MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Miejsce: Swiątynia Opatrzności Bożej

23 września 2018


Mszy Św. w intencji Polonii i Polaków za Granicą i 40-tą rocznicę rozpoczęcia Pontyfikatu św. Jana Pawła II, w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Koncelebrował ks. bp Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz kapłani posługujący Polonii i Polakom na całym świecie. Modlono się w intencji Polonii na całym świecie, a także o kanonizację błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, zamęczonego w obozie koncentracyjnym Dachau.

W nabożeństwie uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przedstawiciele Polonii – uczestnicy Zjazdu oraz mieszkańcy Warszawy. Prócz uczestników V Zjazdu Polonii Świata do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP z marszałkiem Stanisławem Karczewskim i panią wicemarszałek Marią Koc, a także przedstawiciele rządu z ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", współorganizatora Zjazdu.

Obecny był także 105-letni pułkownik Kazimierz Klimczak, weteran walk o niepodległość.

Oprawę muzyczną zapewnił chór polskiego zespołu pieśni i tańca „Ojcowizna” z Wileńszczyzny, pod kierownictwem Wioletty Leonowicz.

Podczas procesyjnego wejścia celebransów odśpiewano Gaude Mater Polonia – średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa napisany na kanonizację biskupa, która odbyła się w roku 1254.


Gaude Mater Polonia

W wygłoszonym kazaniu ksiądz kardynał przypomniał historię Świątyni Opatrzności Bożej i podkreślił jej rolę dla Polski i Polaków, przypomniał świętego Jana Pawła i Prymasa Tysiąclecia, wezwał do zawierzenia spraw Ojczyzny i wszystkich Polaków Opatrzności Bożej.


Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz - kazanie


Po kazaniu wierni wraz z celebransami odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.

W procesji z darami ołtarza przedstawiciele Związku Polaków na Litwie nieśli specjalnie upieczony na ten dzień wieleński chleb polski, Polonia Francji i Bułgarii ofiarowały kosz winnych gron. Rada Polonii Świata niosła ofiarowany Świątyni poliptyk przedstawiający wizerunki Matki Bożej ze Lwowa, Wilna, amerykańskiej Częstochowy i Londynu, autorstwa wileńskiego artysty malarza dra Roberta Bluja. Prezydium Rady Polonii Świata ofiarował ornaty maryjne z wizerunkami Matki Bożej z amerykańskiej Częstochowy, Ostrobramskiej i Kozielskiej. Delegacje ZHP na świecie, oraz organizacji ZHP na Litwie, Ukrainie niosły obraz przedstawiający patrona harcerzy, błogosławionego księdza Frelichowskiego, którego autorem jest artysta malarz z Grodna Andrzej Filipowicz. Delegacja Poczty Polskiej ofiarowała znaczek, będący wspólną edycja poczty polskiej i litewskiej na rocznicę 300-lecia koronacji Matki Bożej Trockiej (1718). Reprezentanci Kongresu Polonii w Rosji nieśli bukiet biało-czerwonych kwiatów. Przedstawiciele Polonii kanadyjskiej i Polonii australijskiej nieśli ampułki z winem i wodą.

Po zakończonej Eucharystii pani Teresa Berezowska, prezes Rady Polonii Świata odczytała uchwałę V Zjazdu proszącą o utworzenie Kaplicy Polonijnej.

W szczególnym roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40-tą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II, Rada Polonii Świata podjęła decyzję o zwrócenie się do Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego z prośbą o przeznaczenie jednej z kaplic bocznych Świątyni Opatrzności Bożej na Maryjną Kaplicę Polonijną.
Tym samym Rada Polonii Świata pragnie zwrócić się do Polonii i Polaków na całym świecie o zaangażowanie się we wspólne dzieło jakim będzie Maryjna Kaplica Polonijna.
Wydaje nam się bardzo ważnym aby Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego znalazło również symboliczne miejsce wśród Polonii. Polonia, jak wielokrotnie powtarzali św. Jan Paweł II oraz Czcigodny Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, to nierozerwalne części narodu polskiego.
Zaangażowanie się narodu polskiego w tworzenie Kaplicy Polonijnej będzie też swoistym wyrazem dziękczynienia Polonii za odzyskanie przez Polskę niepodległości".

Ksiądz kardynał wyraził zgodę, aby kaplicą taką stała się projektowana Kaplica Maryjna i wręczył przygotowany z tej okazji dokument.

Po błogosławieństwie i wspólnym odśpiewaniu Boże coś Polskę, delegacje zeszły do Panteonu Wielkich Polaków, gdzie została odsłonięta i pobłogosławiona ufundowana przez Polonię tablica poświęcona ojcom polskiej niepodległości, a także złożyły wiązanki przy grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Zygmunta Szadkowskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego i Longina Komołowskiego.

Na odsłoniętej i poświęconej tablicy pamiątkowej widnieje napis:


W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w hołdzie:

Ignacemu Janowi Paderewskiemu
Józefowi Piłsudskiemu
Ignacemu Paderewskiemu
Romanowi Dmowskiemu
Ignacemu Daszyńskiemu
Wncentemu Witosowi
Wojciechowi Korfantemu
Kard. Aleksandrowi Kakowskiemu

Rada Polonii Świata


Na zakończenie uczestnicy Zjazdu stanęli do pamiątkowego zdjęcia na schodach Świątyni Opatrzności Bożej.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE - DO POBRANIA - PEŁNA ROZDZIELCZOŚĆ


DO POBRANIA - ZIP

POLSKIE RADIO 24.PL

Kardynał Kazimierz Nycz do Polonii: są tutaj Polacy z Całego świata


- W Świątyni Opatrzności Bożej są Polacy, reprezentanci praktycznie całego świata - powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej w niedzielę podczas mszy św. na zakończenie V Świtowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Arcybiskup metropolita warszawski przewodniczył Mszy Świętej odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

W homilii skierowanej do uczestników zjazdu. Kard. Nycz zaznaczył, że w Świątyni Opatrzności Bożej są "Polacy, reprezentanci praktycznie całego świata".

Hierarcha przypomniał też historię powstania Świątyni. Powiedział o trudnej sytuacji Pierwszej Rzeczypospolitej pod koniec XVII wieku. Zaznaczył, że "wtedy zdobyła się na Konstytucję 3 Maja. Ta Konstytucja była wówczas pierwszą w Europie i przetrwała trudne czasy. Po jej uchwaleniu, nazajutrz 4 maja ci, którzy ją uchwalili złożyli obietnicę, że jako hołd narodu za uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostanie wybudowana Świątynia Opatrzności Bożej. Jednak losy potoczyły się inaczej, bo po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja przyszedł trzeci rozbiór Polski" - powiedział hierarcha.

Podkreślił jednocześnie, że nikt nie przepuszczał, że staranie się o wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej będzie trwało tak długo. - W 2016 roku świątynia została otwarta(...). Jest ona wdzięcznością za 100-lecie odzyskania niepodległości. Ona jest wdzięcznością za wszystkie wielkie sprawy, za wszystkie wielkie osoby - dodał kard. Nycz.

Wskazał też, że w tej świątyni powstaje muzeum św. Jan Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i jest w niej Panteon Wielkich Polaków. Dodał, że jest to miejsce, które "zawsze będzie +grobem+ wielkich Polaków".

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska w imieniu uczestników Zjazdu zwróciła się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, aby w Świątyni Opatrzności Bożej powstała Maryjna Kaplica Polonijna jako wotum wdzięczności za 100-lecie odzyskania niepodległości i 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Kard. Nycz podjął już pozytywną decyzję w tej sprawie. Jak zaznaczyła Berezowska, "pragnie zwrócić się do wszystkich Polaków na całym świecie, by zaangażowali się we wspólne dzieło, jakim będzie Maryjna Kaplica Polonijna".

Kardynał Kazimierz Nycz mówił w homilii, że na spory i waśnie lekarstwa trzeba szukać w mądrości, która wypływa z przykazania miłości Boga i bliźniego. - To przykazanie jest podstawą tego, żebyśmy żyli zgodnie w rodzinie, w sąsiedztwie, w pracy, w kraju i za granicą - podkreślił. Kardynał dodał, że z mądrości rodzi się sprawiedliwość, jeżeli wszystkim gwarantujemy to co im się słusznie należy to wtedy panuje pokój.

Arcybiskup metropolita warszawski podkreślił, że do tego, aby panował pokój potrzebna jest modlitwa. Według arcybiskupa, nie umiemy modlić się, gdyż zawsze przedstawiamy swoje prywatne sprawy. - Nie idziemy na modlitwę , żeby Panu Bogu coś dyktować albo przedstawiać swój własny misterny program - mówił. Kardynał zaznaczył, że trzeba prosić: "Boże pokaż, czego się spodziewasz, jaki masz projekt dla mnie" i zawsze dodać: "bądź wola twoja".

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbył się w dniach 20-23 września w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. Rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Zjazd odbywał się pod hasłem "Łączy nas niepodległa". Uczestniczyło w nim ponad 500 delegatów z ponad 40 krajów świata.


https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2193054
Misjonarki Chrystusa Króla

Zakończenie Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy


23 września 2018 r. zakończył się w Warszawie V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Ostatnim punktem programu była Msza Święta w intencji Polonii i Polaków z Zagranicy w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Metropolita Warszawski Ks. Kardynał Kazimierz Nycz.

22 września, w trzecim, przedostatnim dniu Zjazdu uczestnicy Światowego Forum Duszpasterstwa Polonijnego udali się z wizytą studyjną do Niepokalanowa. W Kaplicy św. Maksymiliana została odprawiona Msza św., którą celebrował ks. bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W czasie wizyty zapoznano się ze znajdującą w podziemiach Bazyliki Panoramą Tysiąclecia przedstawiającą historię Polski poczynając od pradawnych władców i królów Polski, duchownych, bohaterów walk o odzyskanie niepodległości, a kończąc na postaciach współczesnych, którzy byli ważni dla kościoła i państwa polskiego. Panorama Tysiąclecia powstała w 1966 r. dla upamiętnienia tysiąclecia chrztu Polski. Przedstawia figurę Matki Boskiej Częstochowskiej z dzieciątkiem, wokół której przesuwa się około 140 figur bohaterów dziejów Polski na tle efektów świetlnych i akustycznych. Zwiedzano również Muzeum św. Maksymiliana, które poświęcone jest życiu i pracy o. Maksymiliana Kolbego, działalności Niepokalanowa, założonego przez niego w 1927 roku oraz misjom franciszkańskim na całym świecie.

Po południu odbyła się sesja podsumowująca w Parlamencie. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zamknął debatę w parlamencie podsumowującą V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy słowami „dobrze jest być Polakiem w Polsce i za granicą”.

W V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy udział wzięły M. Ewa Kaczmarek i s. Edyta Rychel.

Tekst i zdjęcia za: facebook.com/Wspolnota.Polska


http://www.mchr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1548:zakonczenie-v-swiatowego-zjazdu-polonii-i-polakow-z-zagranicy&catid=110:wiadomosci-z-polski&Itemid=581

GONIEC 24

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zakończony


Fotoreportaż z uroczystej Mszy św. na zakończenie V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, która odbyła się 23 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.


http://www.goniec.net/goniec/inne-dzialy/zycie-polonijne.html


Centrum Opaczności Bożej

Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej zakończył się V Zjazd Polonii Świata


Burzliwa historia naszej Ojczyzny sprawiła, że na całym świecie żyje około 20 milionów osób pochodzących z Polski (nowa emigracja) lub mających polskie korzenie. Ci ostatni to potomkowie Wielkiej Emigracji, jaka po powstaniu listopadowym stała się jednym z największych ruchów migracyjnych nowożytnej Europy. Większość z tych 20 milionów kultywuje polskie tradycje i – niezależnie od swych osiągnięć życiowych i zajmowanych stanowisk – jest dumna z kraju swego pochodzenia i utrzymuje z nim łączność.

Zjazdy Polonii mają długą tradycję. Pierwszy z nich odbył się w roku 1929, a przedstawiciele środowisk polonijnych z prawie wszystkich (prócz ZSRS i Litwy) krajów świata obradowali w Sejmie, uczestniczyli we Mszy Świętej w warszawskiej archikatedrze i maszerowali w uroczystym pochodzie ulicami stolicy. Drugi zjazd miał miejsce w roku 1934, kolejny miał się odbyć pięć lat później… Następne zjazdy zainaugurowane zostały już w wolnej Polsce.

Biorąc pod uwagę nadzwyczajną wagę 2018 roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele postanowiły zwołać na wrzesień do Warszawy V ZJAZD POLONII ŚWIATA, aby jego obrady i podejmowane w trakcie Zjazdu decyzje wpisały się w cykl obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Czterodniowe obrady zakończyła Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej.

Rada Polonii Świata zwróciła się do metropolity warszawskiego z listem, którego fragment cytujemy:

Na zakończenie Zjazdu chcielibyśmy bardzo oficjalnie – uchwałą nadzwyczajną Zjazdu Polonii Świata – poprosić księdza Kardynała o przeznaczenie jednej z kaplic bocznych świątyni na Kaplicę Polonijną, a tym samym zwrócić się do Polonii na całym świecie o zaangażowanie się we wspólne dzieło, jakim będzie Kaplica Polonijna.

Wydaje nam się bardzo ważnym, aby w Wotum Narodu Polskiego znalazło się również symboliczne miejsce dla Polonii. Bo przecież Polonia – jak wielokrotnie powtarzali św. Jan Paweł II oraz sługa boży Kardynał Stefan Wyszyński – to nierozerwalna cześć Narodu Polskiego. To zaangażowanie się Polonii w tworzenie Kaplicy Polonijnej będzie też swoistym wyrazem dziękczynienia Polonii za odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

O godzinie 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, odprawiana przez 32 księży opiekujących się środowiskami polskimi i harcerstwem poza granicami Polski. Mszy Świętej przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, a w gronie celebransów był biskup Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Modlono się w intencji Polonii na całym świecie, a także o kanonizację błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, zamęczonego w obozie koncentracyjnym Dachau.

Prócz uczestników V Zjazdu Polonii Świata do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP z marszałkiem Stanisławem Karczewskim i panią wicemarszałek Marią Koc, a także przedstawiciele rządu z ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska, współorganizatora Zjazdu.

Obecny był także 105-letni pułkownik Kazimierz Klimczak, weteran walk o niepodległość. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z rejonu wileńskiego, kierowany przez panią Wiolettę Leonowicz. Podczas procesyjnego wejścia celebransów odśpiewano Gaude Mater Polonia – średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa napisany na kanonizację biskupa, która odbyła się w roku 1254.

W wygłoszonym kazaniu ksiądz kardynał przypomniał historię Świątyni Opatrzności Bożej i podkreślił jej rolę dla Polski i Polaków, przypomniał świętego Jana Pawła i Prymasa Tysiąclecia, wezwał do zawierzenia spraw Ojczyzny i wszystkich Polaków Opatrzności Bożej.

Po kazaniu wierni wraz z celebransami odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia. W procesji z darami ołtarza przedstawiciele Związku Polaków na Litwie nieśli specjalnie upieczony na ten dzień wieleński chleb polski, Polonia Francji i Bułgarii ofiarowały kosz winnych gron. Rada Polonii Świata niosła ofiarowany Świątyni poliptyk przedstawiający wizerunki Matki Bożej ze Lwowa, Wilna, amerykańskiej Częstochowy i Londynu, autorstwa wileńskiego artysty malarza dra Roberta Bluja. Prezydium Rady Polonii Świata ofiarował ornaty maryjne z wizerunkami Matki Bożej z amerykańskiej Częstochowy, Ostrobramskiej i Kozielskiej. Delegacje ZHP na świecie, oraz organizacji ZHP na Litwie, Ukrainie niosły obraz przedstawiający patrona harcerzy, błogosławionego księdza Frelichowskiego, którego autorem jest artysta malarz z Grodna Andrzej Filipowicz. Delegacja Poczty Polskiej ofiarowała znaczek, będący wspólną edycja poczty polskiej i litewskiej na rocznicę 300-lecia koronacji Matki Bożej Trockiej (1718). Reprezentanci Kongresu Polonii w Rosji nieśli bukiet biało-czerwonych kwiatów. Przedstawiciele Polonii kanadyjskiej i Polonii australijskiej nieśli ampułki z winem i wodą.

Po zakończonej Eucharystii pani Teresa Berezowska, prezes Rady Polonii Świata odczytała uchwałę V Zjazdu proszącą o utworzenie Kaplicy Polonijnej. Ksiądz kardynał wyraził zgodę, aby kaplicą taką stała się projektowana Kaplica Maryjna i wręczył przygotowany z tej okazji dokument.

Po błogosławieństwie i wspólnym odśpiewaniu Boże coś Polskę, delegacje zeszły do Panteonu Wielkich Polaków, gdzie została odsłonięta i pobłogosławiona ufundowana przez Polonię tablica poświęcona ojcom polskiej niepodległości, a także złożyły wiązanki przy grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Zygmunta Szadkowskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego i Longina Komołowskiego.

Na zakończenie uczestnicy Zjazdu stanęli do pamiątkowego zdjęcia na schodach Świątyni Opatrzności Bożej.


http://www.centrumopatrznosci.pl/msza-swieta-w-swiatyni-opatrznosci-bozej-zakonczyl-sie-v-zjazd-polonii-swiata/


ORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów