Konferencja prasowa podsumowująca Zjazd

Miejsce konferencji: Parlament RP

22 września 2018STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA

TVP POLONIA

WNIOSKI I WYZWANIA NA PRZYSZŁOŚĆ


To były cztery niezwykle ważne dni dla Polonii i Polaków z całego świata. Zakończył się właśnie, piąty w historii, światowy zjazd naszych rodaków. To jednocześnie uczczenie setnej rocznicy polskiej niepodległości. Były debaty w sejmowej sali, dyskusje o polonijnej oświacie, kulturze i sporcie. Z polonijnymi delegatami spotkali się również najważniejsi przedstawiciele władz państwowych.SENAT RP

Senat o Zjeździe - podsumowanie


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zorganizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zakończył się 23 września. Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata przez 2 dni obradowało nad problemami i wyzwaniami z którymi spotyka się Polonia. Zapraszamy do obejrzenia video podsumowania tego wydarzenia.

https://www.facebook.com/SenatRP/videos/
Radio Maryja

piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy


W Warszawie podsumowano piąty Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Forum zostało zorganizowane w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Pierwszy dzień obrad rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Po Eucharystii przedstawiciele Polonii, wraz z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie udali się do parlamentu, aby rozpocząć obrady. Te podsumował podczas konferencji Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Według Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ten czas, który mogliśmy wspólnie poświęcić na spotkania i refleksje opisane w programie, był czasem bardzo dobrym – powiedział Dariusz Bonisławski.

Udział w forum wzięło ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata, a co ważniejsze przybyli na nie przedstawiciele polskiego rządu.

W czwartek, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, z uczestnikami Zjazdu spotkał się prezydent Andrzej Duda. Podczas Zjazdu pojawił się także Mateusz Morawiecki.

– Ogromnie ważne było włączenie się premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zaszczycił nas swoją obecnością na pięknym koncercie dedykowanym niepodległej – podkreślił Dariusz Bonisławski.

– Odniósł się bardzo konkretnie do spraw, które były również przedmiotem, tematyką spotkania, czyli do potrzeby, konieczności i woli rządu do wspierania przyjazdów dzieci polskich, młodzieży polskiej, Polaków do Polski – dodał.

Przedstawiciele Polonii debatowali także o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi, o kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce oraz o polonijnym duszpasterstwie i mediach.

Jak podkreśla Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata, dyskusje były bardzo obfite.

– Wszystkie, z tego co słyszałam od innych, dyskusje były skierowane właśnie do pracy Polonii i jak Polonia może dalej z Polską współpracować. Jakie są nasze wspólne zadania, jakie są nasze cele – podkreśliła Teresa Berezowska.

Nad całym wydarzeniem czuwał Senat RP, dlatego w piątek podczas Światowego Forum Organizacji Polonijnych, udział wzięli między innymi marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

– Ten Zjazd był szczególny przede wszystkim, dlatego że to jest 100- lecie niepodległości, ale też był szczególny, dlatego że Senat opiekun Polonii przeznaczył na to sporą kwotę – wskazał Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

To pozwoliło, aby do Polski przybyło na forum dwa razy więcej uczestników niż w poprzednich latach. Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy potrwa do jutra.

Radio Maryja


http://www.radiomaryja.pl/informacje/v-swiatowy-zjazd-polonii-i-polakow-z-zagranicy-2/

niezależna

Wyjątkowy zjazd Polonii


V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy był wyjątkowy, ze względu na to, że odbywał się 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przez rozmach imprezy – podkreślali uczestnicy zjazdu, który rozpoczął się w czwartek i potrwa do niedzieli.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat zaznaczył, że zjazd odbywa się w roku stulecia niepodległości, a Senat "przeznaczył szczególną kwotę" na organizację przedsięwzięcia, w którym wzięło udział przeszło dwa razy więcej uczestników niż w poprzednich zjazdach. Do najważniejszych przedsięwzięć V Zjazdu zaliczył Forum Oświaty, które "traktowało o młodzieży, a więc o przyszłości".

- Bo przyszłość Polonii i Polaków za granicą to młodzież, dzieci; to jest ich tożsamość narodowa, o którą oprócz rodziców musza walczyć polskie szkoły - dodał.

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska przyznała, że poglądy na V Zjazd i jego przebieg były różne, a "dyskusja była czasem gorąca", ale - jak zaznaczyła - kończyła się porozumieniem.

Prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest współorganizatorem zjazdów Polonii, Dariusz Bonisławski zwrócił uwagę na udział prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS) w imprezach zjazdu. Zwrócił uwagę na deklarację szefa rządu dotyczące wsparcia dla przyjazdu Polaków i osób polskiego pochodzenia do Polski.

- Premier podkreślił, że to jedyny kierunek migracji, który rząd będzie wspierał - zaznaczył Bonisławski.

Bonisławski dodał, że liczba zgłoszeń blisko czterokrotnie przekraczała liczbę miejsc dla uczestników.

Zapewnił, że zamierzeniem organizatorów było, aby Zjazd był "otwarty na różne środowiska". Dodał, że rekrutację prowadzono przez organizacje polonijne, ale szukano także osób niezrzeszonych, kierując się np. ich dorobkiem naukowym lub kulturalnym.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się 20-23 września. Ponad 600 uczestników brało udział w forach tematycznych, debatując o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Zjazd został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, a do Komitetu Honorowego należą m. in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef MSWiA Joachim Brudziński.

Pierwszy zjazd Polonii odbył się w 1992 r. w Krakowie, poprzedni w 2012 w Warszawie.


ORGANIZATORZY

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP
w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
PARTNER GŁÓWNY

PARTNER - MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
w ramach zadania „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej
oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą.”

PARTNER - FUNDACJA PZU


PATRONATY MEDIALNE


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów