III ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE
im. inż. Tadeusza Wendy

24-27 czerwca 2022 r., Gdynia


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zorganizowały III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, w Gdyni w dniach 24-27 czerwca 2022 r.

III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. O randze tych regat świadczy przybycie uczestników z różnych stron świata podczas zeszłorocznej edycji. Regaty wpisują się w obchody corocznych Dni Morza, które odbędą się w tym czasie w Gdyni. Poza zmaganiami sportowymi na uczestników czeka zatem wiele dodatkowych atrakcji. Jest to również okazja do spotkania z polskimi żeglarzami. Regaty wspiera m.in. słynny samotnik Szymon Kuczyński z Jachtklubu Morskiego Roda, a opiekę na wodzie sprawuje żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.

Regaty zostaną przeprowadzone są na jachtach klasy „2020”. Informacja szczegółowa o jachtach znajduje się pod adresem: https://jacht2020.pl/

Uroczysta inauguracja

Uroczysta inauguracja III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich odbyła na gdyńskim nabrzeżu Marinie Yacht Park, przy pięknej pogodzie - lekkiej bryzie i palącym słońcu. To dobrze zapowiadało warunki dla sportowej rywalizacji.

Zawodnicy - 18 załóg reprezentujący 10 krajów oraz delegacja Akademii Marynarki Wojennej i zaproszeni goście wysłuchali hymnu Polski, prezentacji wszystkich osób, które przyczyniły się do organizacji regat i krótkiej ich historii wplatającej się w misję Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które od ponad 30 lat sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

– Mistrzostwa, pomimo utrudnień pandemicznych, mocno wpisały się w kalendarz polonijnych imprez sportowych – rekomendował przez regatami Dariusz Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator imprezy. – To dla nas szalenie ważne, ponieważ wielu polonijnych sportowców zajmuje się żeglarstwem. Miło nam, że w tym roku przyjechało do Gdyni blisko stu żeglarzy.

– Bardzo się cieszę, że mistrzostwa nieustannie się rozwijają – dodawał Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera strategicznego imprezy. – Jest to dla nas ważne, ponieważ PoZŻ od lat wspiera polonijne żeglarstwo. Jestem pewien, że regaty odbędą się w duchu fair play, a nasi goście wyjadą z Gdyni pełni pozytywnych emocji.

– W tym roku obchodzimy stulecie Akademii Marynarki Wojennej, która powstawała w Toruniu w 1922 roku – tłumaczy Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej. – Dlatego na regaty zaprosiliśmy cztery załogi z zagranicznych, wojskowych uczelni morskich i jedną naszą. Pozytywnie wpłyną one na poziom rywalizacji. Będą jednak startować w osobnej klasyfikacji.

Polski Komitet Olimpijski reprezentował Ambasador dr Witold Rybczyński, przewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polonią; Sekretarz Generalny Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Tomasz Różniak; Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego; komandor Paweł Podgórny, prorektor ds. wojskowych AMW w Gdyni; Przewodnicząca Rady Miasta Gdynia Joanna Zielińska; Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity; Hanna Wenda-Uszyńska – wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy, którego imię noszą rozgrywane regaty; Sebastian Jaworowski, członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"; Kazimierz Janiak, Dyrektor Gdańskiego Oddziału Totalizatora Sportowego; komandor rezerwy Mariusz Mięsikowski, członek załogi żaglowca "Iskra", na pokładzie którego opłynął świat; Dariusz Sapiejka dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej; Arkadiusz Sobieraj, kierownik Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu AMW w Gdyni; Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i niezawodna w organizacji sportowych przedsięwzięć Kaja Gzyło dyrektor w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska".

Inaugurację poprowadził redaktor Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Organizatorem III Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a partnerami strategicznymi Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski.

Patronat honorowy nad imprezą objęli prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, rektor AMW Tomasz Szubrycht i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Mecenat finansowy sprawuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a medialny Polonijna Agencja Informacyjna, Rado Gdańsk i portal Żeglarski.info. Mistrzostwa organizowane są w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni.






Przygotowania do wyścigów - Marinia Yacht Park Gdynia

Tak jak wspomnieliśmy na początku to już trzecia edycja imprezy dla polonijnych żeglarzy. W 2020 roku w zawodach wystartowało siedem, a rok później dwanaście załóg. Dzisiaj na start zgłosiła się rekordowa liczba osiemnastu teamów. Wszyscy ścigać się będą na jachtach klasy 2020, co stało się już tradycją Mistrzostw.

To reprezentanci Austrii, Białorusi, Czech, Danii, Litwy, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Szwecji i Ukrainy. Wśród niech nie zabraknie dwójki z załogi ubiegłorocznych złotych medalistów, żeglarzy z Austrii i Irlandii – Stanisława Popka i Ireny Małek. Ponadto w rywalizacji bierze udział pięć załóg z wojskowych uczelni morskich.

Udział biorą również zaprzyjaźnione załogi z Akademii Marynarek Wojennych: z Ukrainy, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii. Ekipa ukraińska podrózowała do Gdyni równo 30 godzin!



REGATY - Zatoka Gdańska



Ceremonia medalowa i zakończenie Mistrzostw

Załogi z Czech i Niemiec okazały się najlepsze w rozegranych w weekend 25-26 czerwca III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy. W zorganizowanych w Gdyni regatach ścigało się blisko 100 żeglarzy z 10 państw.

Choć Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie odbywają się zaledwie od dwóch lat, weszły już do kalendarza najważniejszych polonijnych imprez sportowych. Najlepszym dowodem jest frekwencja – w zmaganiach wystartowała rekordowa liczba osiemnastu załóg z dziesięciu państw z całego świata.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z trzeciej edycji mistrzostw z kilku powodów – tłumaczy Tomasz Różniak, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator imprezy. – Po pierwsze zbudowała się już tradycja, że zawsze z końcem czerwca, podczas Święta Morza w Gdyni, udaje nam się to przedsięwzięcie zorganizować. Coraz więcej partnerów nam też pomaga, żeby tę inicjatywę kontynuować. Kolejny powód jest taki, że jest bardzo dobry odzew w środowiskach polonijnych. W tym roku mieliśmy 18 załóg z 10 krajów – to niemal dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Cieszymy się też, że była wspaniała pogoda, co dla żeglarzy jest dużym plusem. Chcemy, żeby kolejne mistrzostwa były równie udane.

Regaty polonijnych żeglarzy odbyły się na jachtach 2020 przy pięknej, słonecznej pogodzie. Choć w sobotę rano brakowało nieco wiatru, potem pogoda się poprawiła i pozwoliła na przeprowadzenie czterech wyścigów. W niedzielę już bez przeszkód przeprowadzono kolejne trzy.

Jak co roku impreza stała na najwyższym poziomie, i sportowym, i organizacyjnym – mówi Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej. – Jachty 2020 ponownie się sprawdziły – były bardzo przyjazne i bezpieczne dla amatorów. Już planujemy kolejną edycję – myślę, że pojawi się na niej jeszcze więcej łódek.

W grupie profesjonalnej – żeglującej z zawodowymi sternikami – pierwsze miejsce zajęła załoga z Czech: Marek Słowiaczek, Bogdan Kokotek, Bogdan Borski i Janka Borska (Klub Kibica Boconowice).

Nie był to nasz debiut, bo jesteśmy po raz trzeci na mistrzostwach – tłumaczy Marek Słowiaczek. – Dwa razy zdobyliśmy trzecie miejsce i teraz udało się w końcu sięgnąć po najwyższe laury. Szanse były wyrównane – czasami mieliśmy dużą przewagę, ale niekiedy na bojkach było bardzo ciasno. Pływało się bardzo fajnie, było bezpiecznie i dobrze się bawiliśmy. Za rok na pewno też wystartujemy – mamy duży apetyt na kolejne medale.

Drugą i trzecią lokatę zajęli żeglarze z Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii. Srebrne medale zdobyli Stanisław Popek, Irena Małek i Kuba Kwieciński, a brązowe Emil Dyrcz, Małgorzata Kalvoda, Krzysztof Micał i Jakub Draus.

W grupie amatorskiej zwyciężyła ekipa z Niemiec – Robert Kaminski – sternik, Jerzy Majkowski, Eugeniusz Zachski, Bruno Kaminski i Zygmund Zander (Polish International Yacht Club Korsarze Żeglarska Brać).

To już nasz trzeci udział w tej imprezie, można nazwać nas więc weteranami – opowiada Robert Kaminski. – W tym roku wszystko było świetne – impreza, pogoda, organizatorzy i łódki. Tylko pogratulować i życzyć sobie, żeby te regaty na stałe wpisały się w kalendarz. Rywalizacja była ostra, ale na końcu jak zawsze były uściski i wszyscy wybaczyli sobie małe błędy na wodzie. Na pewno co roku będziemy starali się wystawiać załogę.

Drugie miejsce zdobyli żeglarze z Austrii, reprezentujący Spinnaker Yachtclub Klub Żeglarski w Wiedniu – Tadeusz Znajkowski – sternik, Dariusz Śliwa, Grażyna Weber i Adrian Grzebyk. Na ostatnim stopniu podium stanęli zawodnicy ze Szwecji: Jacek Bojanowicz – sternik, Paweł Hofman, Olaf Duński i Andrzej Henriksson (Yacht Klub Polonia Skandynawia).

W zmaganiach, w związku z przypadającym w tym roku stuleciem Akademii Marynarki Wojennej, uczestniczyło również pięć załóg z morskich uczelni wojskowych. O Puchar Komendanta Akademii Marynarki Wojennej rywalizowali żeglarze z Hiszpanii, Ukrainy, Bułgarii, Rumunii i Polski. Ostatecznie najlepsi okazali się Hiszpanie ze Spanish Navy Academy: Pablo Caamano Carbera – sternik, Jorge Chereguini Portela, Ovidiu N. Bacita i Adrian Lopez Granados. Drugie miejsce zajęli zawodnicy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – Maria Kulling – sternik, Maciej Romanowski, Szymon Tomanek i Maciej Klasa. Brązowy medal przypadł Rumunom z Mircea cel Batran: Andrei Silvian Popescu – sternik, Catalin Mihai Doros, Lucian Cristocea i Stefan Gabriel Aorosoaiei.

Podczas zakończenia mistrzostw organizatorzy przyznali osobne trofea dla najmłodszego i najstarszego uczestnika regat. Otrzymali je, odpowiednio, Bruno Kaminski i Andrzej Kacała. Drugi z żeglarzy otrzymał również Puchar Fair Play, przyznawany przez Polski Komitet Olimpijski. Zakończenie imprezy było też okazją do uhonorowania prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego medalem z okazji 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za pomoc w organizacji regat. Ostatnim akcentem imprezy było złożenie kwiatów pod pomnikiem jej patrona – budowniczego gdyńskiego portu Tadeusza Wendy – i wspólne zdjęcie wszystkich uczestników.

Wypowiedzi m.in. dla zeglarskie.info



Oficjalne wyniki III Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich


Wyniki grupy profesjonalnej

Wyniki grupy amatorskiej

Wyniki morskich uczelni wojskowych






Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna


LOSOWANIE JACHTÓW 2020

22 czerwca w Marinie Yacht Park w Gdyni odbyło się oficjalne losowanie Jachtów 2020. Każda załoga została przydzielona do konkretnego numeru jachtu.

Na starcie pojawią się 23 drużyny, z 10 krajów.

Dwudniowe regaty rozpoczynają się w sobotę 25 czerwca. Oficjalną rywalizację poprzedza piątkowy, dwugodzinny trening na wodach Zatoki Gdańskiej

Oprócz załóg polonijnych w regatach uczestniczyć będzie 5 załóg z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.



Wyniki losowania:

Anna Pawlak 128
Piotr Kwaśny 117
Mariusz Karpiński 109
Tadeusz Znajkowki 136
Andrzej Kacała 113
Irena Głuchowska 118
Robert Kamiński 101
Tomasz Kluziak 127

Emil Dyrcz 150
Stanisław Popek 129
Rafał Draus 112
Jacek Bojanowicz 137
Marek Słowiaczek 122
Grzegorz Skupień 116
Jerzy Budrewicz 151
Rusłan Kostiukow 106
Bogdan Monkiewicz 132


ZAWIADOMIENIE O REGATACH 2022


PROGRAM ŚWIATOWYCH POLONIJNYCH MISTRZOSTW ŻEGLARSKICH 2022


14:00 - 17:00   Przyjazd i zakwaterowanie uczestników Mistrzostw


18:30   Spotkanie organizacyjne

10:00    Uroczyste otwarcie Regat

MIEJSCE: Marina Yacht Park, ul. Arkadiusza Rybickiego 4c, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE


11:00 - 16:00    Regaty

MIEJSCE: Zatoka Gdańska    ZOBACZ NA MAPIE

10:30 - 15:30    Regaty

MIEJSCE: Zatoka Gdańska    ZOBACZ NA MAPIE


15:30    Uroczyste zakończenie Regat

MIEJSCE: Marina Yacht Park, ul. Arkadiusza Rybickiego 4c, Gdynia    ZOBACZ NA MAPIE

12:00    Wyjazd uczestników



Patron Mistrzostw inżynier Tadeusz Wenda

Dla każdego kto zna historię Gdyni postać inżyniera Tadeusz Wendy jest nierozerwalnie związana z sukcesem II Rzeczypospolitej w odbudowie polskiej państwowości nad Bałtykiem. Dzięki jego śmiałym wizjom niewielka wioska rybacka przeobraziła się w znaczący w Europie port, a żegluga narodowa uzyskała pełny dostęp do mórz i oceanów całego świata. Miło nam poinformować, że zgodnie z wolą Rodziny wielkiego Polaka, wyrażonej przez Jego wnuczkę Hannę Wendę-Uszyńską, na prośbę Organizatorów zawodów, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie nosić będą imię tego wielkiego Polaka.


INFORMACJE O PATRONIE







JACHT 2020

Regaty zostaną rozegrane w klasie 2020.
Dla uznania regat za odbyte ustala się rozegranie przynajmniej 1 wyścigu.

Jacht klasy 2020 - przeznaczony jest do powszechnej nauki żeglowania od podstaw dla dzieci i młodzieży, do podnoszenie umiejętności i kwalifikacji żeglarskich, przygotowania do egzaminu i egzaminowania na patent żeglarza jachtowego (Rozporządzenie MSiT oraz MTBiGM z dnia 22 maja 2013 r., Warszawa, Dz. U. poz. 602 dnia 24 maja 2013 r.).

Bezpieczeństwo

Jacht spełnia wymagania bezpiecznej i bezstresowej (szczególnie ważne dla początkujących) żeglugi w kategorii jachtów treningowych, rekreacyjnych i regatowych.

Konstrukcja

Konstrukcja jachtu, określona powszechnymi kryteriami Norm Europejskich ISO, umożliwia swobodę żeglowania bez asekuracji zewnętrznej. Jacht posiada kategorie projektową C (zdolność do żeglugi przy sile stałego wiatru do 6 stop. B , podmuchach wiatru do 33 węzłów i fali do 2 m wysokości).







O SPORCIE POLONIJNYM - DARIUSZ PIOTR BONISŁAWSKI
prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

MAREK RUDNICKI
profesor medycyny - Polonia amerykańska

TADEUSZ ADAM PILAT
prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych







World Sailing 2017-2020

Regaty rozgrywane będą̨ zgodnie z przepisami zdefiniowanymi w Przepisach Regatowych Żeglarstwa
World Sailing 2017-2020.



ZAWIADOMIENIE O REGATACH 2022










ORGANIZATOR

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,





PARTNER STRATEGICZNY




PARTNER GŁÓWNY

MECENAT FINANSOWY

GŁÓWNY PATRON MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

PATRONAT MEDIALNY - RADIO GDAŃSK

PATRONAT MEDIALNY - ZEGLARSKI.INFO