MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY

w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.
Msza koncelebrowana przez Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

20 września 2018


Na początku liturgii do przedstawicieli Polonii zwrócił się kard. Kazimierz Nycz. „Są takie miejsca, w których wszyscy Polacy, mieszkający w Polsce i zagranicą, a w przypadku naszego kraju jest to rzeczywistość zróżnicowana i bogata, mają prawo czuć się jak u siebie. Niewątpliwie wśród wielu takich miejsc w Polsce jest warszawska archikatedra” – zwrócił uwagę metropolita warszawski.

Kardynał przypomniał, że tegoroczny zjazd Polonii jest wyjątkowy, gdyż przypada w jubileuszową 100. rocznicę odzyskania niepodległości. – Rok 1918 oraz to, co nastąpiło przedtem i potem, ma duży związek z wami, Polakami mieszkającym poza granicami naszej Ojczyzny – mówił do Polonii kard. Nycz.”Z jednej strony, czas rozbiorów sprawił, że Polacy stali się zagranicą bardzo liczni. Z drugiej strony wkład Polonii w odzyskanie niepodległości jest ogromny” – powiedział hierarcha, przypominając, że jedną z postaci symbolizujących wielki wkład Polaków na obczyźnie w odzyskanie niepodległości jest Ignacy Paderewski, pochowany w warszawskiej archikatedrze.

Kardynał dodał, że emigracja narodu polskiego charakteryzowała nie tylko czasy przeszłe zmagań wojennych, ale też następuje współcześnie. – Troszczymy się o was wszystkich jako państwo, ale także jako Kościół – zapewnił. Dodał, że Eucharystia jest okazją do modlitwy m.in. o wytrwanie w polskiej tożsamości.

W homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej apelował o to, aby życie opierać na wierze zgodnej z Ewangelią. Takie życie powinno być „fundamentem wszystkich podejmowanych przez nas działań w wymiarze indywidualnym, wspólnotowym, instytucjonalnym, w służbie Polsce i Polonii”.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
ZDJĘCIA © : AGATA PAWŁOWSKA (PAI)

VATICAN NEWS

Warszawa: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie, które potrwa do najbliższej niedzieli, rozpoczęła Msza św. w stołecznej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.


W homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Emigracji Polskiej apelował, by troska o wiarę i życie z nią zgodne, były fundamentem wszystkich działań, także tych w służbie Polsce i Polonii. „W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny - powiedział bp Lechowicz. - Miejmy mocne przekonanie, że w żaden inny sposób nie możemy lepiej służyć naszej umiłowanej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” .


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się pod hasłem „Łączy nas Niepodległa”.


https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2018-09/warszawa-zjazd-polonii-i-polakow-zagranica.html

L24.lt

Rozpoczął się Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W czwartek rozpoczął się w Warszawie V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Uczestnicy spotkania, w tym delegacja z Wileńszczyzny, zgromadzili się kościele św. Jana na porannej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo koncelebrował kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

„W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny. W żaden inny sposób nie możemy służyć naszej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” – powiedział w homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej do Polonii.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy poprzedziła zorganizowana wczoraj konferencja prasowa. Wzięli w niej udział: szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska oraz prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat.

Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senat Rzeczypospolitej Polskiej, który podkreślił szczególny charakter Zjazdu w roku stulecia Odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwrócił uwagę na to, że Zjazd stwarza możliwość do licznych spotkań i dyskusji z Polonią i Polakami, wymiany opinii i uwag oraz wspólnego wypracowania lepszego modelu współdziałania, tak by wsparcie ze strony państwa polskiego i Senatu mogło być jeszcze bardziej efektywne. Dodał, że szczególnie istotne jest szukanie odpowiedzi, w jaki sposób można budować polską tożsamość narodową za granicą, w jaki sposób można działać na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia naszej Ojczyzny.

Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrała Polonia w odzyskaniu niepodległości i podtrzymaniu polskości za granicą. Powiedział, że program Zjazdu wpisuje się w historię budowania platformy współpracy organizacji polonijnych i Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny.

Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata podniosła kwestię obrony dobrego imienia Polski i Polaków. Zaznaczyła, że nadchodzący Zjazd będzie okazją do pokazania działalności Polaków i Polonii, ich działania na rzecz obrony dobrego imienia Polski.

Tadeusz Adam Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych zaznaczył, iż kwestia obrony dobrego imienia Polski przewija się we wszystkich forach Zjazdu. To niezwykle ważne zagadnienie, które konsekwentnie musimy realizować.

Sesja inauguracyjna V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbędzie się w czwartek o godz. 15.00 czasu litewskiego w Sejmie RP (sala Plenarna). Jeszcze dziś delegatów Zjazdu przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezydent RP Andrzej Duda.

Obrady uczestników Zjazdu rozpoczną się w piątek. Ponad 600 przedstawicieli Polonii i Polaków zza granicy będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach.

Obrady potrwają do niedzieli i zostaną uwieńczone Mszą św. w intencji Polonii i Polaków za granicą w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat RP w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Na podst. wspolnotapolska.org.pl, inf. wł.


http://l24.lt/pl/polska/item/265049-rozpoczal-sie-swiatowy-zjazd-polonii

OPOKA

Warszawa: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie, które potrwa do najbliższej niedzieli, rozpoczęła Msza św. w stołecznej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

W homilii bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Emigracji Polskiej apelował, by troska o wiarę i życie z nią zgodne, były fundamentem wszystkich działań, także tych w służbie Polsce i Polonii. „W wierze i Ewangelii dostrzegajmy nadal skuteczne środki umacniania naszej miłości do Ojczyzny - powiedział bp Lechowicz. - Miejmy mocne przekonanie, że w żaden inny sposób nie możemy lepiej służyć naszej umiłowanej Ojczyźnie i jej niepodległości, jak żyjąc zgodnie z Ewangelią” .

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się pod hasłem „Łączy nas Niepodległa”.

źródło: Rafał Łączny – Polska (KAI) dla vaticannews.va


http://www.radiomaryja.pl/informacje/s-karczewski-mam-nadzieje-ze-bedziemy-zwiekszac-srodki-finansowe-na-polonie/

WIARA.PL

Wracając do korzeni


- Nie możemy lepiej służyć naszej ojczyźnie, niż żyjąc zgodnie z Ewangelią - mówił bp Wiesław Lechowicz do 600 przedstawicieli Polaków z całego świata, rozpoczynających w Warszawie V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.

Anna Zawadzka wyjechała z Polski, mając 15 lat. Od trzech dekad mieszka w Chicago, ale za każdym razem na myśl o Polsce serce bije jej mocniej. Odwiedzając ojczyznę, zagląda do rodzinnego Białegostoku, z dumą pokazuje znajomym Amerykanom Warszawę i Kraków, prowadzi do Muzeum Powstania Warszawskiego i do warszawskich świątyń.

- Czasem wydaje nam się, że lepiej oceniamy polskie problemy niż tu, nad Wisłą. Z perspektywy widać niekiedy więcej, i może dlatego bardziej tęskno do tego, co tu zostawiliśmy - mówi.

Po raz pierwszy przyjechała na Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Z uwagi na przypadającą w 2018 roku Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości, główne organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele, we współpracy z Senatem RP i Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" postanowiły zwołać taki zjazd po raz piąty. Do Warszawy przyjechało ponad 600 uczestników z 40 krajów świata.

- Chcemy nadać temu specjalny charakter i niecodzienny wymiar, tak aby to spotkanie Polaków z całego świata stało się znaczącym punktem w narodowych obchodach, jednoczących w obliczu wielkiego święta cały rozproszony w świecie naród - mówi Marian Pawlik, przewodniczący Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował w Warszawie do 23 września. Rozpoczął się uroczystą Mszą św. w archikatedrze św. Jana.

Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który prosił, by uczestnicy Zjazdu czuli się w katedrze jak u siebie. Podkreślał również wkład polskiej emigracji w odzyskanie polskiej niepodległości.

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Chór "Ojcowizna" z Wilna. Homilię wygłosił bp Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej Konferencji Episkopatu Polski.

- Co nas jednoczy, co umacnia nasza miłość do Polski? Wystarczy nawet pobieżna znajomość losów Polonii, by przekonać się, że z ojczyzną łączy nas przede wszystkim wiara w Boga. Jej ślady znajdziemy na wszystkich kontynentach: z każdego zakątka świata słychać było przecież "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie". W każdym polskim domu wpatrywano się w obraz Matki Bożej, zanosząc modlitwę o wolność. Nasi rodacy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. - mówił biskup, prosząc, by Polonia przekazywała tę wiarę kolejnym pokoleniom.

- Nie możemy lepiej służyć naszej ojczyźnie, niż żyjąc zgodnie z Ewangelią - dodał.

Po Mszy św. odbyło się złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza i sesja inauguracyjna w Sejmie. Przewidziane jest również spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką. Ostatniego dnia, w niedzielę Polonia z całego świata spotka się na Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.


https://info.wiara.pl/doc/5039024.Wracajac-do-korzeniORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów