Spotkanie uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy z Parą Prezydencką

Pałac Prezydencki

20 września 2018


- Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście - mówił Prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

- Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce – powiedział Prezydent dodając, że to często bardzo dobre świadectwo. Zwrócił uwagę, że w Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. - Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. - Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową , materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom - podkreślał. - Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.

Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. - Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z Prezydentem USA jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. - Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności - dodał Andrzej Duda.

- Wierzę w to, że także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską Waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni - mówił Prezydent.


W spotkaniu wzięli także udział m.in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski i Marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski.

Prezydent objął V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy Patronatem Honorowym w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
ZDJĘCIA © : AGATA PAWŁOWSKA (PAI)
ŹRÓDŁO: PRESS.WARSZAWAWystąpienie Prezydenta RP
na spotkaniu z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy


Szanowny Panie Marszałku,
Szanowny Panie Wicemarszałku,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Prezesi, Przewodniczący,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
ale przede wszystkim Moi Drodzy Rodacy, przybyli na to spotkanie do Polski ‒ na V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy z całego świata!


Ogromnie się cieszę, że możemy Państwa w tych dniach gościć także tutaj, w Pałacu Prezydenckim, po to, żeby się przywitać, ale przede wszystkim ‒ by podziękować i pogratulować.

Bardzo często żyją Państwo za granicą od wielu lat. Wielu z Państwa – zwłaszcza młodych – urodziło się poza granicami, a cały czas czujecie się Polakami i cały czas w związku z tym nimi jesteście. Bardzo za to dziękuję: Wam, Waszym najbliższym, rodzicom, którzy wychowali w polskości, szkołom, które uczyły języka polskiego i historii Polski, polskim nauczycielom, polskim duchownym.

Księża, zakonnicy i siostry zakonne sprawują przez lata posługę poza granicami Rzeczypospolitej, często polegającą nie tylko na modlitwie czy udzielaniu sakramentów, ale bardzo często polegającą na zwykłym udzieleniu wsparcia – psychologicznego, duchowego, dobrego słowa, które nieraz tak jest potrzebne człowiekowi, zwłaszcza z daleka, na obczyźnie, samotnemu. Wszyscy bardzo dobrze wiecie, jak to jest.

Bardzo dziękuję wszystkim Państwu, którzy na co dzień prowadzą polską i propolską działalność: właśnie za to, że młodzi mają polskie świadectwo poza granicami kraju, za to, że tworzycie wspólnotę, że także nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce – dobre, bardzo często doskonałe – jaka jest Polska, jacy są Polacy, jakimi są ludźmi.

Wielu z Państwa osiągnęło w życiu zawodowym i osobistym poza granicami Polski ogromne sukcesy. Gratuluję Wam tego z całego serca. Gratuluję i dziękuję, bo właśnie także poprzez te sukcesy reprezentują Państwo Polskę i tym samym ‒ nas wszystkich. To bardzo często są pokolenia, bo przecież pierwsze polskie osady poza granicami, na emigracji powstały blisko 200 lat temu. Więc to jest naprawdę bardzo długi czas ‒ i całe pokolenia Polaków urodziły się poza granicami. Jednak Państwo cały czas są.

To V Zjazd, ale tak naprawdę pierwsze spotkania odbywały się już w odrodzonej Rzeczypospolitej, której stulecie odzyskania niepodległości obchodzimy w tym roku. Dziękuję, że z tego właśnie tytułu zjazd odbywający się w tych dniach w Warszawie ma taki szczególny wymiar. Bo to też już jest 90 lat, odkąd Polacy z zagranicy i Polonia spotykają się, by być razem – spotykają się właśnie na zjazdach. To pokazuje, jakim jesteśmy społeczeństwem.

To także w jakimś sensie trudna prawda o naszym narodzie: prawie 40 mln Polaków mieszkających tutaj, na polskiej ziemi, ale 20 mln – poza granicami. To także świadectwo naszej niezwykle trudnej historii, bo bardzo często wyjeżdżali nie z własnej woli. Bardzo często wygnały ich stąd wojna, prześladowania, głód, okupacja, zabory, często byli wywiezieni, często – tak jak dzieci z Pahiatua – przez Syberię poszli w świat.

Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i Polsce – że nigdy o niej nie zapomnieliście. Że pomagaliście w trudnych czasach, przesyłając – dosłownie – pomoc żywnościową, materialną, finansową tutaj, do Polski. Po to też, by walczyć o wolność, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier czy chociażby mała drukarenka, na której można by drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom. Dziękuję za to, że zawsze myślicie o Polsce i dziękuję, że o nią dbacie. Dziękuję, że tę łączność nadal podtrzymujecie.

Cieszę się ogromnie, że możemy Was dzisiaj gościć, ale przecież przyjeżdżacie często do wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, która ma swoje wielkie ambicje, ma świadomość swojej pozycji, swojego miejsca w świecie i światowej polityce. Ma świadomość także swojego potencjału także w organizacjach międzynarodowych, do których należy – Unii Europejskiej i NATO. Dziękuję Wam za to, że w nich jesteśmy. Przede wszystkim dziękuję, że jesteśmy w NATO. Bo to także wielka zasługa Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Bardzo Wam za to dziękuję, że także dzięki Waszej niezłomności, Waszemu wielkiemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych, rozmawiać z prezydentem Stanów o tym, jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa. Kto by jeszcze trzydzieści parę lat temu w ogóle pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe? Że będą w Polsce wojska NATO, wojska amerykańskie i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej. Że będziemy kupowali sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, suwerenność. To wielki okres w naszej historii.

Wierzę, że właśnie także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską Waszych i naszych marzeń ‒ silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny; Polskę, z której będziecie mogli być dumni.

Cieszę się, że w podziękowaniu dla Was, Waszej pracy i działalności można wypowiedzieć nie tylko słowa – choć i one przecież są ważne. Ale że możemy dzisiaj wychodzić z takimi inicjatywami, jak choćby polskie legitymacje szkolne dla dzieci i młodzieży uczących się poza granicami. Żeby mogli przyjechać do Polski i nawet nie chodzi o to, by uzyskać zniżkę – bo przecież w większości wypadków stać Państwa na bilety, żeby je dzieciom kupić – tylko żeby były traktowane tak jak dzieci uczące się w Polsce i żeby miały poczucie, że są równe z dziećmi, które tu się urodziły, tu chodzą do szkoły. To ważne w znaczeniu tej właśnie warstwy symbolicznej.

Dziękuję Wam za wszystko, co na co dzień robicie dla Polski i dla polskich społeczności w Waszych krajach. Dziękuję za to, jak reprezentujecie Polskę. Dziękuję, że przychodzą też Państwo – bo widzę sporo znajomych twarzy – na spotkania, które odbywam w związku z moimi zagranicznymi wizytami. One są dla mnie bardzo ważne, bo jednym z moich celów jest zespajanie nas jako narodu ‒ żebyśmy czuli więź, że wszyscy jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Dziękuję, że Państwo na te spotkania przychodzą i że bardzo często je organizujecie. Uśmiecham się właśnie do naszych harcerzy z Wilna – czuwaj!

Bardzo Państwu jeszcze raz dziękuję. Proszę mi wierzyć, jestem ogromnie wzruszony, gdy mogę poza granicami patrzeć na Was, kiedy gromadzicie się na tych spotkaniach. Jestem też ogromnie wzruszony, gdy mogę odznaczyć tych, którzy są szczególnie zasłużeni – to wielki zaszczyt i przyjemność. Dziękuję, że są Państwo z nami nie tylko dzisiaj i tu, ale że jesteście myślą, swoją pracą i służbą dla Polski i Polaków codziennie.


Dziękuję.


Źródło: http://www.prezydent.pl/
POLSKIE RADIO 24.PL

Prezydent do uczestników Zjazdu Polonii: dziękuję, że tworzycie wspólnotę


Spotkanie pary prezydenckiej z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

- Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni - mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. - To dzięki waszej niezłomności i wielkiemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych, rozmawiać o tym jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa - zauważył.

- Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności - mówił Duda dziękując Polakom z zagranicy za to jak reprezentują Polskę.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2192219

Głos Polaków w Republice Czeskiej

TRWANIE PRZY POLSKOŚCI


Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez Was my tu, w kraju nie bylibyśmy sobą. Aby Polonia i Polacy trwali przy polskości, Polska musi być dla nich punktem odniesienia i wartością – powiedział marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski. Od czwartku do niedzieli w Warszawie trwa V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Uczestniczy w nim liczna reprezentacja Zaolzia.

Kongres Polaków reprezentują na Zjeździe prezes i jego zastępcy – Mariusz Wałach oraz Tomasz Pustówka i Józef Szymeczek, a także Stanisław Folwarczny, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy Helena Legowicz, Piotr Chroboczek, Andrzej Niedoba, Andrzej Suchanek, Halina Szczotka, a Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski” jego wiceprezes, Henryk Cieślar. W Warszawie goszczą także dziennikarze „Zwrotu” i „Głosu” – Izabela Żur i Katarzyna Czerná oraz Tomasz Wolff.

W czwartek, pierwszym dniu Zjazdu, padło wiele ważnych słów skierowanych do Polaków rozsianych po całym świecie. Marszałek Karczewski mówił do Polaków zgromadzonych w Sejmie, że są w domu.

– Bardzo państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – powiedział prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. – Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – dodał prezydent.

Padły także słowa na temat dofinansowania polskich inicjatyw przez Senat (w tym roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, udało się wyasygnować 100 milionów, kwota ta ma wzrosnąć w najbliższych latach), Karczewski przypomniał także, że rozpoczynają się prace legislacyjne nad nową ordynacją wyborczą do Senatu, która zakłada, że jedno miejsce jest zarezerwowane dla przedstawiciela Polonii/Polaków z Zagranicy.

Wczoraj program dla wszystkich uczestników był ten sam. Od dziś w ramach Zjazdu działają między innymi fora organizacji polonijnych, mediów, kultury oraz sportu.


http://glos.live/Wiadomosci/detail/Trwanie_przy_polskosci/12

Gazeta Petersburska

«Нас объединяет независимая Польша!»


Обычно они рассеяны по всему миру, но в течение этих нескольких осенних дней они собираются в столице страны – там, где их корни. О ком идет речь? О представителях поляков, живущих далеко от своей родины.

С 20 по 23 сентября проходит V съезд польской диаспоры в Варшаве. Проходящий в этом году конгресс особенный: он организован в честь 100-летия восстановления независимости Польши. Это символическая дата восстановления независимости Польши особо важна для польской диаспоры. Все ценности (совместные корни, язык, история, традиция, культура и любовь к родине), благодаря которым удалось соединить страну, по сей день являются самыми важными для диаспоры. В настоящее время эти ценности соединяют всех поляков во всем мире.

Более 600 участников этого мероприятия встретилось в Варшаве, чтобы обсуждать самые значимые для польской диаспоры проблемы, связанные, например, с обучением польскому языку за границей. До сих пор проходят заседания и дисскусионные панели, посвященные науке и культуре.

Участники получили возможность встретиться с президентом Анджеем Дудой, его женой, депутатами Сейма и Сената, а также министрами. Представители диаспоры посетили здание парламента Польши, Президентский дворец, а также праздничный концерт «Наша независимая 1918-2018» в народном Театре в Варшаве.

Среди участников съезда находятся представители организации польской диаспоры из Петербурга: председатель КПО «Полония» – Чеслав Бласик и Вероника Беляева-Сачук, председатель Конгресса поляков в Санкт-Петербурге – Лилия Шишко, а также наша главная редактор, Тереса Конопелько, которая участвовала в I Всемирном Форуме Полонийных СМИ, и передает нам самые интересные новости и фотографии с конгресса. Все фотографии из Варшавы можете увидеть в нашем Инстаграме и на нашей странице в Фейсбуке.


http://gazetapetersburska.org/wp/language/ru/%D0%BD%D0%B0%D1%81-%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%B5%D1%82-%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%88%D0%B0/

TVP 3 WARSZAWA

Prezydent do uczestników Zjazdu Polonii: dziękuję, że tworzycie wspólnotę


Spotkanie pary prezydenckiej z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbyło się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

- Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni - mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. - To dzięki waszej niezłomności i wielkiemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych, rozmawiać o tym jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa - zauważył.

- Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności - mówił Duda dziękując Polakom z zagranicy za to jak reprezentują Polskę.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2192219

DZIENNIK ZWIĄZKOWY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranic


„Dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń; silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie” – powiedział prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii. „Cieszy nas, że Polacy chcą wracać do ojczyzny; rząd wspiera powroty z emigracji zarobkowej” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu polskiego parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatuje w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Podczas posiedzenia na Sali Plenarnej Sejmu, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odczytał list w imieniu szefa rządu. Morawiecki podkreślił w nim, że Zjazd jest ważnym dla wszystkich wydarzeniem, które potwierdza „potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną”.

Premier zaznaczył, że Zjazd odbywa się w szczególnym roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „Tworzy (to) wyjątkową okazję do dialogu na temat przyszłości i rozwoju działań służących budowaniu wspólnoty Polaków żyjących na całym świecie, w kształtowaniu narodowej tożsamości i poczucia dumy ze wspólnych korzeni” – napisał.

„Wszyscy dobrze pamiętamy i chcemy pamiętać, że to dzięki wysiłkom rodaków mieszkających w kraju i za granicą nasz naród był w stanie podjąć największe wyzwanie w swojej historii” – napisał. „Odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie” – wskazał premier. Jego zdaniem niezmierną zasługą Polaków mieszkających za granicą jest „utrzymywanie polskości poprzez przekazywanie – z pokolenia na pokolenie – ojczystej tradycji, religii i języka”.

„Nasza ojczyzna głęboko osadzona w historii i kulturze, dynamicznie się rozwija. Polska jest dzisiaj państwem nowoczesnym, otwartym na świat. Świadomość, że dobrze wykorzystujemy szansę rozwoju, pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość” – zauważył Morawiecki. Jak dodał, znaczący wkład w ten proces wnosi właśnie Polonia.

„Cieszy nas to, że Polacy chcą jednak wracać do ojczyzny, że dostrzegając potencjał polskiej gospodarki, podejmują starania by znaleźć w kraju możliwość rozwijania swojej kariery” – napisał premier. Zapewnił, że rząd „wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej”. Morawiecki oświadczył, że działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednym z priorytetów polityki jego rządu. „Życzę państwu inspirujących obrad, które zaowocują aktywnością dla dobra Polski i Polaków rozsianych po całym świecie” – podkreślił.

Uczestników Zjazdu powitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przypomniał, że Sejm ogłosił 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „W tej ważnej uchwale zapisaliśmy, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej” – mówił Kuchciński. Zwrócił uwagę, że jedna trzecia obywateli polskich mieszka poza granicami kraju. „Ten stan wynika z dramatycznych konsekwencji i skutków II wojny światowej, ale wiąże się także z wielkimi falami emigracji politycznej i ekonomicznej, które następowały później, aż do pierwszych dekad XXI wieku” – powiedział.

„Dzisiaj polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji, także tych, którzy byli w czasach okupacji przymusowo wysiedlani” – oświadczył Kuchciński. Jak dodał, „Polska jest naszym wspólnym dobrem”. „Możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu, Polacy za granicą, na emigracji walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu” – stwierdził marszałek Sejmu. Nasi rodacy mają „wielkie zasługi” dla Polski – dodał. Kuchciński zaznaczył, że Polska należy do NATO i Unii Europejskiej również dzięki staraniom Polonii. „Musimy o tym pamiętać i chcemy o tym przypominać” – powiedział.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się do uczestników Zjazdu słowami: Witam w domu. Polonia i Polacy za granicą współtworzą polską tożsamość. Bez was my, tu w kraju, nie bylibyśmy sobą”. „Ale i wy, w swoich krajach zamieszkania nie bylibyście sobą bez nas tu, w kraju” – dodał. „Jesteśmy jednym narodem, w którego dziejach nie tylko wspólnie się odnajdujemy, ale którego osiągnięcia są naszą wspólną dumą i satysfakcją” – oświadczył. Wspomniał też o „fundamentalnej i nie do przecenienia rola Kościoła katolickiego”. „Życie polonijne zaczyna się zwykle od kościoła parafialnego” – zauważył. Wyraził też Kościołowi „wdzięczność za dobro, które Polska i Polonia mu zawdzięcza”.


Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

„Żyjecie państwo za granicą od wielu lat, wielu z państwa – zwłaszcza młodych – urodziło się poza granicami, a cały czas czujecie się Polakami i cały czas nimi w związku z tym jesteście” – mówił prezydent do uczestników zjazdu. „Bardzo za to dziękuję wam, bardzo za to dziękuję za to waszym najbliższym, rodzicom, którzy wychowali w polskości, szkołom, które uczyły języka polskiego, historii Polski, nauczycielom polskim, polskim duchownym” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dziękował także Polonii za prowadzenie polskiej i propolskiej działalności, a także za dawanie młodym polskiego świadectwa poza granicami kraju. Duda dziękował przedstawicielom Polonii za tworzenie wspólnoty oraz za to, że wystawiają Polsce swoją codzienną działalnością i swoim życiem „dobre, bardzo często doskonałe świadectwo”.

„Wielu z państwa osiągnęło w życiu zawodowym i osobistym poza granicami Polski ogromne sukcesy. Gratuluję państwu tego i dziękuję z całego serca, bo właśnie także poprzez te sukcesy reprezentujecie państwo Polskę i reprezentujecie tym samym nas wszystkich” – dodał.

Prezydent wskazywał, że zjazdy Polonii pokazują „trudną prawdę o naszym narodzie”. „Prawie 40 mln mieszkających tutaj, na polskiej ziemi, ale 20 mln poza granicami. To także świadectwo naszej niezwykle trudnej historii, bo bardzo często (Polacy) nie z własnej woli wyjeżdżali, bardzo często wygnała ich stąd wojna, prześladowania, głód, okupacja, zabory, często byli wywiezieni, często – tak jak dzieci z Pahiatua – przez Syberię poszli w świat” – mówił prezydent.

Prezydent dziękował Polonii za „trwanie przy polskości i przy Polsce” i za to, że nigdy o niej nie zapomnieli. Duda stwierdził, że Polska ma wielkie ambicje, świadomość swojej pozycji w świecie i w światowej polityce, a także świadomość swojego potencjału. „Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

„Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności” – mówił Duda. (PAP)

Na zdjęciu: Spotkanie Pary Prezydenckiej z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy fot.Igor Smirnow/KPRP


http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/

L24.LT

Andrzej Duda do Polonii i Polaków za granicą: Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie


– Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – mówił prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

– Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce – powiedział prezydent dodając, że to często bardzo dobre świadectwo.

Zwrócił uwagę, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową, materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślał.

– Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.

Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z prezydentem USA jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – dodał Andrzej Duda.

– Wierzę w to, że także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską Waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił prezydent.

W spotkaniu wzięli także udział m. in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski i marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy to spotkanie Polaków z całego świata (ponad 600 uczestników z 44 krajów), odbywające się w dniach 20-23 września w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Rada Polonii Świata. Prezydent Andrzej Duda objął V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy Patronatem Honorowym w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

I Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy odbył się 14-18 lipca 1929 r.


http://l24.lt/pl/polska/item/265139-andrzej-duda-do-polonii-i-polakow-za-granica-dziekuje-ze-zawsze-myslicie-o-polsce-i-o-nia-dbacie

DZIENNIK POLONIJNY

Polonia z Nowego Jorku na V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy


W tegorocznym zjeździe uczestniczyli przedstawiciele Polonii nowojorskiej, reprezentanci największej polonijnej organizacji, Centrum Polsko-Słowiańskiego z jej prezes Bożeną Kamińską

– Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – powiedział Prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.– Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – mówił Prezydent, dodając, że to często bardzo dobre świadectwo.

Zwrócił uwagę, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową , materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślał.

– Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.

Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z Prezydentem USA, jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – dodał Andrzej Duda.


http://poland.us/strona,20,31447,0,polacy-z-nowego-jorku-na-v-swiatowym-zjezdzie-polonii-i-polakow-z-zagranicy.html

INTERIA FAKTYY

Prezydent do uczestników Zjazdu Polonii: Dziękuję, że tworzycie wspólnotę


"Dziękuję, że tworzycie wspólnotę oraz że reprezentujecie nasz kraj "- powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, które odbyło się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

"Żyjecie państwo za granicą od wielu lat, wielu z państwa - zwłaszcza młodych - urodziło się poza granicami, a cały czas czujecie się Polakami i cały czas nimi w związku z tym jesteście" - mówił prezydent do uczestników zjazdu. "Bardzo za to dziękuję wam, bardzo za to dziękuję za to waszym najbliższym, rodzicom, którzy wychowali w polskości, szkołom, które uczyły języka polskiego, historii Polski, nauczycielom polskim, polskim duchownym" - podkreślił Andrzej Duda.

Promowanie Polski, tworzenie wspólnoty

Prezydent dziękował także Polonii za prowadzenie polskiej i propolskiej działalności, a także za dawanie młodym polskiego świadectwa poza granicami kraju. Duda dziękował przedstawicielom Polonii za tworzenie wspólnoty oraz za to, że wystawiają Polsce swoją codzienną działalnością i swoim życiem "dobre, bardzo często doskonałe świadectwo".

"Wielu z państwa osiągnęło w życiu zawodowym i osobistym poza granicami Polski ogromne sukcesy. Gratuluję państwu tego i dziękuję z całego serca, bo właśnie także poprzez te sukcesy reprezentujecie państwo Polskę i reprezentujecie tym samym nas wszystkich" - dodał.

Prezydent wskazywał, że zjazdy Polonii pokazują "trudną prawdę o naszym narodzie". "Prawie 40 mln mieszkających tutaj, na polskiej ziemi, ale 20 mln poza granicami. To także świadectwo naszej niezwykle trudnej historii, bo bardzo często (Polacy) nie z własnej woli wyjeżdżali, bardzo często wygnała ich stąd wojna, prześladowania, głód, okupacja, zabory, często byli wywiezieni, często - tak jak dzieci z Pahiatua - przez Syberię poszli w świat" - mówił prezydent.

Prezydent dziękował Polonii za "trwanie przy polskości i przy Polsce" i za to, że nigdy o niej nie zapomnieli.

Polska z wielkimi ambicjami

Duda stwierdził, że Polska ma wielkie ambicje, świadomość swojej pozycji w świecie i w światowej polityce, a także świadomość swojego potencjału. "Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni - mówił prezydent podczas spotkania.

Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. "To dzięki waszej niezłomności i wielkiemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych, rozmawiać o tym jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa" - zauważył.

"Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności" - mówił Duda.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.


https://fakty.interia.pl/polska/news-prezydent-do-uczestnikow-zjazdu-polonii-dziekuje-ze-tworzyci,nId,2634005

ZWROT

pOLACY Z zAOLZIA W sEJMIE I pAŁACU pREZYDENCKIM


WARSZAWA / Wczoraj w Warszawie, po mszy w intencji ojczyzny w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i złożeniu wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w Sejmie otwarto uroczyście V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Biorą w nim udział delegacje Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz Kongresu Polaków. Wszyscy uczestnicy zjazdu spotkali się również z parą prezydencką.

Sesja inauguracyjna Sejmu Polonijnego odbyła się w Sali Plenarnej Sejmu RP. Otworzył ją marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie do delegatów przemawiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odczytano również list premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Z mównicy sejmowej przemawiali też szefowie organizacji i stowarzyszeń polonijnych. I chociaż „Polacy z zagranicy” i „Polonia” oraz ich rola w historii i współczesności Polski były przez wszystkich mówców odmienianie we wszystkich przypadkach, o tym, że Polacy mieszkają również na Zaolziu wspomniał tylko jeden z nich – prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat.

Po spotkaniu w Sejmie RP uczestnicy zjazdu udali się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście (…) Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – mówił Prezydent.

Do Warszawy na V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz na I Światowe Forum Mediów Polonijnych zorganizowane przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przy współudziale Rady Polonii Świata i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, zjechało łącznie około 600 uczestników. Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w RC reprezentują jego prezes Helena Legowicz oraz Halina Szczotka, Andrzej Suchanek, Piotr Chroboczek i Andrzej Niedoba.

ikz


http://zwrot.cz/2018/09/polacy-z-zaolzia-w-sejmie-i-palacu-prezydenckim/

BUMERANG POLSKI

Prezydent: „Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie”


– Bardzo Państwu dziękuję, że cały czas trwacie przy polskości i przy Polsce, że nigdy o niej nie zapomnieliście – powiedział Prezydent Andrzej Duda do uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu wzięła udział również Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

– Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem świadectwo także Polsce – mówił Prezydent, dodając, że to często bardzo dobre świadectwo.

Zwrócił uwagę, że wielu Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. – Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił.

Prezydent przypomniał o pomocy, jaką Polonia okazała w trudnych czasach. – Przesyłając do Polski dosłownie pomoc żywnościową , materialną, pieniężną, po to, żeby walczyć o wolność, po to, żeby można było drukować ulotki, żeby był papier, mała drukarenka, na której można było drukować podziemną prasę i w ten sposób walczyć przeciwko komunistom – podkreślał.

– Dziękuję, że zawsze myślicie o Polsce i o nią dbacie – powiedział Andrzej Duda.

Wspomniał też o zasługach Polaków mieszkających w USA związanych z wejściem Polski do NATO. – Także dzięki Waszej niezłomności, dzięki Waszemu patriotyzmowi mogliśmy dwa dni temu być w Stanach Zjednoczonych i rozmawiać z Prezydentem USA, jak będzie się rozwijała nasza współpraca wojskowa – akcentował. – Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności – dodał Andrzej Duda.

– Wierzę w to, że także dzięki Waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską Waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił Prezydent.

W spotkaniu wzięli także udział m.in. prezydenccy ministrowie Adam Kwiatkowski i Paweł Mucha oraz Marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy to spotkanie Polaków z całego świata (ponad 600 uczestników z 44 krajów), odbywające się w dniach 20-23 września 2018 roku w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Rada Polonii Świata. Prezydent objął V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

KPRP


http://www.bumerangmedia.com/2018/09/spotkanie-uczestnikow-zjazdu-u.html

GAZETA - DZIENNIK POLONII W KANADZIE

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


To, czego potrzebujemy coraz bardziej, to łączności pomiędzy wielkimi, wspaniałymi grupami Polaków rozsianymi po całym świecie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odbierając podczas gali w Operze Narodowej nagrodę prof. Andrzeja Stelmachowskiego, przyznaną przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”. Wręczenie nagrody odbyło się podczas gali z okazji V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbywa się w Warszawie. Premier jest pierwszym laureatem wyróżnienia.

Odbierając je, Morawiecki powiedział, że kiedyś “granice się przesuwały, ale Polska trwała, Polska pozostała”. “Mimo że bardzo często różni nasi zaborcy kazali się pakować naszym przodkom w kilka, kilkanaście minut i w tych walizkach wywożonych na Wschód niewiele zostawało, to zawsze zostawała Polska w sercu” – mówił szef rządu.

“Jestem ogromnie wdzięczny Polonii na całym świecie rozsianej – bo też ci Polacy, którzy wyjeżdżali na Zachód czasami nie mieli za wiele w tych swoich walizkach – ale jednak ogromna większość naszego narodu przechowała Polską w sercu, wiarę w Polskę i potrzebę łączności z Polską” – podkreślił Morawiecki.

Premier przypomniał słowa poety Jarosława Marka Rymkiewicza, który “mawia, że polskość to jest taka unikalna, jedyna w swoim rodzaju, oryginalna siła ducha”. “Ja tę wiarę bardzo mocno podzielam i cieszę się, że Polska coraz bardziej tę siłę ducha na całym świecie pokazuje” – dodał Morawiecki.

W ocenie premiera, “to, czego potrzebujemy coraz bardziej, to łączności pomiędzy tymi wielkimi, wspaniałymi grupami Polaków rozsianymi po całym świecie w takim swoistym archipelagu polskości”. “Ale idziemy w dobrym kierunku i ta łączność, miłość do kraju nie przemija, ona jest, trwa, jest głęboko w nas. Nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski” – mówił.

Wcześniej, uzasadniając przyznanie nagrody prof. Andrzeja Stelmachowskiego premierowi Morawieckiemu, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski podkreślił, że jest to wyróżnienie, “którego intencją jest uhonorowanie ludzi łączących Polonię – Polaków ze Wschodu, Polaków w kraju – w wielką narodową wspólnotę”.

“Z satysfakcją i wielką radością pozwalam sobie stwierdzić, że obecnie w osobie pana premiera napotykamy polityka, który wykazuje wielką otwartość na potrzeby Polonii i szczególne zrozumienie dla trudnych warunków, w jakich funkcjonują Polacy żyjący w krajach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego” – dodał.

Jak mówił Bonisławski, premier – kierując rządem, który z powagą i odpowiedzialnością podjął inicjatywę rozwiązania problemu repatriacji Polaków – wykazał troskę o rodaków w Kazachstanie, potomków ofiar sowieckich represji z lat 30. ub. wieku, “których w minionych latach obejmowano różnymi formami pozorowanej repatriacji, unikając w gruncie rzeczy rozwiązania problemu”. “Obecnie kolejne grupy repatriantów przybywają do Polski otoczone rzeczywistą opieką rządu i administracji państwowej” – podkreślił i przypomniał, że przygotowany przez rząd Morawickiego budżet “pozwolił na znaczące zwiększenie środków przeznaczanych na całą działalność polonijną”.

Prof. Andrzej Stelmachowski przez ponad 18 lat był prezesem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” w Warszawie; pełnił również funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii.

Po wręczeniu nagrody rozpoczął się koncert “Nasza Niepodległa 1918-2018”, prezentujący utwory z płyty o tej samej nazwie, która powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do wagi pieśni patriotycznych w polskiej historii nawiązał, otwierając galę, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przypomniał, że pieśni te towarzyszyły Polakom “we wszystkich chwilach tragicznych, ale i podniosłych”. Pieśni te – jak mówił – “dawały nadzieję, podnosiły na duchu, łączyły i sprawiały, że czuliśmy się wspólnotą niezależnie od tego, w jakiej byliśmy sytuacji, na jakim żyliśmy kontynencie”.

“Spójrzmy dziś w to minione stulecie, wsłuchajmy się raz jeszcze w nasze dzieje opowiedziane słowami pieśni patriotycznych, poczujmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że nie przegapiliśmy żadnej szansy, by być narodem wolnym i niezależnym, który bez kompleksów i bez fałszywej skromności może patrzeć w swoją przyszłość dziś, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówił Karczewski.

Marszałek Senatu otrzymał od Rady Polonii Świata obraz przedstawiający Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Andrzeja Filipowicza. “Bardzo serdecznie dziękuję. Ten piękny obraz będzie wisiał u mnie gabinecie, obok innego wielkiego Polaka Jana III Sobieskiego. To wielcy dwaj Polacy, o których musimy pamiętać i o których musimy mówić nie tylko Polakom, ale również Europejczykom i światu” – powiedział Karczewski.

Płyta “Nasza Niepodległa” powstała w ramach projektu, który uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowy Patronat Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego.

Utwory, które znalazły się na albumie, wykonali tacy artyści jak m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Andrzej Krzywy i Halina Mlynkova, Kayah.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.(PAP)

Nadia Senkowska, Aleksandra Rebelińska


http://www.gazetagazeta.com/2018/09/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy/


ORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE