartość, jaką jest Polska suwerenna, niepodległa, nasza własna, w której sami się rządzimy i o której sami decydujemy. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa – mówił Prezydent RP podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Polonia i Polacy z zagranicy mieli okazję uczestniczyć w nich w ramach obchodów zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.Andrzej Duda przypomniał, że w 1918 r. nasi pradziadkowie, dziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski z absolutnych zgliszcz. – Wielka była wola odzyskania niepodległości, suwerenności, posiadania wolności we własnym kraju po tych wszystkich cierpieniach – mówił, dodając, że nasi przodkowie dali radę to zrobić. – Jeżeli oni dali radę, to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową, z godnością. Jesteśmy narodem pracowitym, inteligentnym, jesteśmy narodem wytrwałym – przekonywał.

Podczas wystąpienia Prezydent dziękował wszystkim, którzy przez ostatnie prawie pięć lat – czas kończących się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – przypominali o wielkiej wartości, jaką jest suwerenne państwo; edukowali młodzież i przypominali o bohaterach, o przodkach. – Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim Państwu, moim Rodakom za budowanie tej głębokiej świadomości o wartości niepodległości – zaznaczył.

Rano Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz przy Belwederze przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Na maszt została podniesiona flaga państwowa i odśpiewano Hymn RP. Następnie został odczytany Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r.Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP


Święto Dnia Niepodległości zorganizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Radą Polonii Świata i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych w 2022 roku dla Polonii i Polaków z zagranicy to szereg spotkań i uroczystości, w ramach których odbył się m.in. konferencja "Warto być Polakiem" poświęcona myśli społecznej i politycznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, koncert w Domu Polonii w Pułtusku, Msza Święta Za Ojczyznę oraz uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w ramach centralnych obchodów państwowych.

Proponujemy pozostałe relacje:


KONFERENCJA "WARTO BYĆ POLAKIEM"

UROCZYSTY KONCERT WE WSPÓLNOCIE POLSKIEJ

MSZA ZA OJCZYZNĘ


ORGANIZATORPROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022